האם אירופה מצדדת בישראל?

צילום: pixabay
צילום: pixabay
אירופה מזרימה מידי שנה מיליארדי אירו לשיקום הרצועה ובכל סבב לחימה היא נוכחת לראות את מה שטוענים בישראל - שהכסף מנותב לבניין הכוח של תשתיות הטרור

במהלך מבצע 'שומר החומות', ראינו מספר מחוות מצד פרלמנטים ברחבי אירופה, אשר הביעו תמיכה במדינת ישראל והכירו בזכותה להגן על עצמה. התמיכה התאפיינה במכתב גלוי שנשלח ליו"ר הכנסת, מפגני תמיכה ואף הנפת דגל ישראל לצד דגל הלאום של אותה מדינה.

בכל המערכות בהן מדינת ישראל ניהלה כנגד ארגון הטרור חמאס, אירופה התחילה כאשר היא מכירה בזכותה של מדינת ישראל להתגונן, אך מהר מאוד הפכה את עורה ובחרה לגנות את פעילות צה"ל. אז מה בעצם השתנה באירופה?

לפי דעתי, התשובה מתחלקת למספר נקודות חשובות:

התגרות חמאס על ידי תקיפת עיר הבירה ירושלים ודווקא ביום חגה, חשף את כוונותיו הזדוניות של ארגון הטרור, המבקש לפגוע באזרחים תמימים בכלל ובפרט ביום שמחתם. אף מדינה ריבונית לא הייתה משלימה עם תקיפה של ארגון טרור את עיר בירתה ועוד ביום חגה. אבקש להזכיר את פיגוע הדריסה ב-14 ליולי 2016 בעיר ניס שבצרפת, בו מהגר מוסלמי ממוצא תוניסאי דרס למות 84 אזרחים שהלכו על הטיילת כדי לצפות בזיקוקים דווקא ביום הבסטיליה – חג לאומי ויום העצמאות הרשמי של צרפת.

במבצע 'שומר החומות', יש שניתחו את הקרב ברשתות החברתיות לפי כמות הציוצים אשר כללו את GazaUnderAttaque# ואת Sheikhjarrh#. ולכן, לטענתם מדינת ישראל נכשלה במערך ההסברה ברשתות החברתיות. אך לפי דעתי, אין הדבר נכון. מדינת ישראל, בשונה מאירועים קודמים, דווקא כן הייתה ברשתות החברתיות. מערך דובר צה"ל גויס במלואו ומערך הדוברות של משרד החוץ פעל באופן מיטבי. נכון שכמות האשטגים עזה הייתה הרבה יותר מאשקלון או אשדוד, אך אל לנו לטעות, השימוש ב'טוויטר' בישראל הוא מן הנמוכים בעולם ואינו שכיח כמו בחו"ל.

בכל מהלך העימות האחרון לא התקשר אף מנהיג ערבי משמעותי ליו"ר הרשות הפלסטינית. האם דברים קורים מתחת לפני השטח או שמא רומזים למחמוד עבאס שזמנו עבר ועליו להעמיד יורש תחתיו? כפי שכבר כתבתי בעבר, דרוש מנהיג ראוי שיהיה נקי משחיתות פוליטית וכלכלית ושירצה לחיות בשלום.

אירופה, אשר הוכתה קשות בזמן הקורונה ונחלצה בשן ועין, מבינה אט אט כי בעיית המהגרים המוסלמים היא סכנה קיומית עבורם. אזכיר ריאיון שנערך לאחרונה על ידי כתבת CNN עם שר החוץ ההונגרי שאמר "אנחנו לא רוצים רב תרבותיות". טענותיו, אשר היו ברורות במהלך הריאיון, היו שהאומה ההונגרית היא אומה ותיקה, קיימת למעלה מ-1000 שנים, בעלת ערכים ואין הם רוצים לשנותה. הנפת דגל ישראל בפרלמנטים שונים באירופה, אך לא רק, מבטאת עמוקות את סלידתה של אירופה מארגון הטרור חמאס. אירופה מזרימה מידי שנה מיליארדי אירו לשיקום הרצועה ובכל סבב לחימה היא נוכחת לראות את מה שטוענים בישראל – שהכסף מנותב לבניין הכוח של תשתיות הטרור. מערך הרקטות מתעצם, המנהרות התחתיות משמשות את ארגוני הטרור ללחימה ואילו הכלכלה בעזה מסרבת להתפתח.

לדעתי, תקיפת ירושלים ביום חגה לצורך הטלת פחד ואימה, אל מול המודיעין המדויק אשר אפיין את המבצע, ההימנעות מכניסה קרקעית וכיבוש הרצועה, הירתמות האושיות ברשתות החברתיות אשר הביאה לאהדה ולתמיכה של אירופה וארצות הברית ואף דבריו של מנהל אונר"א – מעידים עשרת מונים כי מבצע 'שומר החומות' דווקא נחל הצלחה.