הגיע תורם של יהודי אמריקה

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
האנטישמיות משתוללת בכל מקום, שוטפת את הרשתות החברתיות וקולות השנאה כלפי המדינה היהודית וכלפי היהודים בכלל מהדהדים בקול רם ועוין

אחרי עשור בעמק הסיליקון בארצות הברית, חזרה מיה גרינברג לביקור מולדת קצר בישראל. מיה היא תלמידה ותיקה ופעילה בהפצת חכמת הקבלה, שסייעה לי רבות בארגון אחת ההרצאות בסבב שערכתי ברחבי אמריקה בשנת 2014. בהרצאות אלה דיברתי על אנטישמיות ועל הצורך באחדות בין היהודים כדי לרפא את התופעה הזו. דיברתי על הנושא פעמים רבות מאז סבב ההרצאות הראשון שלי בארצות הברית בשנת 2002, וכמו תמיד, נתקלתי בחוסר אמון, בזחיחות ולעיתים קרובות גם בבוז.

היום, באמצע שנת 2021, האנטישמיות משתוללת בכל מקום, שוטפת את הרשתות החברתיות וקולות השנאה כלפי המדינה היהודית וכלפי היהודים בכלל מהדהדים בקול רם ועוין.

שוחחנו בשבוע שעבר וייעצתי לה ולכל הישראלים באמריקה, שמה שהישראלים יגידו ויסבירו לאמריקאים, בכל לשון שתהיה, לא באמת ייתן להם מענה. אולי זה ירכך להם את האוזן עד למבזק הבא. לעומת זאת, מה שהישראלים יאמרו לעצמם הוא העיקר והחשוב, שכן השינוי המהותי נובע מפנימיות החיבור בין הישראלים ובין היהודים בכלל.

'בעל הסולם', גדול המקובלים של המאה העשרים, מסביר בהקדמה לספר 'הזוהר' שכל האנושות קשורה במערכת קשר אחת, כאשר ישראל בתוכה היא החלק הפנימי ביותר ותמצית ההוויה. עם ישראל הוא כעולם קטן המשקף בתוכו את האנושות כולה. מכיוון שכך, ישראל אחראית על כל מה שקורה בעולם לטוב ולרע.

אם כל יהודי יגביר ויכבד את הפנימיות שבו ואת הנקודה הישראלית שבלב שלו על פני המשקולת האגואיסטית המכבידה מעל לרצונות שמפתים את האדם לעסוק בשפל והבזוי – אז ברשת הקשר הפנימית והאוניברסלית, כולנו נתרומם אל על ונפרח מעל הפירוד והשנאה. אז עמי העולם בכבודם יישאו את ישראל על כתפיהם לירושלים כמו שניבא הנביא ישעיהו. גורל העולם נחרץ בידי ישראל.

היהודים באמריקה ללא כל תקווה לעתיד. הם מתנתקים משורשיהם ומרוכזים בעצמם, חלקם אף מנסים להתנער מהתדמית הישראלית וטרודים באיזה חור באמריקה הם יוכלו לחיות ברוגע ובנוחות. עצם הניתוק מרוח האחדות גורמים לי לצפות עתיד מדאיג באמריקה, מצב שעלול להידרדר כמו באותם ימים אפלים בגרמניה הנאצית שבהם חיילים היו משוטטים ברחובות, תרים אחר יהודים שיאספו אותם לתחנת רכבת ומשם למחנה ריכוז מקומי.

שלא כמו בזמני השואה, שהעיקר אז היה להימלט בעור שיניהם, ליהודי ארצות הברית יש עוד סיכוי להינצל. אם לנוכח המציאות הקשה הם יתלכדו יחד ויעוררו רוח של ידידות ואחווה, רוח של חיבור ואהבה, אז הכוח העליון ישרה בתוכם, יגן עליהם מכל פגע והסערה האנטישמית תישכך. הקשר הטוב ביניהם יסלק כל רע.

הן היהודים והן הישראלים באמריקה חייבים להבין את גודל הסכנה ולהתחבר ביניהם לכדי בועה רוחנית, להרגשה משותפת של חברה אחת שבה כוח אחד מלכד וקושר אותם. הם מצידם מוכרחים לתמוך זה בזה ולהיות ערבים זה לזה כי רק ההדדיות תציל ממוות.