החזירים חוזרים (שוב)

צילום: רון ויעל רביע
צילום: רון ויעל רביע
אחרי כעשרה חודשים של שקט יחסי, שוב דיווחו תושבים על הימצאות חזירי בר ביישוב

"זה שלא מדברים על משהו, אין זה אומר שהוא לא קיים", נהוג לומר על דברים שלא עולים בתקשורת או בכל שיח רלוונטי למעגל חברתי כזה או אחר. וכפי שגנב נותר גנב גם אם לא נתפס ונכלא, תופעה היא תופעה גם אם לא מדברים עליה.

תופעת חזירי הבר המשוטטים אצלנו למשל. הפעם הגיעה אלינו תכתובת באחת מקבוצות הווטסאפ ביישוב. זה המקום לציין כי אזכור אחרון לכך בעיתון היה לפני 10 חודשים (גיליון 982, ספטמבר 2020). להגיד שבכל פרק הזמן הזה לא הסתובבו חזירי בר בקרבת אזורים מיושבים (ואולי אף בתוכם), גם אם לא הגיע שום דיווח על כך, לא יהיה הכי מדויק. בכל זאת, הטבע שמסביב נשאר די אותו טבע, האנשים ביישוב אותם אנשים ומן הסתם גם הרגליהם הסביבתיים נותרו פחות או יותר כפי שהיו.

וזה לא היה האזכור הראשון, כתבות בנושא פורסמו מעל דפים אלה במרץ 2018, בספטמבר 2019 ובספטמבר 2020. ביולי 2020 אף שודרה כתבה בנושא בתקשורת הארצית ('כאן 11') בה התברר כי חיפה לא לבד והתופעה קיימת במקומות אחרים, גם במבשרת כאמור. חודשיים חלפו כאמור ושוב דיווחים על חזירי בר שנצפו. תושב אחד הביא תמונה מביקור שכזה בגינת ביתו ואחר דיווח כי ראה חזירי בר בגן מתקני הכושר שליד תיכון 'הראל'.

אכן, תופעה מפחידה. חזיר הבר הוא לא חיית מחמד בלשון המעטה. הוא לא יתקוף אם לא יחוש מאוים, אבל לך תדע מתי חזיר מרגיש מאוים או לא. תקיפתו מסוכנת מאוד ובכל מקום בו הוא מבקר הוא משאיר מזכרות לא אסתטיות במיוחד. בקיצור, נוכחותם אצלנו לא רצויה.

התמונה המופיעה בכתבה זו צולמה בשבוע שעבר ברחוב חרמון ליד גן המשחקים בשטח פתוח מאחורי הגדר שמפרידה בין הרחוב ובין השטח הפתוח. מצלם התמונה, תושב הרחוב, מסר כי זו פעם ראשונה מזה זמן רב שהוא רואה חזירי בר במקום. חזיר בר, כמו כל בעל חי, עובר מסביבה לסביבה על פי צרכיו. אם חסר לו משהו בסביבה א', הוא יחפש אותו בסביבה ב'. בהחלט ניתן לראות בתמונה כי לא מדובר בחזיר בודד תועה שהגיע באקראי למקום, אלא להקת ענק של ממש.

לפעולות הנעשות בסביבה יש אכן השפעה על מרקם החיים בו – הצומח והחי. כך למשל בכתבה ששודרה ביולי 2020 ב'כאן 11', צוין כי סלילת כביש 16 עשויה לייצר שינוי במסדרון האקולוגי ולהזיז את מסלול נדידת חזירי הבר למקומות אחרים. ומה הפעם? לדברי מצלם התמונה, "אני מעריך כי שריפות שהיו כאן לאחרונה שינו את המאזן האקולוגי, מה שמאלץ בעלי חיים לנדוד כצורך קיומי".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "תופעת שוטטות  חזירי בר ביישובים נובעת מחיפוש אחר מזון זמין שמקורו באדם. רשות הטבע והגנים, כאמונה על יישום חוק הגנת חיית הבר, מספקת הנחיות מקצועיות לרשויות המקומיות  כיצד לצמצם תופעה זו, בין היתר באמצעות שיפור רמת הסניטציה בשטחי היישוב ומניעת גישה לפסולת ומזון לחיות הבר. במקביל, במקרים מסוימים, ניתן היתר לדילול אוכלוסיית חזירי הבר כאשר רשות הטבע והגנים פועלת בעיקר בשטחים הפתוחים מחוץ ליישובים והרשות המקומית פועלת בתוך היישוב תחת ההיתר. כך גם במקרה של מבשרת ציון. רשות הטבע והגנים פועלת מסביב לשטחי יישוב וגם נתנה היתר למועצה המקומית לבצע פעולות דילול בתוך היישוב. לצערנו, נראה כי משטרת הראל לא מאפשרת למועצה לפעול בנושא בתוך היישוב משיקוליה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כל מי שפנה למשטרה לתיאום, פנייתו טופלה בהתאם".