האופרה הישראלית מציגה: "לה טרוויאטה"

הפקה חדשה ומקורית הלוקחת את עלילת האופרה האהובה מאת ג'וזפה ורדי אל עולם האופנה הנוצץ והזוהר של ימינו ומעבירה ביקורת על הניצול וההחפצה של נשים על ידי בעלי כח ושררה, שממשיכים להתקיים עד היום כשם שהתקיימו בפריז של אמצע המאה ה-19

האופרה הישראלית מעלה הפקה מקורית חדשה לאחת האופרות האהובות והמבוצעות בעולם – "לה טרוויאטה" מאת ג'וזפה ורדי. לצורך הפקה זו נבחר צוות של יוצרים מובילים מהארץ ומהעולם: מאסטרו דן אטינגר מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית, הבמאי הדרום אפריקאי אלסנדרו טאלבי  – מהבמאים הבולטים בעולם בשנים האחרונות, מעצבת התלבושות הדנית אניה ון קראג – יוצאת בית האופנה דיור, מעצבת התפאורה הבריטית מדלן בוייד, הכוריאוגרף הישראלי יורם כרמי, מעצב התאורה הבריטי מת'יו הוסקינס וקבוצת עיצוב הוידאו אפראטי אפימרי מאיטליה.

האופרה תועלה בתאריכים – 10.8 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב.  ההפקה תעלה בתמיכת FACTORY 54.

הבמאי אלסנדרו טאלבי הציב את עלילת האופרה בעולם האופנה העילית והאמנות העכשווית בפריז של ימינו. תצוגות אופנה נוצצות ותערוכות אמנות אוונגארדיות מהוות את הרקע לסיפורה הטראגי של ויולטה.

"לה טרוויאטה" מאת ורדי מבוססת על המחזה "הגברת עם הקמליות" שכתב אלכסנדר דומא הבן, לליברית מאת פרנצ'סקו מריה פיאווה. באמצעות דמותה של ויולטה, שהייתה קורבן לחסדיהם של גברים בני מעמד האצולה, העביר ורדי ביקורת חברתית מעמדית נוקבת על החברה של זמנו. ביקורת זאת רלוונטית עד ימינו,  כפי שמלמדת תנועת .Me Too

האופרה מגוללת את סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של ויולטה ואלפרדו בפריז של המאה ה- 19. ויולטה בת חסותו של הברון דופול, מתוודעת לאלפרדו ז'רמון, אשר מעריץ אותה בסתר. אולם היא מוכנה להציע לאלפרדו ידידות בלבד, שכן היא מעדיפה להישאר נאמנה לאורח חייה נטול המגבלות. לבסוף היא נכנעת לאהבה, מוותרת על חיי ההוללות בפריז, ועוברת להתגורר עם אלפרדו בכפר. היא אף מוכרת חלק מרכושה על מנת לממן את המגורים בכפר. לחיי האהבה שלהם בכפר מפריע אביו של אלפרדו, ג'ורג'יו, שמבקש ממנה לעזוב את בנו, מכיוון שהזוגיות של בנו עם אישה כמוה פוגעת במעמד החברתי של משפחתם ואף מונעת ממנו לחתן את בתו. מתוך רצון להגן על אלפרדו ויולטה עוזבת חזרה לפריז, אולם אלפרדו יוצא בעקבותיה, ומטיח בה עלבונות באמצע נשף מפואר. רק לאחר שמצבה הבריאותי של ויולטה מחמיר, אלפרדו ואביו מגיעים אליה לבקש את סליחתה, רגע לפני מותה.

ההפקה המקורית בגרסתו של אלסנדרו טאלבי ממוקמת במאה ה-21 ומאירה את הצדדים האפלים של עולם האופנה, אשר נשים עדיין נתפסות בו כמטבע עובר לסוחר ומנוצלות באופן אכזרי וציני. לדבריו "ויולטה היתה נערה מרקע פשוט שהגיעה לעיר ומיד גררה תשומת לב הודות ליופי החיצוני שלה. היא הפכה במהירות לצעצוע היוקרתי של קבוצת עילית של אוליגרכים ותעשיינים. כאן טמונה הטרגדיה של הארכיטיפ של דמותה. היא לא "קורבן", בהיותה אישה פיקחת שמנווטת את גורלה ומשתמשת בכישוריה כדי לבנות את הפרסונה שלה. מאידך, היא לא מסוגלת להתחמק מהעין השיפוטית של גברים כלפי עברה, וגם לא מהצורך לקבל תמיכה והגנה מאותם גברים נתעבים, שאין להם שום עניין בסוג האדם שהיא חולמת להיות. עבור גברים, ויולטה מתקיימת כדימוי של יופי שעבר אידיאליזציה, חפץ להתלהב ולהתפעל ממנו. הטרגדיה שלה טמונה בעובדה שטוב הלב שלה, נדיבותה וחוכמתה נבלעים על ידי ההגבלות שנובעות מהמעמד שלה ומיופייה. היא יודעת שהכוכבות שלה נוצרה בידי גברים שאין להם כל עניין בכישורים היצירתיים שלה – רק ביופייה. גברים שיכולים באותה הקלות להסיר את הגנתם ממנה אם היא לא תיכנע לגחמות שלהם, או אם תאבד את יופיה".

