האסון במירון: לא לוועדת חקירה

זירת האסון במירון (צילום: 'איחוד הצלה')
זירת האסון במירון (צילום: 'איחוד הצלה')
על המדינה להחיל חוק ברור ותקנות נוקשות בנוגע להתכנסויות האלה * עד שדבר זה לא יקרה, נמשיך לראות באסונות אלה חלק מן הכרוניקה היומיומית וחבל

בימין ובשמאל גוברת הדרישה להקמת ועדת חקירה לבדיקת שורשי האסון שאירע בל"ג בעומר האחרון במירון. בלב הדורשים גם תקווה כי תתאפשר בכך העמדת האחראיים לדין. אלא שהחלטה חיובית בנושא זה תהא בבחינת תפיסת השור לא בקרניו אלא בזנבו. טובה לא תצמח מכך.

צפינו לא פעם בחזיון הבלתי נסבל של המונים הנקהלים בצפיפות בלתי סבירה, גם בימי הקורונה, באירועים קהילתיים שהציבור החרדי 'מצטיין' בהם – חתונות, בריתות, 'טישים' בחצרות הרבנים, הילולות ולהבדיל הלוויות. כל אלה מושכים קהל עצום המצפצף בבוטות ובריש גלי על הוראות המוסדות המוסמכים בכל הקשור לדפוסי התנהגות בעת המגפה. ההצטופפות זו מעוגנת ומושרשת בהוויה הקהילתית. זו טופחה ונבנתה במשך מאות רבות של שנים. צורך זה איננו ניתן לשינוי, בוודאי לא בהוראת שעה.

הדרך היחידה לטפל בנושא זה היא על ידי החלת חוק המדינה והתקנות המותקנות בעקבותיו באופן נוקשה על ההתכנסויות האלה ובהעמדת המפירים חוק זה לדין. עד שדבר זה לא יקרה, נמשיך לראות באסונות אלה חלק מן הכרוניקה היומיומית וחבל. להזכירכם, מאז האסון במירון חווינו אסון נוסף, בגבעת זאב.

ביניים: נשק למכביר במגזר הערבי

האזהרות מפני התופעה של אגירת נשק במגזר הערבי אינן דבר חדש, אך הן נופלות על אוֹזניים אטומות. המערכת עייפה, המשטרה עייפה, ושוב ושוב נראים אותם פרחחים רכובים על טרקטורונים ובוזזים את הנשקיות של צה"ל בדרום. איש לא שועה לקולות האזעקה, איש מהפיקוד הבכיר, לא מזיז את ה… החיילים השומרים? נו, מי מהם ירהיב עוז ויפתח באש כאשר הוא יודע ומבין מה יהיה גורלו משתגרוס אותו מכונת התביעה הצה"לית/משפטית?

ואי אפשר לעסוק בנושא הזה מבלי להזכיר את חלקו של הרמטכ"ל לשעבר, גדי אייזנקוט, במחדל המטורלל. בזמנו גאתה התופעה גם לנוכח ה'שב ואל תעשה' שהוא ציווה ברוב רחמנותו וברוב הומניותו על הצבא. הוא סרב להגדיל את כוחות השומרים על הבסיסים ולהורות על שינוי הוראות הפתיחה באש על מנת להעצים את ההרתעה. התוצאה? בסיסי צה"ל היו למשיסה. חלק מהנשק זורם לארגוני הפשע במגזר ורמות הפשיעה שם גואות. משילות? הצחקתם אותנו…

כל אלה הביאו לסיבוכים מיותרים ביחסים עם המגזר הערבי. אלה היו נמנעים לו היו נוקטים בפעולות פשוטות ואלמנטריות כמארבים ומעצרים של פושעים מעטים, החרמה לאלתר ובמקום של הטרקטורונים שלהם והעמדה מיידית לדין בפני שופט תורן למען יראו וייראו. כך היו מקפדים את ראשה של התופעה הבזויה. אבל כרגיל במקומותינו, איש לא זז ואיש לא פוצה פה.

עכשיו מסתמן סיבוך נוסף במצב המסובך בלאו הכי: הקשר בין מאורעות תשפ"א הנוכחיות לבין גורמים פליליים במגזר הערבי. מסתבר כי קומץ אכן הצטייד באותו נשק צה"לי.

באחרונה צוינה העובדה, שלראשונה בשנות קיום המדינה נחלץ הציבור הערבי מאדישותו הקבועה לנעשה ב'חזיתות הסירוב' דוגמת עזה ולבנון וקומץ מתוכו פגע בשכניו היהודיים. הדוגמאות לכך רבות. בראש ובראשונה עדות אילמת לפשיעה הזו – 10 בתי כנסת שרופים בלוד וצעירים יהודיים האצים בבהלה עם ספרי תורה בידיהם למנוע את הצתתם על ידי פורעים ערבים. מיותר לציין כי אף מסגד לא הועלה באש, זאת בניגוד לטענות על פרעות שיהודים עשו כביכול בערבים.

ובקצרה, כל זמן שהמערכות האמונות על החוק והסדר – כולל מערכת המשפט – לא ישנו את האופן הנלוז שבו הן עושות שימוש בכוחן בעת שהנושאים הללו מגיעים לפתחן, שום דבר לא ישתנה. עונשים מגוחכים (כולל מעצר בית) למציתי בתי כנסת אך מחמירים את הבעיה.

ואגב, האימאמים במסגדים מקבלים את משכורתם מהמדינה. יש בין כלי הקודש האלה המלבים הסתה ואף המרדה. האם נסגר מסגד אחד בשל איומים? חוסר השוויון זועק לשמיים והתיקון איננו סובל דיחוי.

.