האופרה 'אימהות' עולה שוב

צילום: יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר
אופרה עכשווית וסוחפת מאת דוד זבה * אחרי שבתנ"ך הושתק קולן, מעניקה האופרה הישראלית לנשים של ספר 'בראשית' את הבמה לספר את הסיפורים המוכרים מנקודת מבטן

לאור ביקוש הקהל והביקורות הנלהבות, תעלה האופרה הישראלית שני מופעים נוספים של האופרה 'אימהות' מאת דוד זבה, שיתקיימו בסוף החודש בבית האופרה על שם שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב.

נשים רבות מופיעות בסיפורי בראשית, אבל את הסיפורים עליהן אנו שומעים מנקודת המבט הגברית. חלקן אפילו לא מוזכרות בשמן הפרטי אלא רק בשם בעלן – אשת לוט, אשת פוטיפר ואחרות. דוד זבה, זוכה פרס רוזנבלום לשנת 2020 ואחד היוצרים הבולטים כיום בישראל, ביקש לחזור אל הסיפורים המוכרים, אך הפעם לספר אותם מבעד לעיניהן של הגיבורות ולא של הגברים.

מה חשה אשת נח כשגילתה שכל חבריה ויקיריה טבעו למוות? מה קרה לאשת לוט כאשר שמעה שבעלה ביקש מגברי סדום לאנוס את בנותיה? מדוע העדיפה רבקה בן אחד על פני אחיו התאום? ועל מה חשבו בלהה וזלפה כשיעקב הציב אותן כבשר תותחים לפני המחנה? כל אותן דמויות מרתקות מסיפורי המקרא, שבחברה הגברית בה חיו תפקידן היחיד היה להרות, ללדת וחוזר חלילה, זוכות סוף סוף להשמיע את קולן.

זבה, אשר כתב את הטקסט והלחין אותו, מביא את האימהות לקדמת הבמה. הוא מנתק אותן מהאבות ומציג בפנינו את האופן שבו בחרו להתמודד עם המציאות שלרוב נכפתה עליהן על ידי הגברים או על ידי אלוהים. מי שמנווט את המארג העלילתי המיוחד הזה הוא אלוהים בכבודה ובעצמה – שמיוצגת על ידי זמרת סופרן. היצירה כולה בנויה כסדרה של מונולוגים או אנסמבלים המתרחשים כל אחד ברגע קריטי מסוים בסיפור התנ"כי, המביא את הכאב האנושי וביניהן משולבים רצ'יטטיבים של אלוהים המבוססות על הטקסט המקראי.

אלמנט ייחודי נוסף שבו השתמש זבה לצורך היצירה, הוא חיבור בין שירה אופראית לדיבור מלווה במוסיקה. לצורך ביצוע החזון האמנותי הייחודי הזה, חברו שני גופים מבצעים מובילים: האופרה הישראלית ותיאטרון 'גשר'. לצד ארבע זמרות האופרה האהובות – שי בלוך, יעל לויטה, דניאלה סקורקה וענת צ'רני – יופיעו ארבע מהשחקניות המובילות של תיאטרון 'גשר' – נטשה מנור, מיכל ויינברג, לנה פרייפלד וליליאן רות. אליהן יצטרף אנסמבל של נגנים מתזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שילווה את המארג המוסיקלי המיוחד שזבה יוצר, בו הדיבור והשירה מתמזגים לסביבה צלילית משולבת ומיוחדת במינה.

דוד זבה: "ניסיתי להקשיב וניסיתי לבטא את רחשי לבן של האימהות של ספר 'בראשית', אלה שזכו להיקרא 'אימהות' ואלה שלא זכו. לבטא את רגעי האפליה הנוראיים והמכוננים, בהם – הגר המגורשת עם בנה למדבר, שרה אשר הסכמתה לא נדרשת בעניין עקידת בנה היחיד יצחק, לאה השנואה המוגנבת בחושך לאוהלו של יעקב, בלהה, זילפה, אשת לוט, בנותיו ועוד. על אף היותם גיבורים מיתולוגיים של הנרטיב היהודי, התייחסתי אליהם כאל בני אדם עם יצרים, אהבות, שנאות וחולשות, ממש כפי שהם מופיעים בספר בראשית, מבלי לבקר או ללעוג להם, אך בניסיון לגעת בשורש הכאב ללא יראת קודש ומבלי ליפות”.

מנצח ומלחין: דוד זבה, במאית: שירית לי וייס, מעצב תפאורה: מיכאל קרמנקו, מעצבת תלבושות: מאיה מידר מורן, מעצב תאורה: נדב ברנע.

השירה בעברית, כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית. משך המופע כשעה ורבע ללא הפסקה.

מועדי המופע: שני-שלישי, 29-30.11, 20:00.

שעה לפני כל מופע תתקיים הרצאה על האופרה באולם. מיד בתום כל מופע יתקיים טוקבק עם יוצרי ההפקה ואמניה בטרקלין האכסדרה (קומה 2 ליד כניסה 5).

מחירי כרטיסים: 160-300 שקלים.

רכישת כרטיסים: בקופת האופרה הישראלית בטלפון 03-6927777 ובאתר האופרה www.israel-opera.co.il.