מעצבת התלבושות אניה ון קראג, מי שהיתה מהמעצבות המובילות בבית האופנה של דיור וכיום מעצבת תלבושות לאופרה ולתיאטרון, מוסיפה על התלבושות הממלאות תפקיד חשוב בהפקה: "הדרמה שלנו מתרחשת בהווה, בזירה הבינלאומית של האופנה והאמנות העכשווית. ויולטה, הדמות הראשית שלנו, טיפסה מתוך עברה המורכב למעמד של אושיה תרבותית בתוך החברה הגבוהה. היא יוצרת אירועי אמנות אוונגארדיים ופרועים בדגש על השבריריות האנושית והמוות. כך, לדוגמה, נוצרו "פסלי אדם משובצים ביהלומים", שבאים להדגיש את המורכבות של ניצול היופי הנשי המוצג לראווה בפני בעלי השררה, מובילי אופנה ודעת קהל, פוליטיקאים ופטרוני אמנות. התלבושות בכל תפארתן מדגישות את המתח שבין יופי למוות, שהוא החוט האדום השזור לאורך האופרה הזו, כמו בנשף של פלורה במערכה השניה שהופך לתצוגת אופנה בנושא "יום המתים", שכולה צבעוניות, ראוותנות ודרמטיות. אלה "טווסים אנושיים" שרוקדים את מחול מותם".

צוות סולנים ישראלי ובינלאומי יוביל את ההפקה החדשה: בתפקיד ויולטה יופיעו זמרת הסופרן הארמנית אנוש הובהניסיאן שביצעה את תפקיד ויולטה בהצלחה רבה בכמה בתי אופרה ברחבי העולם כולל האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון וזמרת הסופרן הישראלית הילה בג'יו המופיעה בקביעות על במות אופרה ואולמי הקונצרטים חשובים ברחבי העולם כולל בדרזדן, מינכן, פלרמו, לוקסמבורג ועוד. את תפקיד אלפרדו ישירו לסירוגין זמרי הטנור האמריקאים לאונרדו קפלבו וג'וזף דניס, שניהם מככבים גם בבתי אופרה מרכזיים ברחבי העולם. את תפקיד ז'רמון ישירו זמרי הבריטון הרומניים סבסטיאן קטנה ויונוץ פאסקו שכבר הופיעו בהצלחה רבה בתפקידים ראשיים באופרות של ורדי ואחרות באופרה הישראלית וברחבי העולם. כמו כן משתתפים בהפקה: שי בלוך וענת צ'רני (פלורה), אנתוני ווב (גסטון), נח בריגר (הברון), עודד רייך ויאיר פולישוק (המרקיז), ולדימיר בראון (ד"ר גרנוויל), טל ברגמן ושקד סטרול (אנינה).

 בהשתתפות: מקהלת האופרה הישראלית, מנצח המקהלה: אסף בנרף, תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון.

החיבור המרגש ויוצא הדופן בין פקטורי 54 לבין בית האופרה הישראלית סביב הפקה זו נוצר על בסיס הערך העליון אשר פקטורי 54 מעניקה ליצירה ולעשייה אמנותית, שמהוות השראה לקהילה ומעניקות במה לפרשנות תרבותית חדשה להיבטים חברתיים, טכנולוגיים, מגדריים וסביבתיים.

עולם האופרה ועולם האופנה מנהלים דיאלוג עמוק. מאז ומעולם, התלבושות של האופרה היו גדולות מהחיים, והשפיעו על עולם האופנה. בית האופנה ולנטינו עיצב בזמנו תלבושות לאופרה ברומא, בית האופנה ז'יבנשי שיתף פעולה עם האופרה בפריז, ובית האופנה קום דה גרסון הציג פרויקט עם האופרה של וינה.   

עלילת האופרה האהובה מתחברת אל האופנה העילית והאמנות העכשווית בפריז של ימינו, כשהיא מציגה תצוגת אופנה נוצצת ותערוכת אמנות אוונגרדית כרקע לסיפורה הטראגי של ויולטה. פקטורי 54 גאים ומתרגשים שהאופרה הישראלית מרימה הפקה השואבת השראות מהעידן המודרני, ורואים ערך בביקורת החברתית ובשינוי התפיסתי לגבי נשים. זהו הבסיס לחיבור המקורי בין שני הגופים,  ולהחלטה של פקטורי 54 לתמוך בז'אנר שהיווה לאורך ההיסטוריה השראה למעצבי האופנה הגדולים בעולם, וזאת בהמשך לפרוייקטים השונים בתחומי האמנות השונים שפקטורי 54 תמכה בהם בשנתיים האחרונות,  מתוך חיבור לערכים כמו כבוד אנושי, מקום לשיח ונתינת במה למגוון דעות רחב.

תאריכי מופעים :

יום שישי|22/07/2022|שעה 13:00

יום שבת|23/07/2022|שעה 20:00

יום ראשון|24/07/2022|שעה 19:30|בכורה

יום שני|25/07/2022|שעה 20:00

יום רביעי|27/07/2022|שעה 20:00

יום חמישי|28/07/2022|שעה 20:00

יום שישי|29/07/2022|שעה 13:00

יום שבת|30/07/2022|שעה 20:00

יום שישי|05/08/2022|שעה 13:00

יום שלישי|09/08/2022|שעה 20:00

יום רביעי|10/08/2022|שעה 18:00

מחירי כרטיס: 195- 445 ₪

שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב

להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il

ההצגות מתקיימות בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')

שד' שאול המלך 19, תל-אביב