היהלום של נתן

צילום: באדיבות 'שערי צדק'
צילום: באדיבות 'שערי צדק'
טיפול חדשני ב'שערי צדק': שבב יהלום במקום ניתוח לב פתוח * המטופל הראשון: נתן כהן ממבשרת ציון

לראשונה בארץ במרכז הלב המשולב שבמרכז הרפואי 'שערי צדק', בוצע טיפול בגישה חדשנית בהסתיידויות בעורקי הלב בצנתור באמצעות כתר זעיר שמצופה בשבב יהלום.

המטופל הראשון בישראל שטופל בגישה החדשנית סבל מהצטברות חריגה של סידן בעורקי הלב שגרמה להפרעה מסכנת חיים בזרימת הדם. במקום ניתוח לב פתוח, ביצע צוות המומחים במרכז הלב המשולב ב'שערי צדק' צנתור בטכנולוגיה מתקדמת שמערבת שיוף בעזרת שבב יהלום לטיפול יעיל וממוקד בהיצרות המורכבת.

הטיפול החדשני בוצע לראשונה בארץ על ידי ד"ר דני דביר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית וחדרי הצנתור ב'שערי צדק' באמצעות מערכת DiamondBack360 מהדור המתקדם ביותר של חברת CSI  שמיוצגת בישראל על ידי חברת 'י. גיל מדיקל'.

המטופל, נתן כהן בן 71 ממבשרת ציון, סבל מהיצרות עורקים בשל הסתיידות קיצונית ומסכנת חיים בעורקי הלב. נתן מתמודד עם סרטן ריאה וכעת אובחן עם מחלת לב משמעותית. במצבו הכללי הוא נמצא לא מתאים לניתוח לב פתוח וזאת למרות שמחלת העורקים ממנה הוא סובל היא קיצונית בחומרתה.

כיום, ישנם כלים מגוונים לטיפול בהסתיידות קשה בעורקי הלב ובדרך כלל אין צורך בהתערבות ניתוחית אלא בפעולה צנתורית זעיר פולשנית. אלא שבמקרה של נתן, אותרה הסתיידות קיצונית של עורקי הלב ומעורבות נרחבת שלה שמקשה לבצע טיפול צנתורי קונבנציונלי. כדי להרחיב מחדש היצרויות מסוג זה, נעשה שימוש בבלונים מיוחדים שמנופחים בתוך העורק בלחץ גבוה מאוד או במנגנונים מיוחדים אחרים. קיימים מצבים שבהם ההסתיידות הניכרת מונעת שימוש בטוח בטכנולוגיות הקיימות בגישה צנתורית. ישנו כמובן גם פתרון ניתוחי שכרוך בהרדמה כללית ובשיקום ממושך ואינו מתאים לכל מטופל. 

כאמור, בהתייעצות רב תחומית של מומחי מרכז הלב, הוחלט על ביצוע טיפול חדשני שטרם בוצע בישראל בטכנולוגיה שמבוססת על כתר זעיר בקוטר של כמילימטר אשר מצופה בשבב של יהלום.

ד"ר דני דביר: "המטרה הייתה ניקיון ממוקד של העורקים שמזינים את שריר הלב מסידן שהצטבר בהם לאורך השנים. היהלום מסתובב במהירות עצומה בתוך העורק, כ-100,000 סיבובים בדקה וכתוצאה מכך מנקה את חלל העורק, משייף את הסידן השטחי ומרסק את טבעת הסידן שמקיפה אותו. הטכנולוגיה פועלת בשני מנגנוני פעולה משלימים תנועה צנטריפוגלית של הכתר, שיוצרת גלים אורביטלים לאורך העורק לצורך ביקוע של הסידן שנמצא בעובי דופן העורק ולשיפור ההיענות של העורק. ומנגנון הסרה מכנית דו כיוונית ובררנית של הסידן שבחלל העורק. ביצענו את הפעולה בהצלחה, המטופל שב לתפקוד, משתחרר היום לביתו במצב מצוין ויוכל להמשיך בקבלת הטיפול האונקולוגי המיטבי. אנו שמחים להוביל בסטנדרט טיפול בינלאומי בצנתורי לב ומקווים להמשיך ולאמץ גישות חדשניות לטובת כלל המטופלים".

נתן כהן: "הייתי כל הזמן נרדם. חשבתי שזה כתוצאה ממחלת הריאות ממנה אני סובל. פניתי לרופא שלי ואמרתי לו שהמצב הנוכחי קשה לי ואני מרגיש עייפות כמעט לאורך כל היום. הגעתי לד״ר דביר, שסיפר לי על צנתור חדשני המונע ניתוח לב פתוח. ישר נתתי את הסכמתי. הפעולה הצליחה בצורה יוצאת דופן. אני לא זוכר מתי הרגשתי כך. אמנם חלפו רק יומיים מאז הצנתור ואני כבר מרגיש את השינוי. אני מרגיש כמו חדש. התעוררתי וחזרתי להיות צעיר".

פרופ׳ מיכאל גליקסון, מנהל מרכז הלב המשולב ב'שערי צדק': ״מרכז הלב ב'שערי צדק', מיום הקמתו, היה החלוץ בתחום הצנתורים. יחידת הצנתורים שלנו בראשות ד״ר דביר ממשיכה להוביל בחזית הטכנולוגיה. נמשיך לקדם את התחום למען מטופלינו״.