האירוויזיון חוזר לישראל

'טה דאום', היצירה המוכרת כנעימת הפתיחה של האירוויזיון, תנוגן במסדרת סדרת קונצרטים של תזמורת הבארוק ירושלים ברחבי הארץ

שיתוף פעולה יוצא דופן באופיו ובהיקפו יפתח את עונת הקונצרטים של תזמורת הבארוק ירושלים. התזמורת תארח את אנסמבל 'קפריס' מקנדה ושני ההרכבים יחברו ליצירת תזמורת בארוק אחת גדולה. ההרכב המאוחד יציג, יחד עם זמרים ונגנים סולנים משתי המדינות, יקיים שלושה קונצרטים. מיד לאחר סדרת הקונצרטים בישראל, כחלק משיתוף הפעולה הישראלי-קנדי, תיסע תזמורת הבארוק ירושלים לקונצרטים ולהקלטות במונטריאול.

המופע המשותף של תזמורת הבארוק ירושלים ואנסמבל 'קפריס' – מהפרויקטים הגדולים של סצנת הבארוק הישראלית – אמור היה להתקיים כבר ביוני 2020 אולם נדחה פעמיים בשל מגפת הקורונה וכעת בשלו התנאים לקידום שיתוף הפעולה הבינלאומי בישראל ובקנדה.

במסגרת המופע, תועלה בביצוע בכורה עולמי יצירה חדשה שנכתבה עבור כלי הבארוק של שני ההרכבים – שלושה שירים מהמחזור 'שירים בעתות כבוד', שנכתבו על ידי המלחין היהודי-קנדי יאפ ניקו המבורגר למילים של המשוררת היהודייה-גרמניה אלזה לסקר שילר. מחזור שירים זה מסקרן במיוחד מכמה בחינות: יאפ ניקו המבורגר הוא מלחין קנדי יליד הולנד, בן לניצולי שואה ובעל חיבור עמוק להיסטוריה המשפחתית, קרדיולוג שעזב את עולם הרפואה על מנת להקדיש את חייו לכתיבת מוסיקה. כאשר הוזמן להצטרף לפרויקט, בחר בשירים של אלזה לסקר שילר מתוך חיבור עמוק לטקסטים שלה, למוזיקליות שלהם ולמשוררת עצמה ולסיפור חייה המרתק. המוטו שעובר כחוט השני בין השירים הוא המשפט המפורסם "עדיף לאהוב ולאבד מאשר לא לאהוב לעולם" (אלפרד טניסון). את השירים תבצע זמרת הסופרן דניאלה סקורקה בליווי תזמורתי של שני ההרכבים יחדיו.

אירוע לא שגרתי נוסף יהיה ביצוע יצירותיו של טלמן – ששתיהן, כך נדמה, לא בוצעו עדיין בישראל: היצירה הקולית 'אלוהים משפטיך למלך תן" הכתובה בסגנון ה'גראנד-מוטט' הצרפתי והקונצ'רטו לחצוצרה, כינור וצ'לו הכתוב בסגנון הקונצ'רטו האיטלקי ויבוצע על ידי הכנרת המובילה של התזמורת, נעם שוס, ושני נגנים סולנים מתוך ההרכב הקנדי – אלקסיס באסק בחצוצרה ואנדראה סטיוארט בצ'לו.

במרכז הקונצרט תעמוד אחת היצירות החגיגיות של רפרטואר הבארוק, 'טה דאום' מאת שרפנטיה, המוכרת לקהל הרחב בשל השימוש בחלקה הראשון כמוסיקה של איגוד השידור האירופי, הפותחת את תחרות האירוויזיון מאז 1953.

תזמורת הבארוק ירושלים נתמכת על ידי משרד התרבות והספורט ועיריית ירושלים. הפרויקט נתמך על ידי קרן עזריאלי, משרד החוץ, מנהל התרבות של קוויבק ומשרד החוץ הקנדי.

משתתפים: דוד שמר ומתיאס מאוטה )מנצחים), אנסמבל קפריס, מקהלת 'שחר' בהדרכת גילה בריל, דניאלה סקורקה וטל גנור (סופרן), מאיה עמיר (מצו-סופרן), יונתן סוויסה (טנור), יאיר פולישוק (בס), נעם שוס (כינור), אנדראה סטיוארט (צ'לו) ואלקסיס באסק (חצוצרה).

מועדי המופעים

חמישי, 14.10, 20:00, ימק"א הבינלאומית ירושלים.

שישי, 15.10, 13:00, אולם צוקר, היכל התרבות תל אביב.

מוצאי שבת, 16.10, 20:30, המשכן לאמנויות נס ציונה.

מחיר כרטיס: 160 שקלים. הנחות לגמלאים, לצעירים (18-35) ולידידי התזמורת.

לפרטים ולרכישת כרטיסים: www.jbo.co.il, 02-6715888.