דרכים להתמודדות עם מתח

מתח משפיע על כולנו * המוח והגוף מגיבים אליו * ליכולת להתמודד עם מצבי מתח יש חשיבות רבה בשמירה על הבריאות הכללית * ללא טיפול או התייחסות, עלול מתח כרוני לגבות מחיר מהמוח ומהגוף

לפי הדו"ח השנתי של איגוד הפסיכולוגים האמריקאי, כסף ועבודה הם גורם המתח המשמעותי בחיינו. עם זאת, לא כל סוגי המתח הם רעים. למעשה, מתח הוא חלק מהתגובה האבולוציונית שלנו "להילחם או לברוח", דרך להתגונן מפני סכנה פתאומית או איומים. תגובת הגוף שלנו למתח עוזרת לנו להרגיש ערניים יותר, ממוקדים ומלאי מוטיבציה. המפתח הוא לנהל מתח ביעילות. מערכת החיסון דורשת כמויות מספקות של שינה, פעילות גופנית ותזונה בריאה. למרבה הצער, מתח מתמשך עלול לגרום לעייפות ולהשפיע לרעה על מצב הרוח, מצב שמקשה על ביצוע בחירות אורח חיים בריאות.

לפניכם מספר דרכים יעילות להתמודדות עם מתחים וניהולם:

תזונה

אנשים רבים נוטים לאכול יותר מדיי בזמנים מתוחים ופונים למאכלים מהירים ומנחמים שלעיתים קרובות הם עתירי שומן, מלח וסוכר. בנוסף, צריכת כמויות גדולות של קפאין במהלך היום ובמיוחד בערב כדי לשפר את מצב הרוח ואת רמות האנרגיה, עלולה לשבש את השינה. מודעות למה שאתם אוכלים, במיוחד בזמנים מתוחים, עשויה לסייע בניהול רמות המתח ולשנות את האופן שבו אתם מגיבים אליו.

הימנעו מאכילה בלתי מודעת של חטיפים: מזונות נוחות עתירי קלוריות עשויים לעודד שחרור כימיקלים במוח שמעוררים תחושת תגמול חיובי, אך רק לזמן קצר. הם גם גורמים לנו לרצות להמשיך לאכול ובמעגל קסמים עלולה אכילת יתר להוביל לעלייה במשקל, מה שמגביר את המתח הפסיכולוגי. גם חטיפים מתוקים כדוגמת גלידה עשויים להעניק לכם רגע של תחושה טובה, אך לאחריו תמיד תגיע נפילה. אם אתם מרגישים צורך לאכול, נסו מזונות בעלי מרקם קשה או פריך המפעילים את שרירי הלסת, פעולה המסייעת בהפגת המתח. חלופות מומלצות כוללות שקדים, אגוזי סויה וגזר גמדי.

אכלו באופן מסודר ואל תדלגו על ארוחות: כשאתם מתוחים, קל לדחות ארוחות או אפילו לדלג עליהן לחלוטין. במקביל, מצב הרוח ורמות האנרגיה שלכם יירדו ואתם עלולים בסופו של דבר לאכול יותר מדיי כשתאכלו לבסוף. אם מתח מדכא את התיאבון שלכם, נסו לאכול כמויות קטנות יותר לעיתים קרובות יותר במשך היום.

בנוסף, זכרו לשמור על זמני הארוחות נעימים ככל האפשר ומופרדים מעבודה או מגורמים מעוררי מתח אחרים. נסו לא לאכול ליד שולחן העבודה ולעבוד במקביל או לשלם חשבונות בזמן שאתם אוכלים את ארוחת הערב. הקדישו זמן נוסף כדי להאט את הקצב ולהירגע בזמן שאתם אוכלים. אם תעשו זאת, סביר להניח שתאכלו פחות ותיהנו יותר מהארוחה.

תנועה

תנועה ופעילות גופנית הן משככות מתח נפלאות. כשאתם מתאמנים, הגוף שלכם משחרר אנדורפינים שבאופן טבעי גורמים לכם להרגיש טוב. עבור אנשים מסוימים, אימונים קלילים בעצימות נמוכה כדוגמת יוגה, פילאטיס או טיול רגוע בפארק הם התרופה הטובה ביותר למתח. אחרים מעדיפים אימונים בעצימות גבוהה כמו ריצה.

לא משנה מה הפעילות שגורמת לכם להרגיש טוב, ישנו סיכוי טוב שתוכלו לבצע אותה גם בבית. זה יקל עליכם להתמיד. עצות זהב: הישארו פעילים לאורך כל היום, בחרו תרגילים שתוכלו לבצע אפילו בזמן צפייה בטלוויזיה כמו כפיפות בטן, לאנג'ים, סקוואטים ופלאנקים.

שינה

כשאנחנו לא ישנים מספיק, הגוף שלנו משחרר יותר קורטיזול – הורמון הסטרס. כאשר הוא מופרש בעודף, הוא עלול לגרום לנו לעייפות ולמתח. שינה עוזרת לגוף שלנו לעבור למצב תיקון ולחדש את התאים, פעולה חיונית לכל הגוף. בנוסף, מנוחת לילה טובה עשויה לסייע בהפחתת המתח הנפשי.