'דיוואן אבו גוש'

צילום: באדיבות 'דיוואן אבו גוש'
צילום: באדיבות 'דיוואן אבו גוש'
מיזם חדש שכולל סיור וארוחה בכפר השכן

הכפר אבו גוש הוא דוגמה מובהקת לחיים בדו קיום. כך היה מאז ומתמיד. השבוע השתתפתי במיזם תרבותי ותיירותי חדש ומרגש של תיירות בכפר אבו גוש – 'דיוואן אבו גוש' – שיזמו עודד ניב, תושב אבו גוש ואיש תיירות ותיק; ועיסא ג'אבר, ראש המועצה המקומית לשעבר, מדריך תיירים מוסמך שמשמש גם כיו"ר ופעיל במועצות, עמותות וארגונים משותפים ליהודים ולערבים.

עיסא ג'אבר, שהיה בעברו גם מרצה ומחנך, הוא ידען מופלג בהיסטוריה המרתקת של הכפר אבו גוש. במהלך הסיור הוא מנווט בחן ובכישרון בנקודות זמן לאורך ההיסטוריה המפוארת והמרתקת של הכפר – החל מהתקופה הניאוליתית, דרך הבית הראשון והשני, טיוליו של ישו באזור, הכיבוש המוסלמי, הצלבנים, הכיבוש העות'מאני, אבו גוש בימי השלטון התורכי והמנדט הבריטי וכמובן ההיסטוריה המודרנית של הכפר וחלקו בסיוע ליישובים היהודים בשנות העשרים עד שנות החמישים של המאה הקודמת. היסטוריה של כפר ערבי בודד במרחב, כפר ערבי מוסלמי שחי בדו קיום משגשג עם הסביבה ועם היישובים היהודיים באזור.

הסיור מלא ההשראה בכפר אבו גוש הוא סיור ייחודי ומיוחד, מרתק, מלמד ומהנה ועשוי לטלטל את כל מה שידעתם וחשבתם על ההיסטוריה של הסכסוך במזרח התיכון.

הסיור שבו השתתפתי היה מקיף ונמשך עם הארוחה כארבע שעות. הוא נפתח בביקור במסגד החדש והמרהיב על שם אחמד קדירוב, נשיא צ'צניה לשעבר. עיסא, שהיה מעורב בהקמת המסגד לפני כעשור, מתאר את תהליך הקמתו ומרצה על אסלאם אחר, מכיל ובעל ערכים ששונה לגמרי מהמציאות סביבנו. את דבריו הוא מתבל בדוגמאות מחיי היום יום ובלי מילה אחת על פוליטיקה.

בהמשך הסיור ביקרנו בכנסיה הצלבנית ובמנזר הבנדיקטי במרכז הכפר. שמענו את הנזיר אוליבייה הידוע בכינויו 'זייתוני' שר על ירושלים ושמענו על ההיסטוריה הנוצרית באזור. בהמשך הסיור, ביקרנו בכנסיית ארון הברית ועצרנו בנקודת תצפית מרהיבה, שם שמענו על ההיסטוריה של הכפר, על השתלבותו במרחב, על ההחלטה של בן גוריון לגרש את תושבי היישובים הערבים באזור ומי ולמה שכנעו את הזקן להשאיר את אבו גוש כיישוב ערבי בודד במרחב, שם עבר אז, להזכירכם, הכביש המחבר בין השפלה לירושלים. הסיור כל כך מיוחד גם בשל הסיפורים המיוחדים מההיסטוריה, כגון הקשר בין אבו גוש ומחתרת הלח"י והברחת גאולה כהן מהכלא, עדות ממקור ראשון מישיבת מטה ההגנה כפי שסיפר אותה יצחק נבון ועוד.

שיאו של הטיול וסיומו בסעודה ביתית אותנטית ב'סוכת השלום' של משפחת ג'אבר, שם מוגשת ארוחת צהריים בשרית מסורתית שהוכנה במיוחד על ידי קבוצה מנשות הכפר.

הארוחה מוגשת כבופה פתוח בכלים אותנטיים. התפריט מורכב ממעדנים מיוחדים, שלא תמצאו בשום מסעדה וכוללים חמישה סוגי סלטים טריים ומקוריים, ממולאים שהכינה אמינה, כולל עלי גפן חמצמצים, בשרים ותבשילים רבים ובהם מקלובה עוף, קבב ביתי, סנייה תורכית ברוטב טחינה, קובה הישאמי, מג'דרה כפרית ועוד. הארוחה גם היא מלווה בהסברים וכוללת לימונדה טבעית מעצי הלימון שבגינת הבית, תמרהינדי אורגינלי וקינוח בקפה ותה עם נגיעות בקלאווה מקומית. ניתן גם להתנסות בסדנת אפייה ביתית לפני הארוחה וליהנות מהמאפים בסעודה עצמה. נסו ותיהנו.

לפרטים ולהרשמה: עודד ניב 050-4291791 או במייל odedniv1@gmail.com.