האישה השתלטנית

צילום אילוסטרציה: Kamran Aydinov, Freepik
צילום אילוסטרציה: Kamran Aydinov, Freepik
צד אפל חזק שמצוי אצל חלק מהנשים בעידן שלנו ומשפיע רבות על מערכות היחסים

מהיכן נובעת תכונה זו של שתלטנות אישה על בן זוגה?

עקב המצב המתקדם, הקורם עור וגידים של קידום מעמד האישה, נוצרו גברים שחיפשו את המקום החדש שלהם לצד האישה ה'חדשה', החזקה, המתקדמת ובעלת הקריירה. הגבר ה'מודרני' צריך היה להגדיר את עצמו מחדש לנוכח השינוי שחל במעמד האישה וזה יצר אצל גברים רבים דמות של גבר שנהיה יותר נשי, כי אם הוא היה נשאר ב'זכרי הבסיסי' שלו (מנהיג ואסרטיבי), הוא היה נכנס עם חלק מהנשים למחלוקת 'ראש בראש'. כך הפכו גברים רבים להיות יותר רכים, משוחחים, אכפתיים, רגשניים ובעיקר יותר ותרנים כלפי נשים – ללא תכונת ההובלה.

בגלל הרצון של חלק מהנשים להוכיח שהן טובות כמו הגברים, אם לא יותר, נוצרו לנו בלבול, תסכול ותחרות בקשרים של העידן החדש. מי יותר טוב ממי? מי עושה את הדברים טוב יותר? זו הסיבה שהיום, אצל רוב הזוגות, כשיש אישה שתלטנית בבית, אתה לא יכול ליצור חיבור, כי אם אתה נשאר 'גבר', אז יש לך 'גבר אחר' שאתה צריך להילחם מולו; ואם אתה הופך לנשי יותר, זה יוצר חיבור הופכי. בסופו של דבר, גם האישה עצמה לא נהנית מהמצב הזה של הגבר ה'סמרטוט' שהיא חיה עמו, אותו אולי יצרה היא בעצמה.

סיבה נוספת לזן 'האישה השתלטנית', היא משום שהאישה רוצה להגן על עצמה מגבר שהיא לא סומכת עליו או לא נותנת בו ביטחון. אם אישה לא נותנת ביטחון בגבר שהיא חיה אתו, היא זקוקה לפי תפיסתה לסוג של 'הגנה' ממנו וההגנה עלולה להתבטא בצורך של שליטה עליו.

בדורות שלנו, ישנו פחד גדול של חלק מהנשים לאבד שליטה על חייהן. הן חוששות מאוד ללכת בצורה עיוורת אחרי גבר שמנהיג ומוליך אותן. יש להן פחד גדול לאבד את אישיותן, את דעותיהן וחלקן אף מפחדות להתמסר ליחסי מין עם בן הזוג. מכיוון שנשים מפחדות להיות מנוצלות או מפחדות להיות קורבן של אהבה נכזבת, אזי ההגנה הכי טובה עבורן היא ההתקפה. כך, הופכות הן להיות שתלטניות בצורה קיצונית על מנת שלא לאבד את ה'אני' שלהן.

סיבה נוספת לזן 'האישה השתלטנית' היא הסיבה ה'משפחתית' – כך ראתה היא את אימא שלה בבית. נשים רבות שראו את אמותיהן בבית הופכות את האבא שלהן לאפס חסר כבוד, סמרטוט רצפה, מחקות את האימא שלהן. ישנן אימהות שמגדילות לעשות, שמסיטות את הנשים שלהן כנגד הגבר – "אל תהיי כנועה", "את צריכה לשלוט בו", "אל תסכימי אתו על כל דבר", "תייבשי אותו במיטה" ועוד. אימהות אלה כנראה כל כך סבלו מהתפקיד שהן תפרו לעצמן, שהן רוצות 'לזכות' גם את בנותיהן בסבל הזה; וכן כמובן גם לתת להן פצצה מתקתקת לזוגיות שלהן…

סיבה נוספת הנפוצה מאד של 'האישה השתלטנית' היא סיבת ה'אין לי ברירה אחרת'.  מדובר באישה שנשואה לגבר 'לא גברי', רכרוכי וחסר ביטחון, אשר הופך את האישה למשענת שלו במקום שהוא יהיה המשענת שלה. האישה מגלה עם הזמן שהיא חיה עם גבר פחדן. אינני מדבר על פחד מג'וקים או מלעלות על רכבת הרים בלונה פארק, אלא אני מדבר על פחד מהחיים, אי יכולת להתמודד עם קשיי החיים והפגנת חוסר אונים מוחלט כלפי בעיות החיים שצצות מפעם לפעם. במצב שכזה, אין לאישה ברירה אלא לקחת את מושכות ה'גבר' לידיה, שאם לא כן, היא לא תשרוד את העולם שבחוץ. כך הופכת האישה לשולטת בבן זוגה מחוסר ברירה, כי הוא פשוט לא יודע להתנהל בחיי היומיום. הוא חסר ביטחון, פחדן ולא יודע להסתדר בחיים.