ה'הרקולס' החל לעבוד: הושגה שליטה

צילום מסך מתוך סרטון של דוברות המשטרה
צילום מסך מתוך סרטון של דוברות המשטרה
אחרי למעלה מ-50 שעות עבודה, השיגו כוחות הכיבוי שליטה על האש * הכיבוי הסופי עשוי להימשך עד סוף השבוע והכוחות עדיין נמצאים בשטח

לפני מספר דקות מסר מפקד תחנת 'מעוז' במבשרת ציון רב רשף משה אליאן כי כוחות הכיבוי השיגו שליטה על האש. עם זאת מסר, כי "האש טרם כובתה סופית. הכיבוי יארך עוד זמן רב, להערכתי לפחות יומיים. כל הכוחות עדיין כאן ואנחנו ממשיכים לעבוד מסביב לשעון לווד כיבוי סופי של האש ומניעת התחדשותה".

לראשונה הופעל הערב מטוס מסוג ״שמשון״ של צה"ל שביצע מספר הטלות של חומר מעכב בערה בניסיון למנוע התקלחות מחודשת של האש באזור הרי ירושלים. במהלך הפעילות בוצעו שתי הטלות מוצלחות.

מוקדם יותר מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן קיים דיון הערכת מצב במהלכו אישר את הפעלת מטוס צה"ל לאחר שבחן את העמידה במגבלות הבטיחותיות בקרקע.

במסגרת שיתוף הפעולה הבינארגוני, החליט מפקד מחוז ירושלים לבחון את הפעלתו לראשונה של מטוס חיל האוויר, "שמשון", על מנת לסייע במניעת השריפות באזור הרי ירושלים ועל כן קיים לפני זמן קצר דיון הערכת מצב ואישור תוכניות בהשתתפות נציגי צה"ל וגורמים נוספים, במטרה לבחון את העמידה בכלל היבטי הבטיחות הקרקעיים בעת הפעלת המטוס שצפוי להצטרף בזמן הקרוב למאמצי הלחימה בשריפה שבאזור הרי ירושלים.

במקביל לפעילותו של המטוס ובמטרה לשמר את היכולת לתגובה מיידית במידה ותפתח זירה נוספת, יפעלו במקביל ארבעה מטוסי כיבוי של היחידה האווירית במשטרת ישראל. כוחות משטרה סרקו בשעות האחרונות לקראת ביצוע המשימה את השטח על מנת לבודד את המקום לקראת ההטלה שתבוצע על ידי מטוסי ה"שמשון" וכלל השליטה על המשימה תנוהל מחפ"ק המשטרה בפיקוד מפקד המחוז.

בסיום הדיון ולאחר שהוצגה בפניו תוכנית המשימה תוך מתן דגש בראש ובראשונה למניעת סיכון הכוחות או הימצאותם של אזרחים באזור פעילות המטוס, אישר ניצב תורג'מן את הפעילות תוך שציין- "בטיחות הכוחות והציבור היא מעל לכל".

כמאה וחמישה צוותים של באות והצלה פועלים כעת בשטח. כשלצידם שכם לשכם גם אנשי רט"ג, קק"ל, פקער, חיל האוויר ואף לוחמי אש מהרשות הפלסטינית מתחנות רמאללה ויריחו.
2 מטוסי כיבוי של כב"ה משתתפים בתקיפת מוקדי האש כדי לייצר קווי הגנה סביב היישובים.
בשעה 18:00 יבצע מטוס שמשון (הרקולס) של חיל האויר הטלה של חורי בערה מעל לאיזור בו מתנהלת הלחימה באש.
מתחילת המערכה ביצעו מטוסי הכיבוי למעלה מ500 גיחות מבצעיות להגנה ובלימת חזית האש.
מאות מפקדים ולוחמים פרוסים בשטח ופועלים ללא לאות לכיבוי מוקדי אש בגזרות השונות בדגש על גבעת יערים, נחל כיסלון והר איתן שם מתפתחת אש משמעותית.
עד כה עלו באש כ 25,000 דונם. 1000 יותר מאסון הכרמל.
חלון הזמן הקריטי מבחינתנו היה בין השעות 13:00-17:00 בהן הרוח נשבה בעוצמה. בפרק זמן זה הכוחות היו דרוכים וערוכים לכל התעצמות של מוקדי השריפה.

טפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים: "אני שב עכשיו מסיור תצפית מעל לאיזורי הלחימה באש. המראות קשים. ראיתי איך הריאה הירוקה של מחוז ירושלים הולכת ומשחירה תחת הלהבות. לא צריך להיות בוטניקאי גדול כדי להבין שתידרשנה עשרות שנים על מנת לשקם את אשר אבד.
השטח הגדול שנשרף בהרי ירושלים גורם גם לזיהום אוויר כבד בישובי הסביבה וגם לנזק אקולוגי לטווח ארוך. הרי ירושלים מאופיינים ביער אורנים טבעי. עוצמת האש הגיעה לצמרות ושרפה את העצים לכל אורכם. לכן כאמור שיקום והתאוששות משריפה כזאת תיקח שנים רבות ותשאיר האזור שרוף לזמן רב".