הגיגים טורדים על מלחמה ושלום

מה נעשה עם המידע? תצפיתניות בתפקיד (צילום: דובר צה"ל)
מה נעשה עם המידע? תצפיתניות בתפקיד (צילום: דובר צה"ל)
אני מקווה, כי בוועדת החקירה לכשתקום הכול יתברר * עד אז מומלץ להמתין, במיוחד כשהיקרים לנו עדיין נלחמים * ומי עושים סימנים של איבוד סבלנות ורצון לחזור לשגרה הלא סימפטית של ישראל טרום 'חרבות ברזל'?

"אתן העיניים של המדינה, לא הראש שלה", אמרו המפקדים לתצפיתניות, שהתלוננו על פעילות חשודה של החמאס מעבר לגדר. כך דווח בתחילת נובמבר במהדורת החדשות של ערוץ 'כאן 11'.

קומץ חיילות אמיצות שעומדות על המשמרת, ניסו להתריע ובזמן על המחזה שהן רואות והמתרחש מעבר לגדר. שם באזור הצייד שלהן, צפו הן ואיתרו פעילות חורגת מהמקובל. את ההתרעה העבירו למפקדיהן בטרם הטבח ולפני שפרצה האש. מפקדיהן ביטלו את טענותיהן בהינף יד, משל היו זבוב טורד. אותן תצפיתניות, הבנות היקרות של כולנו, חלקן אף נספו או נחטפו במהלך האסון הגדול שפקד אותנו.

אני מבקש להקדים את הדיון באמור לעיל, בנושא מקורב אך לא זהה.

בימים האחרונים ממש, חולף שוב ומתחדש ה'רחש בחש' בין פעילי ה'מחאה' (ז"ל). גם נשאלות שאלות בין המממנים הנדיבים האם לחדשה אם לאו.

עתה הזדמן להם למפגינים בפוטנציה נושא חדש שכותרתו "החזרת כל החטופים עכשיו, גם אם לשם כך תידרש הפסקת הלחימה". במחנה האחר עולה מפלס הדאגה לאפשרות כי אכן תתעורר שוב המחלוקת הקשה, שוב יחזרו המראות האלימים של חסימת עורקי תחבורה (בעת מלחמה), ושוב נשמע את צריחת הזמבורות, כולל המצור הבלתי נלאה על מגורי שרים ואנשי ציבור.

מעל לכל מרחפים סימני שאלה אם עדיין קיימים בליבם של פעילי ה'מחאה' הדועכת שביבים של אחריות ממלכתית. ואולי הם אכן החליטו להניח לנו ממנה ומצריחת הזמבורות המקוללת לפחות עד ייתם פרק הלחימה. אך כפי שאומרים לנו, הם לא.

מסתבר, כי אותם פעילי מחאה ממשיכים להשמיע דברי ביקורת באותה נימה ארסית כלפי נתניהו וכלפי מפלגתו. הם ממשיכים לעשות שימוש באותה מדיה הכנועה למרגלותיהם כבעבר, בטרם פרוץ המלחמה וקודם שפרץ צה"ל לתוככי עזה העוינת. עכשיו הם גם מוסיפים לכך פרק חדש: הרי הודיעו לנתניהו בזמן על הפריצה לעוטף. מדוע לא פעל? והאחריות, מה יהא עליה?

אלה השואלים שאלה זו, איבדו את היכולת להבחין בין איומים, אזהרות, האשמות ו'הודעות', המתריעות באופן כללי על הסיכון לנוכח 'האיומים מצפון ומעזה' (תוך הדגשת ה'עובדה' שהוא, נתניהו, אשם כביכול בהתעלמות מהם וכל זאת בגין רצונו ב'הפיכה משטרית' וב'הרס הדמוקרטיה'), לבין הודעות ממוקדות וענייניות של ממש על תנועות חשודות בפועל של אנשי חמאס ועל התרעות קונקרטיות של התצפיתניות הטוענות כי לא הקשיבו להן ומסתבר כי אף איימו עליהן בענישה אם ימשיכו "להפיץ שמועות".

אותם 'סרבנים' למיניהם (ובכללם גם קומץ בכירים במערכת הביטחון, כולל אלוף בעמדת מפתח חשובה במיוחד, שקיבל הודעה בליל חג שמחת תורה בשעה 02.00 והלך לישון במקום נופשו באילת) מעבירים בפועל שדר שונה לחלוטין.

ועכשיו התהפך גלגל המזלות. שאלת השאלות הרווחת היא: האם הם הדירו את נתניהו ואולי גם את גלנט ממעגל ההיוועצות שלהם? האם הודר נתניהו ביודעין ממעגל שותפי הסוד?

מניתוח מהלך האירועים ערב הטבח בעוטף, מתקבל הרושם המעיק במיוחד: ייתכן מאוד, כי ראש הממשלה לא שותף במידע הנצבר והקונקרטי שיש לו משמעות מיידית ועכשווית, מידע המסופק כבשגרה לרשותו של אותו קומץ ראשי שירותים. על פי פרסומים, המיסוך היה כל כך יעיל ואף כלל בתוכו גם אמירה בנוסח "אתה יכול לצאת לחופשה. החמאס מורתע".

אני מקווה, כי בוועדת החקירה לכשתקום הכול יתברר. עד אז מומלץ להמתין, במיוחד כשהיקרים לנו עדיין נלחמים, גם בעבור אותם ממורמרים, חורקי שיניים ומסיתים למיניהם, אשר איבדו שליטה על מוצא פיהם.