האם ההר הוליד עכבר?

משפט נתניהו נמצא בעיצומו של עידן הספקולציות * המציאות המשפטית הנכונה והעכשווית: אין שוחד

אנחנו נמצאים עכשיו בעיצומו של עידן הספקולציות, אולם כבר התברר כי ההר הגדול של כתבי האישום נגד נתניהו הוליד עכבר. משהוצא משם הסעיף העוסק בשוחד, גם עכבר איננו ובקושי זיקית. סעיף השוחד הנורא הפך להיות אובייקט למשא ומתן… עובדה זו היא שסימלה יותר מכל טיעון כזה או אחר את המציאות המשפטית הנכונה והעכשווית: אין שוחד וגם לא היה. בפועל ברור כי שילובו בכתב האישום בתיק 4000 היה דבר שקר. לכל התוהים על מהלכי הפרקליטות, ראו באיזו קלות הוא נמחק על ידי הנושאים והנותנים.

הרבה שובלי ריח מותירה ועוד תותיר פרשה עגומה זו. אם אכן מוחקת הפרקליטות את סעיף השוחד בתיק 4000, מדוע למחוק אותו גם בתיק 2000? שם הוא נחלתו הכמעט בלעדית של מוזס? והנה, כאן בדיוק צפון עוד הסבר לפעולותיה של הפרקליטות. לדעתי, זה אחד המניעים המרכזיים לרצונה לסגור את כל התיקים, כאשר נתניהו, בשיא האירוניה, הוא זה שמספק להם את הסולם אשר בעזרתו יירדו מן העץ הגבוה שבתיק 2000.

יוזכר, כי מעולם לא הועמד עורך עיתון בפני בית משפט בהאשמה כזו (שמחייבת מאסר, מ.ל.). המערכת כבר תמרנה את עצמה פעם על מנת שנגד עורך אחר לא יוגש כתב אישום 'כבד' ואז הצליחה. זו הסיבה שהיועץ המשפטי לממשלה מציע ברוב טובו לנתניהו את "סגירת כל התיקים".

על התנהלות התביעה והחוקרים במשפט נתניהו עוד ייכתבו ספרים. בינתיים, עוסקת התקשורת בשאלה האם נתניהו אמור להסכים להסדר משפטי עם הפרקליטות לגבי סיום התהליך המשפטי שבו הוא נתון.

עקבנו אחר מהלך החקירה הנגדית של חפץ ובא לנו להתפוצץ. כך מתעללים בנחקר? המטרה לחבוט בראש הממשלה בכל מחיר ובכל אמצעי ותוך כדי כך גם בעד הנחקר, חפץ – והכל על מנת לשבור אותו. אבל בו זמנית מסתכלים כל הזמן מעבר לכתפיו אל נתניהו, כאשר מטרת העל הייתה לשבור את ראש הממשלה.

המשטרה אמורה להוות גורם מרכזי בשמירה על החוק. כך פועלת משטרה תמיד בכל מדינה שרואה את עצמה כדמוקרטית. בראש סולם הערכים הזה הציב בית המשפט העליון בעצמו את הערך הנקרא "כבוד האדם וחירותו". היכן נשמר כאן הכלל הזה? הרי החוקרים בעצמם רמסו אותו שוב ושוב? פרקליטה ראשית נוסעת עם המשפחה לחופשה באפריקה דווקא בעת השימוע לנתניהו? החוקר הראשי יוצא לחופשת סקי בשווייץ? דווקא בעת התנהלות החקירה כאשר הנחקר כלוא, מנותק ממשפחתו, על מצע פשפשים… לא נחקר, ממתין שהחוקר יואיל ברוב טובו לחזור משווייץ? מה קרה? שווייץ בורחת? שני הפונקציונרים המרכזיים הללו משתינים מהמקפצה והשופטים בולעים את לשונם?

הזלזול המופגן בזכויותיו של ראש הממשלה אומר דרשני ומעורר פליאה בלשון המעטה. לעניות דעתי ועל פי הרושם המתקבל ממהלך החקירה ומהתבוננות בתהליך כולו, את המשפט הזה היה ראוי להפסיק ללא הרשעה כמובן ויפה שעה אחת קודם.

בימים אלה יצא ינון מגל, המגיש הבכיר של ערוץ ‏14, במבצע לגיוס כספים על מנת לסייע למשפחת נתניהו במימון המשפט. עד למועד כתיבת שורות אלה (יום שלישי, 18.1), כבר גויסו למעלה משלושה מיליון שקלים, הישג אדיר גם בשים לב למהירות שבה גויס הכסף. מגל הודיע כי בכוונתו לגייס עד שבעה מיליון שקלים. את המשכו של המבצע מתכנן מגל לבצע באמצעות הקמת אתר אינטרנטי לגיוס הכספים עד להשלמת המשימה. מגל מסר כי עד למועד כתיבת שורות אלה לא קיים שיחה עם נתניהו בנושא זה וגם לא שאל לדעתו.

גיוס ההמונים הזה, שכבר עתה ניתן להגדירו כמוצלח מעבר למשוער, ממחיש את ההרגשה כי הקערה עתידה להתהפך על ראשה של הפרקליטות. כאשר יסתיים כל התהליך המשפטי המופרך שהיא יזמה, יוגדרו נתניהו ועמו הימין כולו יוגדרו כמנצחים האמתיים בפרשה עגומה זו.