גשר למפונים

מפגש במלון 'יערים' (צילום: אורית ידיד)
מפגש במלון 'יערים' (צילום: אורית ידיד)
על פעילות מרכז הגישור במבשרת בקרב משפחות מהדרום שפונו למלון 'יערים' במעלה החמישה

במהלך השבועות האחרונים, מתגוררים חלק מתושבי זיקים ונתיב העשרה במלון 'יערים' במעלה החמישה והפכו להיות שכנים שלנו, תושבי מבשרת. מרכז הגישור במבשרת שם לו למטרה לנסות ליצור גשר וקשר עם משפחות המפונים, במטרה להיות נוכחים שם עבורם, להקשיב, להתחבר ולהקל במידת האפשר.

מגשרים ממרכז הגישור מגיעים למלון מספר פעמים בשבוע, כאשר הדגש הוא על הקשר הישיר עם האנשים, להקשיב ולייצר שיח פתוח וחברי. במהלך השיחות, שמענו מהמפונים על תחושותיהם ועל ההתמודדויות שלהם כיחידים וכקהילה עם החיים במלון –  במצב של חוסר ודאות, הרחק מהבית – מצב שמייצר אתגרים וקשיים לא פשוטים עבורם.

התפעלנו והתרשמנו מהחוסן האישי של האנשים, מההתמודדויות המאתגרות במגורים הזמניים, בצפיפות ובחוסר הוודאות, אבל עם הרבה עוצמה פנימית ונחישות. במסגרת הקשר שנוצר, אירחנו  במרכז הגישור שתי נציגות של המפונים להיכרות אישית. הן סיפרו בהרחבה על אירועי השבת השחורה ועל ההתמודדויות שניצבות בפניהם – ברמה האישית ובמסגרת הקהילה שלהם. השיח היה מרתק ומרגש.

תוכנית 'גישורים' מטעם השירות לעבודה קהילתית במשרד הרווחה והביטחון החברתי, מציעה סיוע לקהילות בעשרות אתרי מפונים ברחבי הארץ, זאת באמצעות מרכזי הגישור בקהילה שמפעילים מגשרים מיומנים. גם מרכז הגישור במבשרת לוקח חלק בתוכנית זו. סל השירותים שמוצע על ידי תוכנית 'גישורים', כולל מיפוי צרכים, מעגלי הקשבה ושיח, מגשרים מקשיבים, שולחנות עגולים, התערבויות גישוריות נקודתיות, בניית הסכמות, ליווי תהליכים של יישוב קונפליקטים במשפחה ועוד.

מרכז הגישור במבשרת נרגש ושמח על הגשר והקשר שנבנה עם המפונים ומייחל לחזרתם לשגרה שקטה ומהירה ככל האפשר.   

אורית ידיד היא מנהלת מרכז הגישור. עו"ד ומגשרת יונית פרגו היא מתנדבת במרכז הגישור.