החורף נזהרים בכבישים

צילום אילוסטרציה: באדיבות 'אור ירוק' (ארכיון)
צילום אילוסטרציה: באדיבות 'אור ירוק' (ארכיון)
לאור הגשמים הרבים שפקדו השבוע את ארצנו, פרסמה עמותת 'אור ירוק' נתונים על היפגעות בתאונות בחודשי החורף * מה המצב אצלנו?

לצד המלחמה, חוזר המשק הישראלי לשגרה. כולנו מרגישים את העלייה במספר כלי הרכב שנוסעים בכבישים ולדאבוננו גם מספר תאונות הדרכים גדל. מדינת ישראל כבר נמצאת עמוק בתוך שעון החורף וחובה על כל הנהגים להדליק אורות בכל שעות היממה בכבישים בין עירוניים. החשיכה מקדימה, הגשמים הופכים את הכבישים לחלקים וכך גם גוברת הסכנה לתאונת דרכים. התקופה אף מאופיינת באירועי מזג אוויר שונים כמו ערפל, שלוליות ענק והצפות. על פי נתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), עולה כי בחורף שעבר (חודשים נובמבר 2022 עד מרץ 2023) נפגעו בתאונות דרכים 6,844 בני אדם.

עוד עולה מן הנתונים, כי במהלך חודשים אלה, נהרגו 153 בני אדם בתאונות דרכים ו-1,043 נפצעו קשה. המשמעות היא שבמהלך חמשת חודשי החורף בשנה החולפת, בכל יום בממוצע נהרג אדם אחד בתאונת דרכים. למעלה ממחצית מתוך אותם נפגעים בחודשי החורף הקודם, 3,643 בני אדם, נפגעו בתחום העירוני. 61 בני אדם נהרגו בתחום הערים והיישובים ו-602 נפצעו באורח קשה.

ומה המצב אצלנו? חמישה פצועים במבשרת ציון, מתוכם אחד במצב קשה. חמישה פצועים קל ביישובי מטה יהודה שבאזורנו ושלושה פצועים קל באבו גוש.

עו"ד יניב יעקב, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "הגשמים, הערפל והחשיכה המוקדמת שמביא עמו החורף, משפיעים באופן ישיר על הבטיחות בדרכים של כולנו. זה הזמן שבו משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, יחד עם הרשויות המקומיות, יתקנו את התשתיות הלקויות מהשנים האחרונות. יש לוודא כי פתחי הניקוז נקיים כדי למנוע שלוליות ענק שמסכנות את כלי הרכב. בנוסף, יש לוודא כי עמודי התאורה בכבישים תקינים וכמו כן, לעודד את הנהגים להכין את רכבם לחורף ולוודא כי הוא תקין. היערכות מתאימה ומשולבת של כלל הגורמים תוכל לצמצם את מספר התאונות והנפגעים. זה הזמן לפעול כדי לעבור את החורף בשלום".

ביניים: כך תנהגו בחורף

בחורף יש להתאים את אופן הנהיגה לתנאי הדרך המשתנים. הכביש רטוב, מרחק העצירה מתארך וישנן שעות רבות יותר של חושך. הכביש הופך חלק בגלל תערובות של מים, שמן ואבק, דבר שפוגע באחיזת הצמיגים בכביש. כדי להגביר את הבטיחות בדרכים גם בימי החורף הגשומים, מומלץ להקפיד על הכללים הבאים:

הכינו את הרכב: כדאי לבדוק את הרכב במוסכים המורשים. חלקם מעניקים בדיקת חורף חינם. יש לוודא כי המצבר, האורות והבלמים תקינים ומוכנים לנסיעה בתנאי גשם ובוץ.

סעו לאט: יש להוריד את מהירות הנסיעה ב-10 קמ"ש לפחות ולהגדיל את המרחק מכלי הרכב שמלפנים.

אפשרו כניסת אוויר: מומלץ להשאיר פתח בחלון על מנת שאוויר צח ייכנס וימנע אדים ותחושת עייפות.

לתכנן מסלול ולהתלבש בהתאם: כדאי לתכנן את מסלול הנסיעה מראש ולהתלבש באופן קליל ולא כבד ומסורבל.

להקפיד על נראות: חשוב להקפיד על הדלקת אורות בכבישים בין עירוניים גם ביום וגם בלילה, משום שתנאי מזג האוויר בחורף מקשים על הראייה.

אורות בערפל: בימים שבהם קיים ערפל, חשוב לדאוג להדלקת אורות מתאימים בכל שעות היממה.

תקינות הצמיגים: יש לוודא כי צמיגי הרכב תקינים ולא שחוקים או יבשים וכי לחץ האוויר בהם תקין.

תקינות המגבים: יש לוודא כי מגבי הרכב אינם יבשים וכי יש מים במיכל המגבים.

נראות הולכי רגל: מומלץ להולכי הרגל ללבוש בגדים בהירים ולהשתמש במחזירי אור במידת האפשר בכדי שלנהגים יהיה קל יותר להבחין בהם.