האם מוזיקה יכולה לספר סיפור

צילום: Matt Dine
צילום: Matt Dine
התזמורת הסימפונית ירושלים מציגה קונצרט ראשון בסדרת "הרפתקאות ותגליות מוזיקליות" בניצוחו של מאסטרו ליאון בוטשטיין

ביום רביעי, 20.12.23, יתקיים הקונצרט "האם מוזיקה יכולה לספר סיפור?", קונצרט ראשון בסדרת "הרפתקאות ותגליות מוזיקליות", שיעסוק בשאלה שמעסיקה מלחינים ומוזיקאים החל מן המאה ה-19 – אם תווים אינם מילים, כיצד יכולה המוזיקה לספר סיפור בצלילים בלבד?

בקונצרט, בניצוחו של מאסטרו ליאון בוטשטיין, ושבו ישתתפו גם הסולנים איתמר רינגל (ויולה) וטליה ארדל (צ'לו) תבצע הסימפונית ירושלים יצירות מאת שומאן, אלגר וריכרד שטראוס – הפתיחה 'מנפרד' של שומאן מתארת את הרומן של לורד ביירון, וריאציות אניגמה של אדוארד אלגר מתארות את קרובי משפחתו וחבריו של המלחין ואילו הפואמה הסימפונית 'דון קישוט' של ריכרד שטראוס מתארת כמובן אפיזודות מעלילותיו של האביר המפורסם.

ליאון בוטשטיין: "אני מצפה מאוד לקונצרט ב-20.12. הקונצרט מורכב משלוש יצירות והוא נסוב סביב האופן שבו המוזיקה מספרת סיפור, באופן שונה מאשר תמונות או מילים. היצירה הראשונה היא מאת רוברט שומאן והיא מתארת את האישיות והאופי של גיבורו של לורד ביירון, מנפרד, ואת חיפושו האישי אחרי גאולה מחטאיו של עצמו. המוזיקה אינה מציגה את האדם אלא את אישיותו ואת הפסיכולוגיה שלו. את היצירה השנייה כתב אדוארד אלגר ויש בה 14 וריאציות. לאלגר יש נעימה מרכזית סביבה הוא מייצר 14 תמונות, דיוקנאות של חברים וקרובי משפחה באמצעות מוזיקה. גם כאן לא מדובר בייצוג של אדם ממשי כי אם תיאור מוזיקלי של האופי שלו. היצירה האחרונה היא מאת ריכרד שטראוס, גם היא מציגה וריאציות שהן סצנות מהנובלה הגדולה של סרוונטס , דון קישוט – דון קישוט מיוצג בנגינת הצ'לו שלו ואילו נושא כליו, סנצ'ו פנסה, בנגינת הויולה. זהו מסע נפלא דרך סצנות שונות מהרומן הגדול. היא מעלה באוב את דמותו של דון קישוט ואת היותו 'אדם שאינו מתאים לתקופתו"' כגיבור מושך ומובהק."

עופר אמסלם, מנכ"ל התזמורת ירושלים: "מאסטרו ליאון בוטשטיין היה המנהל המוזיקלי של התזמורת בין 2011-2003 ועתה הוא המנצח האורח הראשי שלנו. בשנה שעברה הוא ביצע איתנו ביצוע אינטנסיבי של השישית של מאהלר וקונצרט נוסף סביב טאנייב וצ'ייקובסקי ואנחנו מאוד שמחים לבצע איתו את התוכנית הנהדרת הזאת ובמיוחד עם סולנים מהתזמורת שלנו, טליה ארדל ואיתמר רינגל. מוזמנים להגיע וליהנות מקונצרט למרחקי לכת".

יום רביעי, 20.12.23 בשעה 19:30 באולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים