גן עדן מצויר

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
תערוכת יחיד לאומן מרסל שגיא במוזיאון היכל שלמה בירושלים * הנושא: קברי קדושים בישראל ובתפוצות

לקברי קדושים משמעות רבה במסורת ישראל ועכשיו הם מקבלים את ביטויים גם באומנות. את התוצאה ניתן לראות במוזיאון היכל שלמה בירושלים (רח' המלך ג'ורג' 58) בתערוכה שזה הנושא שלה ואשר תיפתח הערב (ראשון, 20.2, 19:00).

היוצר הוא מרסל שגיא שנולד בטוניס, שם עבר את מלחמת העולם השנייה ואת עצמאותה של טוניסיה. הוא התחנך בבית ספר צרפתי בשם 'אמיל לובה' עד גיל 13. ב-1956 עלה לארץ עם משפחתו, שקבעה את מקומה במושב ניר יפה שבעמק יזרעאל. בהגיעו ארצה, הועבר בעזרת 'עליית הנוער" לפנימייה חקלאית בחדרה, שם למד עברית וסיים את לימודיו בהצטיינות. לאחר שירות צבאי בנח"ל, התקבל שגיא לאקדמיה 'בצלאל' בירושלים ולמד ארבע שנים גרפיקה שימושית. לפרנסתו עבד בציורים ארכיאולוגיים במשלחות שונות.

מרסל הוא אדם עם דמיון אומנותי. שונא טכנולוגיות וחידושים ומאמין רק במכחול וצבע, דבר שניכר היטב בעבודותיו. הוא הציג תערוכות יחיד וגם משותפות. אחרי הפסקה של כמה שנים שבהן כתב וצייר ספרי ילדים, חזר לצייר על בדים. הפעם הוא בחר בנושא קצת יוצא דופן והוא 'קברי החכמים מהעת הקדומה', כפי שנקברו במקור לפני מאות שנים – החל ממערת המכפלה שבחברון שם נקברו האבות והאימהות ועד קברו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה.

העיסוק בציורים ארכיאולוגיים בעבר קשר אותו לסדרת ציורים אלה וכל עבודות המחקר שעליהם התבסס פתחו בפניו הבנה עמוקה ומעניינת יותר על צורת הקבורה בארץ ומחוצה לה. הוא רואה בבחירתו לצייר את הקברים לאורך ההיסטוריה היהודית כשליחות אשר חשיבותה רבה, במיוחד לאור העובדה שרק מעטים הם האומנים שטיפלו בנושא זה לפניו. סגנון ציוריו הייחודי והנאיבי בא לידי ביטוי באופן ניכר בסדרה זו. התמונות מוצגות בתערוכה לפי סדר מקרי, עם שם הנפטר, מקום הולדתו ומקום קבורתו.

אוצרת התערוכה: מעיין שריה.

למידע נוסף: 02-5889010.

שעות ביקור בתערוכה: ראשון-חמישי 08:00-20:00.