האנטנה בהר אדר: בית המשפט יכריע

צילום: מאור דגן
צילום: מאור דגן
חברי מועצה ותושבים הגישו עתירה כנגד הצבת האנטנה ביישוב * ראש המועצה: "זה מאבק פוליטי אישי שנעשה תוך סיכון ביטחון התושבים ובריאותם ובזבוז כספי ציבור"

נושא האנטנה בהר אדר לא יורד מהכותרות והשבוע הוגשה בנושא עתירה לבית המשפט המחוזי על ידי חברי מועצה ותושבים.

בין חברי המועצה העותרים נמצא ראש המועצה לשעבר, חן פיליפוביץ', שכתב לאחר הגשת העתירה בפייסבוק: "לאחר שלא צלחו דרכי הסבר ושכנוע להורדת האנטנה וכיוון שלא מבוצעות החלטות שהתקבלו על ידי רוב  מליאת המועצה בעניין הסרתה, הגשנו אתמול עתירה מינהלית לבית המשפט בירושלים כנגד הצבת תורן האנטנה ביישוב, מפגע נוראי ומיותר בגובה 33 מטרים בקרבת מוסדות חינוך, גני משחקים ובתי תושבים, תוך התעלמות מפתרונות אפשריים אחרים לנושא הקליטה ביישוב ומהוראות תמ"א 56. הצלחנו, רוב חברי המועצה ותושבים, לגייס יחד את הכספים להגשת העתירה. תודה לכל מי שתרם וסייע".

עוד כתב פילפוביץ' בהודעתו, כי "האנטנה לא שיפרה את הקליטה ביישוב – דרוש פתרון אחר. האנטנה פוגעת באפשרות להתקנת לוחות סולאריים על מבני ציבור בהר אדר, נזק ליישוב ביצירת אפשרויות הכנסה של מיליוני שקלים. האנטנה מעכבת את פרויקט המגורים החדש 'יבלונקה' וחושפת את הר אדר לתביעות ענק מצד היזם כיוון שהותקנה לאחר אישורי התכניות לפרויקט ולא ניתן יהיה לגור במרחק של עשרות מטרים בשל סכנת האנטנה".

בסיכום דבריו כתב פיליפוביץ': "אני מקווה שבית המשפט יקבל את עמדתנו כי הליך אישור ההיתר לאנטנה היה תקול ושגוי ללא כל דיון בהשלכותיו ובניגוד לתמ״א 56 ויסייע בהסרת המפגע שמסכן את ילדי הר אדר ואת כלל התושבים".

ראש המועצה, חיים מנדל שקד מסר בתגובה: "מדובר במאבק פוליטי אישי של חברי מועצה שלא בוחלים בשום אמצעי כדי להכפיש את המועצה והעומד בראשה תוך זריית חול בעיני הציבור משיקולים זרים. מדאיג במיוחד שהדבר מתבצע על ידי נבחרי ציבור שעושים זאת תוך סיכון ביטחון התושבים ובריאותם ובזבוז כספי ציבור. האנטנה הוקמה בהר אדר בין היתר בשל הצורך הביטחוני על מנת לאפשר קשר של המועצה עם התושבים באירועי חירום, לקשר שוטף בין ההורים לילדיהם שמסתובבים ביישוב ולרווחתם של התושבים שסבלו מהיעדר קליטה סלולארית. האנטנה הוקמה כדין וקיבלה את כל ההיתרים הדרושים, כולל אישור הממונה על הקרינה במשרד לאיכות הסביבה. האנטנה הוקמה כ- 130 מטרים מבית הספר ובדיקות הקרינה שמבוצעות באופן שוטף מאז הקמתה מצביעות על כך שמדובר בקרינה אפסית, שהיא פחות מאחוז אחד מרמת הקרינה המותרת לפי החוק מבחינה בריאותית. יש תמימות דעים אצל כל אנשי המקצוע שעוסקים בנושא הקרינה הבלתי מייננת, שבעיית הקרינה נובעת מהשימוש בטלפונים הסלולאריים ולא מהאנטנות ושהורדת האנטנה רק תגביר את עוצמת השידור והקרינה של מכשירי הטלפון הניידים שבידי המשתמשים באופן שעלול לפגוע בבריאותם. לכן, הסרת  האנטנה תפגע בוודאות בבריאות התושבים ותסכן את ביטחונם ולכך לא אוכל להסכים. ועדת הערר של ועדת התכנון העליונה, שהיא ועדה שיפוטית מקצועית, דחתה את כל הטענות של העוררים אחת לאחת וקבעה שהמועצה פעלה כדין, שכל ההליכים להקמת האנטנה היו תקינים ודחתה הערר בשלמותו. אין לי ספק שגורל העתירה המינהלית שהוגשה בימים האחרונים יהיה זהה והתוצאה תהיה אותה תוצאה ולכן מדובר בבזבוז כספי ציבור. אין קשר בין האנטנה לפאנלים הסולאריים לייצור חשמל שהמועצה מבקשת להקים על מבני הציבור. ההתניה של חברי המועצה לאישור התקנת הפאנלים הסולאריים מעל מבני הציבור בהורדת האנטנה היא התניה של שירות בשירות, מנוגדת לחוק ופוגעת באופן ישיר ביצירת הכנסה של מיליונים לרווחת התושבים. הדבר נכון גם לגבי פרויקט 'יבלונקה', פרויקט מגורים של 70 יחידות דיור שנמצא במרחק של מעל 100מטרים מהאנטנה שהגיע לידי הכרעה בוועדה לתכנון ובנייה וחברי המועצה מעכבים את אישורו מאותם שיקולים זרים שאין להם כל בסיס וגורמים בכך הפסד של מאות אלפי שקלים הכנסות מארנונה בשנה. אני שואל את עצמי, איפה האחריות האישית של אותם חברי המועצה שמקעקעים כל פרויקט שמועלה לאישור מליאת המועצה ללא כל טיעון ענייני תוך פגיעה ישירה בתושבים וברווחתם?".