דבקות במשימה בכל מחיר

איראן מעורבת באופן פעיל מאחורי סכסוכים אזוריים ובינלאומיים * המטרה: ייצור משוואה חדשה ויישום חזונה להגמוניה שיעית אזורית

מזה שנים אני כותב ומספר מעל כל במה אפשרית על המתרחש באיראן. בהרצאותיי מציג אני את  המשטר האיראני – האייתולות – אך משתדל להציג את העם האיראני כולו, תוך הפרדה ברורה בין העם האיראני ובין אותם קנאים דתיים אשר עלו לשלטון לפני 43 שנים תוך הבאת האזור לאי יציבות ההולכת ומתגברת מיום ליום. חרף העובדה כי איראן מציגה את עצמה כלפי העולם כרפובליקה, היא בעצם משטר אוטוקרטי המונע מכוחות פנאטיים, שוחרי מדון ושוחד. העם האיראני, אשר אינו מאמין במשטר אשר נכפה עליו, יוצא במחאות המתרחשות חדשות לבקרים, דבר אשר אינו מובא בתקשורת הישראלית. כפי שכבר ציינתי בעבר, כ-20 אחוז מהאיראנים יעשו הכול על מנת שהמשטר ישרוד ובכל מחיר. אך רוב העם האיראני, כ-80 אחוז מהם, אינם מסכימים להתנהלות המשטר ובוחרים לספר את אשר קורה במחוזותיהם בכל אמצעי העומד לרשותם.

לפני מספר ימים, פורסם בעיתון הטורקי 'סאבח' על ההצלחה של שירות הביטחון הטורקי M.I.T. לסכל מזימה לפגיעה באיש העסקים הישראלי-טורקי יאיר גלר (75) על ידי תא איראני השוהה בטורקיה. התא, אשר מנה כשמונה חברים, עקב אחרי איש העסקים המתגורר בטורקיה וצילם אותו מרגע היציאה מביתו ועד לרגע חזרתו תוך איסוף מל"מ (מידע לפני מבצע). המפעיל המשלח הוא יאסין טההרמקדני (53) השוהה באיראן; ומפעיל התא המקומי הוא סאלח מושטאג (44), אזרח טורקי. כפי שפורסם, התא ביקש לנקום את חיסולו של מדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזאדה, אשר היה אדריכל תוכנית הגרעין וחוסל בנובמבר 2020, חיסול אשר יוחס לישראל.

אבקש להזכיר לקוראים את מעצרו של אזרח אזרי בניקוסיה, רוצח שכיר שיצא מרוסיה בטיסה ללרנקה ומשם חצה את הגבול הטורקי-קפריסאי במטרה לפגוע באיש עסקים ישראלי אחר. עיקר עיסוקו של הביון האיראני הוא ניסיון לטוות קורי עכביש בכל מקום אפשרי באמצעות תאים הנתמכים ומונחים ישירות מלב הממסד האיראני שבטהרן.

לאיראן דוקטרינה ברורה ועקבית. זרועותיה אינם בוחלים באמצעים העומדים לרשותם. הם אינם רואים רק את ישראל ואנשי העסקים הישראלים כמטרה לגיטימית, אלא מכוונים גם אל אותן מדינות מתונות סוניות. בשנים האחרונות הפכו אנשי עסקים ממדינות המפרץ להיות יעד – בדגש מ-2015, זמן כניסתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, אשר יצר קואליציה לחימה כנגד החות'ים בתימן, דבר אשר הכניס את ארצו ליעד גלוי של האיראנים.

לסיכום, גם בשנים הקרובות, נמשיך לדעתי לראות את איראן ואת גורמי המודיעין שלה רוקמים כל העת מבצעים במטרה לפגוע ולהרוס את המרקם האזורי. יש הסוברים כי הסכסוך עם איראן הוא על בסיס ההתחמשות הגרעינית. אך כפי שאני טוען מזה זמן רב, איראן מעורבת באופן פעיל מאחורי סכסוכים אזוריים ובינלאומיים – זאת במטרה לייצר משוואה חדשה ובכך ליישם את חזונה להגמוניה שיעית אזורית.