דרושה אחריות גלובלית

אי אפשר לשלוט בטבע * אף ארגון אינו מסוגל לכך * הישועה תצמח מאנשי העם ולא משום גוף מחקר או ארגון ירוק שנוסד מתוך חשיבה אנושית עקומה

אם בעשור האחרון עוד תהינו מה נספר לנכדים ולנינים שלנו על העולם השבור שהורשנו להם, איך נתרץ לפניהם למה לא נקפנו אצבע לבלום את הידרדרות האקלים המואצת, כעת כבר לא מדובר בדורות הבאים שיסבלו ממשבר האקלים, אלא בדור שלנו, בהווה, כאן ועכשיו.

דו"ח מקיף שחיברו מאות מדענים מישראל ומרחבי העולם מטעם הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים של האו"ם (IPCC), מעריך כי גלי חום בצורות וגשמים עזים רק ילכו וייעשו תכופים וקיצוניים יותר ככל שכדור הארץ ימשיך להתחמם. ומי האחראי על פי הדו"ח? אנחנו, בני האדם.

כל פעם נחשף לפנינו פרט חדש על המשברים הבאים וההמלצות איך לפתור אותם מתבססות על הפרט האחרון שהתגלה בלי לקחת בחשבון את כל מה שעוד לא התגלה. אבל ישנם נתונים רבים שאנחנו לא מודעים להם. לכן, הטיפול המוצע מצד המדענים ומשאר ארגוני איכות הסביבה הוא לדעתי בבחינת לעצום עיניים ולסמן 'וי'.

אם בני האדם מואשמים במצב שנקלענו אליו, אז בראש ובראשונה הם אשמים באמונה העיוורת שלהם בגופים בעלי אינטרס שרוצים לשמר את משבר האקלים כי כך הם ממשיכים לגלגל הון. אני לא מדבר חלילה באופן אישי על ארגון כזה או על אדם מסוים, כי כל מי שהיה מטפס לדרגות בכירות כאלה היה נגוע באותה מחלה – מחלת האגואיזם. טבע האדם פועל אך ורק לטובת עצמו מתוך כך שהוא מתעלה על פני האחרים וזולל על חשבונם. גם רופאים ופוליטיקאים מתבססים על יצר הרע – כולם. לכן, תחילה עלינו להכיר בטבע הרע שרובץ בנו ושולט בנו ואותו לאזן ולתקן.

בחזרה לדו"ח המטלטל. אני צופה, כי בשנים הקרובות ארגוני האקולוגיה למיניהם שעלו לגדולה בעשור האחרון יירדו מנכסיהם. הסיבה תהיה ברורה להם ולנו כאחד: אי אפשר לשלוט בטבע. אף ארגון אינו מסוגל לכך. הישועה תצמח מאנשי העם ולא משום גוף מחקר או ארגון ירוק שנוסד מתוך חשיבה אנושית עקומה במקום מתוך הבנת מערכת הטבע על בורייה.

היום אני מוכרח לומר את הדברים בצורה ישירה וגלויה, ייתכן ואף בוטה עבור חלק מן הקוראים. אני מוכרח להניח את האמת כמו שהיא וכל הרוצה ליטול יבוא וייטול. חכמת הקבלה, שחוקרת את הטבע על כל רמותיו, מלמדת שאנחנו חיים במערכת אקולוגית סגורה. כל פרט משפיע על הכלל והכלל משפיע על הפרט. המקובלים מדרגים את הטבע לארבע רמות בסיסיות: דומם, צומח, חי ובני האדם. בעוד שלוש הרמות הראשונות נמצאות באיזון, בהרמוניה, ביחסי גומלין נפלאים, בני האדם – הרמה הרביעית – נמצאים ביניהם בחוסר איזון.

מכאן שעלינו לגשת לטפל בבני האדם, להביא למודעות המין האנושי את הגלובליות של העולם שאנחנו חיים בו, להראות את הקשרים האינטגרליים בכל מערכות הטבע, להסביר על טבע האדם ומכאן לצאת לחינוך מדוקדק יותר לשיפור יחס האדם לזולת, לטבע ולסביבה. אין דבר שמשפיע יותר חזק על כללות הטבע מאשר היחסים המקולקלים בין בני האדם. כאשר נתקן אותם, נרגיש מיד את ההשפעה החיובית על האקלים.  

הכדור בידינו, תרתי משמע: אם נהדק את היחסים בינינו – מעל האגו שמפריד בינינו באופן תדיר – נתברג בקלות אל מערכת הטבע השלמה והמאוזנת, נרפא את היחסים בינינו ובכך נרפא את היקום כולו. בני האדם, נזר הבריאה, מעלים או מורידים את העולם איתם. לכן, תוספת קטנה של הרגשה מלכדת שכולנו משפחה עולמית אחת, שכולנו חיים יחד על פני כדור קטן בחלל גדול, תקרין לטובה מיד על שאר הרמות בטבע ותביא אותם לרוגע – את כולנו.