הושק מרכז המבקרים הסביבתי

המרכז, הנמצא ביחידה לאיכות הסביבה שמאגדת בתוכה את מבשרת ציון, אבו גוש ומטה יהודה, חנך השבוע מרכז מבקרים סביבתי חדש

היום (שלישי, 20.9), נערך טקס להשקת מרכז המבקרים הסביבתי החדש והמורחב של היחידה האזורית לאיכות הסביבה, אשר נמצא במכון לטיהור שפכים 'שמשון' שהוקם בעידוד המשרד להגנת הסביבה ובמימונה.

מרכז המבקרים הסביבתי ישמש כמרכז הסברה והדרכה לנושאי איכות הסביבה בכלל ולנושא המים טיהור המשמשים להשקיה באזור. יש לציין, כי מכון השפכים מטפל למעשה בחלק משפכי המועצה האזורית מטה יהודה והמועצות המקומיות אבו גוש, קריית יערים והר אדר. היחידה עצמה מאגדת בתוכה את המועצה האזורית מטה יהודה ואת המועצות המקומיות של מבשרת ציון ואבו גוש.

השקת מרכז המבקרים וחדר הבריחה הסביבתי התקיימה בנוכחות ראשת העיר בית שמש ד"ר עליזה בלוך וראש המועצה המקומית אבו גוש סלים ג'אבר. השניים נשאו דברים בטקס שאותו הנחה מחזיק תיק סביבה בעיריית בית שמש, צבי ווליצקי. עוד ברכו: יואב גואל, סגן מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה; וד"ר אבי ברכה, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה 'שורק'.

ראש המועצה המקומית אבו גוש סלים ג'אבר דיבר על השותפות היהודית-ערבית שבאה לידי ביטוי בין היתר בשותפות ביחידה הסביבתית ובמכון השפכים. מנהל היחידה ד"ר אבי ברכה, סיפר על תהליך הקמת מרכז המבקרים באמצעות הגורמים אשר סייעו להשגת מטרה זו. הוא גם ברך את רכזת החינוך וקיימות החדשה חן בן שמחון והודה לשלומית עצבה וצוותה אשר תכננו וביצעו את מרכז המבקרים הסביבתי החדש בסיוע מחוז ירושלים במשרד להגנת הסביבה.

במהלך האירוע, הוצג הדגם החדש של תהליך הטיפול בשפכים מרגע הגעתם למכון הטיהור ועד הפיכתם למי קולחין והשבתם כמים נקיים הראויים להשקיה. חדר הבריחה הסביבתי, הוצג על ידי רכזת החינוך והקיימות. חדר זה כולל הפעלות אינטראקטיביות רבות ומגוונות בנושא איכות הסביבה וקיימות, בדגש על נושאים עכשוויים כמו שינוי אקלים, צריכה נבונה, תחבורה ומחזור עבור תלמידים, בני נוער ותושבים. במרפסת התצפית ניתן לראות את פעילות המכון ולקבל הסבר על התהליכים ובעלי החיים שבסביבה. כמו כן, הוצג המשחק הסביבתי שעוסק בפעילות להפחתת ההשפעות הסביבתיות על שינוי האקלים, המשחק הנייד, שמיועד בעיקר למוסדות החינוך, עוצב על ידי שלומית עצבה בשיתוף היחידה ויועצת מדעית.

הכוונה היא שבהמשך יגיעו קבוצות של ילדים ובני נוער מבתי ספר ותושבים מכלל יישובי האזור להפעלות בנושא סביבה וקיימות בחדר הבריחה הסביבתי ולהכרת התהליכים של השבת המים במכון. המעוניינים לבקר במקום מתבקשים לתאם זאת עם רכזת החינוך של היחידה האזורית לאיכות הסביבה 'שורק'.