הבריחה ותוצאותיה

האם מפת הטרור עומדת להשתנות? חיילים אמריקאים באפגניסטן (צילום: Amber Clay, Pixabay)
האם מפת הטרור עומדת להשתנות? חיילים אמריקאים באפגניסטן (צילום: Amber Clay, Pixabay)
האם הטאליבן של היום מסוכן יותר או פחות? * האם נראה את אל-קאעידה חוזר לבמה הבינלאומית?

נבואת הזעם, אשר ליוותה את נסיגת ארצות הברית מאפגניסטן, לא איחרה להתגשם. האמריקאים, אשר ניהלו הסכם סודי עם הטאליבן על יצאתם אחרי כשני עשורים, נחלו מפח נפש. בעוד שלפי הערכת גורמי המודיעין במערב ישנם כתשעים יום עד שהטאליבן יכבשו את קאבול באפגניסטן, פרק זמן המאפשר את חילוצם של נותני השירות ומשתפי הפעולה באפגניסטן, זו הערכה שלבסוף התבדתה. הטאליבנים הם לוחמים בעלי מוטיבציה גבוהה המונעת מאידאולוגיה דתית קיצונית והם אינם בוחלים באמצעים על מנת להגשים את שאיפותיהם. המראות של הוצאת אנשים להורג על סמך חזות או משפטי שדה לא איחרו לבוא.

בימים האחרונים, נשאלו ברוב אולפני הטלוויזיה הבינלאומית שאלות בניסיון להבין את העומד לקרות. האם הטאליבן השתנה במהלך עשרים השנים האחרונות? האם נראה את ארגוני הטרור הידועים לשמצה – אל-קאעידה ודאע"ש – חוזרים לקדמת הבמה? האם נראה אירועי טרור בסדר גודל מגדלי התאומים, בטקלאן ועוד?

לדעתי, עדיין מוקדם להעריך האם הטאליבן השתנה ויעמוד בהבטחותיו. הדרך בה מעצמה גדולה כמו ארצות הברית יצאה מאפגניסטן והשאירה אחריה ציוד לחימה ואמצעים לוגיסטיים אשר יועדו לצבא אפגניסטן אך מהר מאוד הגיע לידי הטאליבן, היא ציון דרך חשוב עבורם ופרס על עמידותם בפני הכובש הלא רצוי. בכל תקופת שהות האמריקאים באפגניסטן, הסתתרו קיני טרור של אל-קאעידה בשטחים העצומים של אפגניסטן ובמערות הרבות המקשות את חדירתם באמצעים אלקטרונים ושלא טוהרו עד הסוף. עם יציאת הכוחות האמריקאים אנו רואים אותם מתעוררים לחיים ויוצאים ממחבואם.

יש אשר עוד מאמינים, כי ההסכם הסודי, אשר פרטיו איינם ידועים לציבור, הוא טוב ויכובד. אך לפי דעתי, כל מי שבקיא דיו בהיסטוריה ומבין מהי אידאולוגיה דתית פונדמנטליסטית, יודע כי אין כך הדבר וכל ראיית המצב בעיניים מערביות היא טעות מהיסוד.

בין השנים 2001-1996, העניק הטאליבן מחסה וקרקע פורייה לאנשי אל-קאעידה שיזמו ותתכנו את פיגועי ה-11 בספטמבר. האם נראה את אל-קאעידה חוזר לבמה הבינלאומית? לפי דובר הטאליבן התשובה היא לא. לטענתם, הארגון כמעט איינו קיים, הוא מונה כ-500 איש המסתתרים ברחבי אפגניסטן, ללא מנהיג וללא כסף. לכן, להערכת דובר הטאליבן, לא נראה את אל-קאעידה במלוא כוחו כבעבר. אך האם אפשר לסמוך על דבריו?

ומה עם דאע"ש? למרות שנחלש בשנים האחרונות, לא נעלם לגמרי (האידאולוגיה חיה) והוא צפוי לחזור לבמה הציבורית. הארגון חי, נושם ובועט ואיתות ראשון לכך נתן לארצות הברית ולמערב ביום חמישי האחרון בעת ביצוע הפיגוע המשולב בנמל התעופה בקאבול. נטילת האחריות רומזת לעולם שהאידאולוגיה שלהם כאן ואין בכוונתם להיעלם.

אם נעמיד את הדברים על דיוקם, הרי דאע"ש הוא ארגון יריב של הטאליבן. דאע"ש-חורסטן החל לפעול ב-2015 והוקם בפקיסטן שנה קודם לכן בידי חאפז סעיד חאן. הקמת השלוחה בידי האחרון באה לידי ביטויי בהשבעת אמונים למנהיג הארגון, באכר אל בגדדי, שמאז כבר מצא את מותו. הגרעין של דאע"ש-חרסטן הוא קומץ  פקיסטניים קיצונים שפעלו במחוז ננגהאר שבמזרח אפגניסטן ואליהם הצטרפו חלק מהטאליבן. המכנה המשותף לאותם קיצוניים הוא תפיסת שטחים והבסת השיעים.

האם נראה את הטאליבן עומדים בהסכם הסודי עם ארצות הברית? האם הסכם זה, בעיניים מערביות, הוא נכון? האם הטאליבן, הרואה בארגון הטרור דאע"ש-חורסטן יריב מר, יילחם בו? האם 'בריחת' ארצות הברית היא טעות אשר העולם כולו ישלם עליה מחיר כבד? ומה יקרה ובמידה ואכן ההסכם יופר, האם נראה את ארצות הברית חוזרת לבוץ האפגני? בנקודת זמן זו, השאלות הן רבות אך לדעתי עדיין מוקדם לענות עליהן. עלינו להסתכל על האירועים בזווית רחבה ולבדוק אותם בנקודת מבט אזורית-עולמית ולא נקודתית בכדי לנסות ולהבין מקצת מהעובר בראשם של אותם קיצוניים המאיימים על שלמות העולם ושלוותו.