גלריה חדשה ב'תמול שלשום'

צילום: ליאורה וייז
צילום: ליאורה וייז
בבית הקפה הירושלמי הידוע נפתחה גלריה חדשה ושמה 'קיר 1' * בימים אלה מוצגת שם התערוכה 'אין-קוגניטו' ובה יצירותיו של האמן צבי טולקובסקי

גלריית 'קיר1' החדשה ב'תמול שלשום' שמחה לארח את תערוכתו של האמן המוכר צבי טולקובסקי. סגנונו הייחודי-אסוציאטיבי של האמן, בו הוא משלב דמויות, אירועים, מקומות וזמנים בטכניקות של קולאז', רישום וטקסט על ניירות שגם אותם הוא מכין בעצמו – מוכר היטב לכל שוחר אמנות. אוצרות: ליאורה וייז ורינה פלד.

לצד עבודותיו יוצגו פרגמנטים מהטקסטים הפיוטיים-פילוסופיים של אשתו, של אוה חן-טולקובסקי שנלקחו מספר שהוציאה 'שפות של גן עדן' (Languages of Paradise). בדומה לעבודותיו השופעות של טולקובסקי, המזמינות התבוננות ממושכת, כך גם הטקסטים האניגמטיים של אוה, הנעים על הגבול שבין שירה לפרוזה, אינם ניתנים לפענוח מקריאה ראשונה.

טולקובסקי בן ה-87 פעיל וחיוני, עובד מידי יום בסטודיו שלו בגבעת שאול ויוצר אמנות בתשוקה האופיינית לו, מלמד ב'בצלאל', תומך באמנים צעירים ולעיתים אוצר תערוכות. את חייו הוא מחלק בין המגורים במוצא שליד ירושלים, עבודה בסטודיו בגבעת שאול ושהייה בכפר קטן בצ'כיה עם אשתו, ילידת המקום.

בתערוכה החדשה משתפים צבי ואוה פעולה לראשונה. שניהם אנשים מרתקים בעשייה ובראייה על החיים. אוה באה מעולם הספרות והפילוסופיה. צבי לעומתה הוא אוטודידקט ואספן/אגרן העובד בצורה אינטואיטיבת על כמה יצירות במקביל וממשיך לשלב בהן את זיכרונותיו כילד שגדל בחיפה בתקופת המנדט.

אוה, שנדדה לא מעט בחייה, כותבת באנגלית. צבי, שמעולם לא למד אנגלית באופן מסודר, קרא את הטקסטים שלה לעומק בפעם הראשונה רק לקראת התערוכה. שניהם בחרו יחד את העבודות וכך גילו מחדש כמה העולמות שלהם קרובים.

העבודה לעולם לא מסתיימת… צבי יכול לחטט באחת המגירות, למצוא ציור מלפני שנים ולהמשיך לעבוד עליו כי משהו בו דורש שינוי. גם על העבודות לתערוכה הוא ממשיך לעבוד אחרי שהאוצרות בחרו אותן. שום דבר לא יציב ובטוח וזה האתגר.

ביניים: על המקום

'תמול שלשום' הוא מוסד ירושלמי מוכר ואהוב, המשלב תרבות, קפה ואוכל. מיקומו בבניין היסטורי לשימור מהמאה ה-19 במרכז המדרחוב שבנחלת שבעה והאווירה הייחודית במקום הפכו אותו לאחד המקומות האהובים בעיר המושך אליו רבים מכל רחבי הארץ.

בנוסף לאירועי הספרות, השירה והמוסיקה, המתקיימים במקום נפתחה בתמול שלשום לאחרונה גלריה לאמנות ביוזמת האמניות הירושלמיות ד"ר רינה פלד וליאורה וייז. בגלריה החדשה 'קיר1' מוצגות עבודות של אמנים וותיקים וצעירים, המקיימות דיאלוג עם טקסטים של שירה וספרות.

הקונספט לפיו הוקמה הגלריה, שואב השראתו מהמודלים של הסלון התרבותי ובית הקפה של תחילת המאה הקודמת באירופה, בהם התקיימו מפגשים יצירתיים בין אמנים, משוררים, סופרים ומוסיקאים, אשר הולידו תנועות ומגמות שונות בתולדות האמנות והתרבות המודרנית.

שעות פתיחה: ראשון-חמישי – 9.00-22.00, שישי – 9.00-14.00.

נעילת התערוכה: 31.8.

לפרטים נוספים: 02-6232758 ובאתר www.tmol-shilshom.co.il.

'תמול שלשום', רחוב יואל משה סלומון 5, מדרחוב נחלת שבעה, ירושלים.