האם אפקט הדומינו בפתח?

איראן גרעינית היא סכנה קיומית לאזורנו * חייבת לעמוד לנגד עיני מדינת ישראל והעולם הסכנה הקיומית בהימצאות נשק גרעיני בידי איראן

לא מכבר, בראיון אשר העניק למגזין Foreign Policy, הציג שר הביטחון בני גנץ את הערכותיו בנושא איראן. לדבריו, איראן תהיה בעלת יכולת גרעינית תוך שלושה חודשים. לעומתו, יש הסבורים כי יידרשו כתשעה חודשים ויש הטוענים כשנתיים. הערכות אלה, כשמן כן הן, הערכות בלבד ואין בהן דבר גם אם ייתכן והן מבוססות על ניתוח מידע מודיעיני.

אין ספק, כי חייבת לעמוד לנגד עיני מדינת ישראל והעולם הסכנה הקיומית בהימצאות נשק גרעיני בידי איראן ובעיניי מכמה סיבות עיקריות:

1. איראן היא מדינה המושתתת על תיאולוגיה שיעית קיצונית, אשר אינה בוחלת באמצעים העומדים לרשותה כדי לממש את חזונה להגמוניה אזורית, אסלאמית ויהיה מה שיהיה. היא אומנם נראית כמדינה דמוקרטית בה מתקיימות בחירות אך למראית עין בלבד. מדובר במדינה המנוהלת על ידי זרם דתי פנאטי ובעלת חזון מסוכן.

2. איראן יושבת בלב אזור בעל רגישות של לוחות טקטוניים ואחת לכמה שנים מתחוללת שם רעידת אדמה. רעידות אדמה אלה, המוגדרות כתופעת טבע, הן מסוכנות, היות ומשטר האייתולות אינו ערוך לטפל באסונות טבע, לבטח לא בעוצמות גבוהות העלולות לסכן את הכורים הגרעיניים. אבקש להזכיר את שארע ביפן ב-2011, אסון פוקושמיה, בו רעידת אדמה הובילה לדליפת כורים גרעינים והובילה למספר אירועים. אך חשוב להבין שאיראן אינה יפן. התמונות והסרטונים המגיעים ברשתות החברתיות, לא מותירים ספק להיותה מדינה מיושנת בעלת תשתיות לאומיות ברמה ירודה מאוד.

3. כולנו זוכרים היטב את השפעותיה של 'המלחמה הקרה', שבמהלכה מרוץ החימוש הגרעיני השפיע לא רק על האזרחים של אותן מדינות, אלא הוביל למדינות אחרות לחסות בצילן של אותן מעצמות, מה שכונה 'אפקט הדומינו'. המנהיגים של אותם ימים הבינו את הסכנה הכרוכה במהלכים חד צדדיים ובעתות משבר הביאו לשיח עם עמיתיהם. הראיה לכך היא שבכל שנות 'המלחמה הקרה' לא פרצה מלחמה אמתית. האם במקרה כדוגמת זו נמצא מנהיג איראני אחראי שיתקשר עם מנהיגים אחרים ויימנע ממהלכים חד צדדים?

4. מרוץ החימוש האיראני עלול להכניס את המזרח התיכון לסחרור ולאי יציבות. איראן גרעינית היא סכנה לא רק לישראל, אלא באותה מידה לכל המדינות הסוניות המתונות באזור ובהן המדינות עמן חתמה ישראל על 'הסכמי אברהם' לפני כשנה. יתרה מכך, כבר בשלהי 2018, 'הסולטאן הקטן' רגיפ' ארדואן החל להתעניין בחימוש גרעיני של ארצו. זאת לצד אמירותיו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן, אשר הבטיח כי עד 2030 יהיה כור גרעיני לצרכי חשמל.

5. גרורותיה של איראן – החותים (בתימן), חיזבאללה (לבנון), חמאס (עזה) ומדינות כמו סוריה ואחרות – יחסו תחת המטריה הגרעינית שלה. הלגיטימציה אותה תקבל איראן, תשפיע ותקרין על המדינות החוסות בצילה. הרגשת החוסן אותה יחושו, עלולה להוביל ולעודד אותם ליזום מהלכים הרי גורל לשלום וליציבות אזורנו.

לסיכום, בעוד המערב מתעכב ומנהל משא ומתן עם איראן, שעון החול רץ. תוצאות הבחירות האחרונות מגלות כי 'הסכמי הגרעין' אינם נמצאים בראש מעייניו של המשטר באיראן, אך החזון לאיראן גרעינית עומד בסדר העדיפויות. המערב המתמהמה עלול להוביל את היושבים בציון – לצד מדינות האזור והעולם המערבי – לאי יציבות.