האם הדרך בטוחה?

צילום אילוסטרציה: 'אור ירוק'
צילום אילוסטרציה: 'אור ירוק'
לקראת שנת הלימודים המתקרבת בדקה עמותת 'אור ירוק' את הבטיחות של בתי הספר והדרכים אליהם * מה המצב אצלנו?

בעוד כחודש יחזרו הילדים ובני הנוער למוסדות החינוך ושנת לימודים חדשה תיפתח. הדרך לבית הספר וסביבתו מהווים נקודת תורפה מרכזית לילדים ולבני נוער. במקרים רבים, מעברי חצייה רבים אינם צבועים או דהויים, אין פסי האטה או מעקה בטיחות מול בית הספר ומפגעי דרך רבים נמצאים בסביבת בית הספר.

דו"ח חדש שהופק ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד) לקראת סוף שנת הלימודים, חושף כי מוסדות חינוך רבים נעדרים אמצעי בטיחות בסיסיים אשר מסכנים את התלמידים. במסגרת הבדיקה נדגמו פרמטרים שונים, ביניהם: מדרכה: הימצאות מסלול בטוח באופן רצוף כ-300 מטרים משער המוסד, תקינות המדרכות – ללא בורות, סדקים ואבנים רופפות, הימצאות חסמים על המדרכה – מחזוריות, עמודים, פחי אשפה ועוד; הימצאות מעקה בטיחות סמוך לשער בית הספר והימצאות מפרץ להורדת תלמידים; מעברי חצייה: הימצאות בסמוך למוסדות החינוך ותקינותם, הימצאות גדרות המבטיחות חצייה במעבר חצייה בלבד, הימצאות תמרור המסמל מעבר חצייה; תקינות התמרורים והשילוט בקרבת המוסד החינוכי; הימצאות אלמנטים הפוגעים בשדה הראייה של הנהג; הימצאות מסלולי אופניים; פסי האטה: הימצאותם ותקינותם; הימצאות משמרות בטיחות.

זה המקום לציין, כי מנתוני 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), עולה כי למעלה מ-3,500 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בתאונות דרכים בשנת 2020, מרביתם – 2,135 מהם – נפגעו בתחום העירוני. 53 ילדים ובני נוער נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2020, 30 מהם נהרגו בתחום הערים והיישובים – 57 אחוז מכלל הילדים ובני הנוער שנפגעו בתאונות דרכים.

על פי הדו"ח של עמותת 'אור ירוק', במבשרת ציון נבדקו שני בתי ספר. אחד נמצא תיקן ובשני נמצאו ליקויים קלים.

לדברי אבי שמר, מנהל מחוז ירושלים ברלב"ד, בבדיקת בתי הספר בהיבט של בטיחות בדרכים וסביבה בטוחה של אזור בית הספר, נמצא בית הספר 'השלום' תקין. בבית הספר 'הדרור' נמצאו מספר ליקויים קלים. זה המקום לציין, כי המידע על המצב בבתי הספר נאסף על ידי נציגי בתי הספר ונמסר על ידם לרלב"ד. מבית הספר 'הדרור' נמסר לרלב"ד, כי יש להסדיר את מפרץ העלאת התלמידים והורדתם – סימון, צביעה ותמרור. שמר עדכן, כי בתחילת חודש יולי בוצע סיור של מטה הבטיחות באזור בתי הספר היסודיים והוכנה רשימת נושאים לתיקון ולשיפור, אשר הועברה לטיפול גורמי המועצה הרלוונטיים, מתוך שאיפה שכלל הליקויים יתוקנו עד לפתיחת שנת הלימודים.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "מהדו"ח החמור עולה תמונה מדאיגה אודות היעדר בטיחות בסביבת מוסדות החינוך ברחבי הארץ. החשש הגדול הוא מהקורונה, אבל הסכנה שבדרך אל בית הספר ובחזרה גדולה הרבה יותר. מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בשיעור הילדים ההרוגים מתאונות דרכים מבין מדינות ה-OECD והגיע הזמן שמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים והרשויות המקומיות יפעלו לשנות תמונת מצב עגומה זו. הדרך אל מוסדות החינוך חייבת להיות סטרילית ובטיחותית וזה הזמן של הרשויות המקומיות לתקן את המפגעים ולהכין את סביבת בית הספר לתחילת שנת הלימודים. ככל שנצליח למתן ולרסן את מהירות נסיעת כלי הרכב ליד מוסדות החינוך, נקטין באופן משמעותי את הסיכון של ילדים להיפגע בתאונות דרכים".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "המועצה פועלת באופן רציף בכדי לייצר סביבה בטוחה בקרבת מוסדות החינוך היסודיים ביישוב. בשנים האחרונות, השקיעה המועצה רבות בתחום הבטיחות בסביבת מוסדות החינוך ביישוב. ההשקעה בתשתיות הבטיחות בדרכים סביב מוסדות החינוך מדברת בעד עצמה.יודגש, כי מטה הבטיחות בדרכים מטעם המועצה אמון על טיפול וקידום הבטיחות בדרכים ביישוב ובין היתר דואג לסביבת בתי הספר. המועצה רואה חשיבות רבה לסביבה בטוחה מתוך לדאגה לכלל ילדי היישוב ועד פתיחת שנת הלימודים יתוקנו כלל הליקויים שהועלו בדו"ח. המועצה מודה לאבי שמר, מנהל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים במחוז ירושלים, וכן למתנדבים אפרים לוי ואמנון לוי על עשייתם המרובה בתחום חשוב זה".