הזמנה לחיזוק השורשים

צילום: עופר אדרת
צילום: עופר אדרת
'אנו - מוזיאון העם היהודי' משיק סדרות חדשות שיעסקו בפניה ובהיבטיה השונים של הזהות היהודית והישראלית

'אנו – מוזיאון העם היהודי', משיק שלוש סדרות מפגשי תוכן חדשות לציבור הרחב העוסקות בהיבטים שונים של זהות יהודית וישראלית. הסדרות, בעריכתה של רבקה אדרת, מאפשרות התבוננות מעמיקה בזויות שונות בסוגיות היסטוריות, חברתיות, אומנותיות וקהילתיות של העם היהודי והחברה הישראלית.

ב-29.11 תיפתח סדרת הסרטים הדוקומנטריים בשיתוף המוזיאון והקרן החדשה לטלוויזיה וקולנוע. הסרט הראשון שיוצג הוא 'החלום האירופאי', מסע אל עולמם התרבותי והאומנותי של יהודי ברלין טרום מלחמת העולם השנייה. לאחר הסרט ייערך מפגש עם הבימאית והיוצרת מולי לנדסמן. סדרת הקולנוע הדוקומנטרי כוללת 14 מפגשים, המציגים יצירה ושיח עם היוצר/ת ובהם 'המדרשיה' של טל בכר, 'התזמורת' של עופר פנסחוב, 'אז'י איימה' של פרופ' סמי שלום שטרית ו'סוף עונת האהבה' של שי גל.

סדרת הרצאות ומפגשים נוספת שתיפתח ב-4.12 היא 'סיפורם של בתי הכנסת', בתי כנסת מכל רחבי העולם ממזרח ומערב – שיעסקו בהיבטים שונים של בית הכנסת כבית כינוס קהילתי וכמרחב פוליטי, חברתי ואומנותי. בין בתי הכנסת הייחודיים בהם תעסוק הסדרה: בית הכנסת 'טורי זהב' בלבוב, בתי כנסת בתימן, בית הכנסת בקלן בימי הביניים, בתי הכנסת של התפוצה הספרדית, חפירות ומחקרים בעקבות בתי כנסת בהרי האטלס, סהרה ודרום מערב תימן.

סדרת מפגשים שלישית תתחיל ב-15.12 ותכלול מפגשים בנושא ה'שטעטל' – מבטים על העיירה היהודית. הסדרה, בשיתוף 'בית שלום עליכם', תציע הצצה מרתקת על זוויות שונות בחייה של העיירה היהודית – קולינריה, חופות, מאגיה וקמעות, ה'שטעטל' בזמר העברי, סיפורי חסידים ועוד.

רבקה אדרת, מנהלת מדור סדרות ומפגשי קולנוע ב'אנו – מוזיאון העם היהודי': "סדרות התוכן שמשיקים אנו החודש, נוגעות בזויות שונות של זהות יהודית וישראלית. עשינו מאמץ גדול כדי להביא לקהל את הסדרות גם בימי המלחמה בה נמצאים אנו כיום. קיום ההרצאות כמפגשים פרונטליים נועד כדי להשיב, ולו במעט, את השגרה המנחמת והמוכרת, זאת תוך התייחסות כמובן להיבטים שונים שלנו כחברה וכעם ושל חיבור לשורשינו המשותפים אשר רלוונטיים בכל עת – אך היום אף יותר מתמיד".

למידע מלא על הסדרות, תוכן והרשמה: באתר האינטרנט של המוזיאון, anumuseum.org.il/he.