האם הדוקרנים אשמים?

צילום אילוסטרציה: Hannes Edinger, Pixabay
צילום אילוסטרציה: Hannes Edinger, Pixabay
במהלך הקיץ האחרון גילו תושבים רבים בהר אדר כי צמיגי מכוניותיהם מנוקבים * לטענתם הדבר נבע ממחסום דוקרנים שהוקם בכניסה ליישוב * עכשיו הם מתארגנים לאפשרות של תביעה * ראש המועצה: "ידוע על מקרים בודדים"

לקראת סוף אוגוסט גילה תושב הר אדר כי יש נקבים בארבעת צמיגי רכבו. ככל הנראה מדובר באדם נורמטיבי שלא הסתכסך עם איש. הוא העלה את הנושא באחת הרשתות ובעקבות הפנייה קיבל פניות מתושבים נוספים שגילו דבר דומה במכוניותיהם. תושב שפנה למערכת 'זמן מבשרת' טוען כי הדבר נובע ממחסום דוקרנים שהוצב בכניסה ליישוב וכי מדובר בלא מעט כלי רכב ביישוב שבמצב דומה. נהיגה בכלי רכב שצמיגיו אינם תקינים מהווה סכנה, במיוחד בכבישים כמו אלה שמובילים להר אדר.

אותו תושב פנה לחבר המועצה עמיר אריהן שביקש מראש המועצה חיים מנדל שקד לדון בנושא במליאה שתתקיים בשבוע הקרוב. כפי שעולה ממכתבו של אריהן, המחסום הוסר, אך עקב ריבוי המקרים התושבים נערכים לתביעה ועל המועצה להיערך לכך.

במכתבו כתב אריהן: "לפני מספר חודשים הותקן בהר אדר מחסום דוקרנים ביציאה מהיישוב ללא עדכון המליאה ו/או ועדת תחבורה. לאחר תקופה של תלונות, הוטמן המחסום מעט באדמה כך שרק הדוקרנים בלטו. בשבוע שעבר המחסומים הוסרו (הבקשה נכתבה ב-5.9 כך שמדובר בסוף אוגוסט). בשבוע שעבר פנה אליי תושב היישוב וסיפר כי נגרמו לו חתכים בארבעה צמיגים חדשים. מבדיקה שלו מול מהנדס של 'מישליין', עלה כי הנ"ל נוצר עקב מעבר על חפץ חד ולכן עולה החשש כי מדובר על מחסום הדוקרנים בכניסה ליישוב. לדבריו, פנייה של אותו תושב לראש המועצה לא זכתה למענה הולם כלשהו. לאור פרסום של התושב בקהילות השונות, פנו אליו מספר תושבים. הצמיגים הם אביזר בטיחות בסיסי של רכב וצמיג לא תקין עלול לסכן את יושבי הרכב".

על הבקשה חתומים חברי המועצה עמיר אריהן, נתלי שחף ומיכה צוראל. בגילוי נאות כותב אריהן כי "לאחר השיחה עם התושב זיהיתי חתך דומה באחד הצמיגים ברכב שלי, צמיג חדש בן חודשיים".

השלושה ניסחו הצעות ההחלטה: "לאור החשש כי המחסום הוא שגרם לנזק לצמיגים של תושבים, תעסיק המועצה מומחה בתחום שיוציא חוות דעת בנושא. בשל הסכנה בנסיעה עם צמיגים פגומים, תוציא המועצה פנייה ברשתות החברתיות ובאמצעי הפרסום של המועצה בנוסח הבא: 'הובא לידיעת מליאת מועצת הר אדר, כי קיים חשש כי המחסום ביציאה מהיישוב גרם לחתכים בצמיגי המכוניות. עקב כך, המועצה שוכרת את שירותיו של מומחה בנושא. המועצה מבקשת מהתושבים לבדוק את צמיגי מכוניותיהם ולוודא תקינותם. כל תושב שסבור כי נגרם נזק, מוזמן לפנות למזכיר המועצה והנושא ייבדק'. המועצה תעדכן את חברת הביטוח בדבר פוטנציאל התביעה בנושא".

בתגובה ל'זמן מבשרת' מסר ראש המועצה חיים מנדל שקד: "לא ידוע לנו על עשרות רכבים שהצמיגים שלהם לא תקינים בגלל הדוקרנים ולא הוגשה למועצה שום תביעה בנושא. ידוע לנו על מקרים בודדים בלבד שפנו אלינו. חשוב לציין, כי נסיעה ברכב מעל דוקרנים שקועים בכביש במהירות המותרת לא אמורה לגרום שום נזק לצמיגי הרכב. לעומת זאת, נסיעה על דוקרנים שקועים בכביש במהירות של מעל 50 קמ״ש בניגוד לחוק, בהחלט יכולה לגרום נזק לצמיגים".