החיים השתנו

לעיתים ישנם שינויים במהלך החיים שאינם תלויי בנו * היכולת לקבל שינויים בחיים תוביל לאושר פנימי

החיים מזמנים לנו שינויים רבים. ישנם שינויים יזומים – קריירה, בחירת מקום מגורים ועוד. אך לעיתים ישנם שינויים במהלך החיים שאינם תלויים בנו – מוות של אדם קרוב, מגיפה עולמית ועוד. בכל שינוי אשר נכפה עלינו, לעיתים זה היה בהפתעה גמורה ולעיתים היו סימנים מעידים. בחרנו לא לראות, לא להתייחס ולחשוב לרגע שהדברים יסתדרו לבד. זו טעות גדולה בחשיבה.

לאחרונה הזדמן לי לטוס בעולם. כבר בתכנון הנסיעה השתקף לי שמה שהיה כבר לא קיים – הצורך בבדיקות רפואיות, מילוי טפסים, הצהרת בריאות – כל אלה קידמו את פניי טרם הטיסה. אפילו חוויית הטיסה השתנתה. צוות אוויר עם מסכה וכפפות לאורך כל הטיסה. נוסעים נדרשים לעטות מסכה לאורך כל הטיסה הארוכה. חוויה אחרת ושונה.

מיד בנחיתה עולם אחר. החשדנות גדלה. אדם ללא מסכה נחשב חריג, אנשים נוטים להתרחק, לעיתים אפילו מבקשים או דורשים לעטות מסכה. במקומות בילוי הומי אדם בעבר כמעט ואין אנשים. השמחה נעלמה ורעש בני האדם נדם.

מחשבות על שינוי בעקבות המגפה העולמית גרמו לי להיזכר בתובנה. לפני מספר שנים, בעת סדנה במדבר עם מדריך מיוחד ומקצועי בשם אופיר עקיבא (כיום מנכ"ל 'דיונה חברת הדרכה'), סביב מדורה, סיפר לנו האחרון על הישרדות של חיות במדבר, על הקושי העצום לשרוד במצבי קיצון, על שינויי מזג אוויר ועל חוסר במים, במזון ובמחסה. לקראת סוף הסיפור, אמר לנו אופיר עקיבא: "מי לדעתכם מהחיות ישרוד את הקושי? תחשבו על כך בלילה. בבוקר נדבר על כך".

עד היום אני זוכר את הלילה הזה. הרצון לפתור את הסוגיה לא הרפה ממני.

בבוקר, היו התשובות שלנו – החניכים בסדנת הטבע במדבר – מגוונות: החיה שתאגור הכי הרבה מזון, החיה שיהיה לה מקום חם ובטוח לישון, החיה שתהיה ליד מקור מים ועוד. אלה היו התשובות שלנו, זה היה הכיוון – השגת אמצעים, אוכל ודברים חומריים על מנת לשרוד.

אופיר חייך ואמר: "ראשית, כל התשובות נכונות, אך העיקר אינו אמצעים. המפתח להישרדות בטבע הוא אחד, עיקרי ובולט. החיה אשר תשרוד מצבי שינוי תשרוד את הקושי". אופיר הוסיף ואמר בבוקר מדברי נפלא: "תסתכלו על החיים שלכם, של המשפחה שלכם, של החברים שלכם. תחשבו איך הם הגיבו לשינויים אשר צצו להם בחיים מבלי לתת להם סימן כלשהו, פשוט שינוי שבא, הופיע וקבע עובדה".

אופיר לגם את קפה הבוקר, סיכם ואמר: "אלה אשר הצליחו להתמודד ולקבל את השינוי – הצליחו; אלה שהתנגדו לשינוי – נכשלו ובזבזו  אנרגיה רבה שהלכה לאיבוד".

במהלך השנים, נראו לי שיחת המדבר, התובנה של אופיר וההשלכה ממצבם של חיות המדבר לבני אדם קצת מוזרות ולא מתאימות. אך כמו תמיד, המשפטים והתובנות של אופיר עקיבא דורשות זמן כדי להכיל אותם ולהבין כמה הם מדויקים.

בחנתי את חיי מאז התובנה של אופיר. חשבתי על משפחתי, זוגתי, חבריי, על כל השינויים שעברו על כולנו בחיים, מוות של אדם יקר, שינוי קריירה, פרידה מחבר שעזב ללא הסבר, גירושין של חברים שלנו ועוד. את המשברים צלחו והמשיכו הלאה אלה שידעו להכיל ולהתמודד עם שינוי, ללא התנגדות ועם הבנה שממשיכים קדימה אל עבר עתיד טוב יותר.

בני אדם, ממש כמו החיות בטבע, נדרשים לדעת לקבל את השינוי ולהבין שישנם שינויים שהגיעו לחיינו בהפתעה. לא תמיד אותו שינוי באותו רגע ייראה לנו כדבר חיובי. השינוי מעמיד אותנו במבחן של החיים כדי להתמודד ולהמשיך באופן חיובי.