דווקא עכשיו: לבקר באבו גוש

צילום: moataz1997
צילום: moataz1997
המתיחות הביטחונית האחרונה גרמה ללא מעט אנשים לקרוא לציבור היהודי להדיר רגליו מאבו גוש * דווקא את היישוב המסמל דו קיום ושכנות טובה צריך לחזק, בעיקר בימים אלה

לאחרונה קראתי פוסטים רבים ברשתות החברתיות השונות, קריאה של חלק מתושבי מבשרת ציון להימנע מלהגיע לאבו גוש לכל מטרה, זאת על רקע המתחים שהיו בין ערבים לבין יהודים ברחבי הארץ. בטוחני שהכותבים הם חלק מזערי – אבל צעקני – היכול לגרום בכתיבתו ובקריאתו רק לנזקים חמורים. פשוט הזוי. אין איוולת גדולה מזו.

המתנתי עד יעבור זעם, עד שהרוחות יירגעו קמעא כדי להסב את תשומת לב אזרחי המדינה בכלל ואזרחי מבשרת ציון והיישובים הסמוכים לאבו גוש בפרט, למערכת היחסים המיוחדת והטובה שהייתה לכל אורך השנים בין תושבי אבו גוש לבין תושבי הסביבה האחרים. יחסים נפלאים שהחלו מאז קום המדינה ולמעשה עוד לפני כן, בין תושבי אבו גוש ובין תושבי ישראל האחרים ובמיוחד התושבים היהודים.

בסוף השבוע האחרון עשיתי את דרכי פעם נוספת לאבו גוש כדי לשבת בחברתם עם תאבאת ויעקב, בעלי מסעדת 'קרוואן'. שוב ושוב חזרו וסיפרו מארחיי על הקשרים הטובים והמופלאים שהיו ועדיין קיימים בין תושבי אבו גוש עם שכניהם היהודים, יחסים המהווים כעין 'סדין אדום' בעיני ערביי השטחים, לבין האחרים הרואים בכך דוגמה ומופת לאחרים. לא עייפתי מלשמוע, שוב ושוב, על הקשר המיוחד שהיה לתושבי אבו גוש עם הממשל הישראלי.

אחזור להביא מעט מהקשרים הללו בפניכם: חאג' מוסא אבו גוש היה קשור מאוד ליצחק נבון ז"ל, נציג הסוכנות היהודית וממשלת מפא"י וכל ההסכמים בין אבו גוש ובין ההגנה נחתמו בביתו של חאג' מוסא אבו גוש. מוסא אבו גוש הקים את מסעדת 'קרוואן' ב-1950.

יוסוף אבו גוש היה בקשר הדוק עם חברי תנועת המחתרת לח"י. הוא שמר על קשרים קרובים עם מנהיגי התנועה – נתן ילין מור, יצחק שמיר, אליהו ארידור ואחרים. המשפחה של יוסוף אבו גוש סיפקה נשק ללח"י, הסתירה את גאולה כהן מפני הבריטים ודאגה לשלומה, דבר שסיכן מאוד את חיי המשפחה. אבל דבר לא הרתיעם, הקשר נמשך שנים וכלל ביקורים אישיים בביתו של יוסוף.

קשרים מיוחדים אלה נשמרו לאורך כל השנים, דבר שבא לידי ביטוי ביחסי שכנות מעולים בין היישוב אבו גוש ובין היישובים הסמוכים ובפעילות ענפה של תושבי האזור בפרט ותושבי ישראל בכלל בתחומים רבים: בבילוי, בקניות, במסעדות, בפעולות תרבות משותפות ובהקמתה של קבוצת כדורגל המורכבת משחקני שני היישובים – מבשרת ציון ואבו גוש.

הייתה לי הזכות, בהיותי מנכ"ל משרד התיירות, לסייע בתחילת הפעילות לפסטיבל אבו גוש, פסטיבל שהפך במשך השנים לחלק בלתי נפרד לשם אבו גוש ומושך אליו מידי שנה מבקרים רבים מכל הארץ ואף מחוצה לה.

לכן, תושבי מבשרת ציון היקרים ותושבי האזור בכלל, אני מקווה בכל לבי שלא תתנו עידוד למפיצי הסתה שבקרבנו להפיץ את מרכולתם הרקובה והמזיקה ברבים.

בואו כולנו, בקריאה משותפת, נשמור על הנכס היקר – הידידות ויחסי השכנות הטובים בין תושבי אבו גוש לבין היישובים האחרים כי בנפשנו הדבר.

אני מבקש, דווקא עכשיו, לכל תושבי מבשרת וסביבתה לעמוד כאיש אחד מול המסיתים ולגנות את אותם מחפשי צרות הקוראים להחרים את היישוב ובמיוחד אותם תושבים המחרימים בפועל. דווקא עכשיו כולנו חייבים לתמוך בפעילות באבו גוש, להביע הזדהות עם השכנים, לעודד להגיע לאבו גוש, לעודד לפעילות כלכלית, תיירותית ובילויים באבו גוש. עכשיו יותר מתמיד.

אתם כבר בדרך לאבו גוש? אז קדימה.