היכן השורשים שלך?

הכוח ההתפתחותי של אדם לא נובע רק מהשורשים שלו * לעיתים, הכוח והיכולות של אדם להתפתח נובעת דווקא מהיכולת להיות פתוח לעולם

אדם חי את חייו. לעת זקנתו הוא מנסה להתחבר אל השורשים המשפחתיים שלו. זו דרכו של אדם – נולד, חי כאן בעולם פרק זמן ונפרד.

עד כאן נראה לי ברור ומובן. להפתעתי, שורשיו של אדם שונים מאדם לאדם. התשובה לשאלה מהם שורשיו של אדם אינה זהה כלל וכלל בין אחד לשני.

ב', חבר יקר, צופה איתי במשחק כדורגל. מתפתחת שיחה שבה אומר ב': ״אני מבקש להתנתק מהשורשים שלי, להיות חופשי. הילדים גדלו, עזבו את הקן שלנו. לא רוצה להיות מחויב לאיש, גם לא להיות מחויב לאדמה כאן, לאוכל כאן, לדת שלי ולכל מה שמושך אותי כמו שלשלאות כבדות לחיים האלה ולמסגרת הזו״. 

תהיתי. שמעתי על משבר גיל הארבעים אבל ב' בן שישים. האם גם כאן מצפה לנו משבר זהות?

באמת שאלה מעניינת. מה ההגדרה לשורשים של אדם? המקום שבו הוא נולד? ההורים שהביאו אותו לעולם (או ההורים שגידלו אותו – נושא שילדים מאומצים רבים מדברים עליו)?

האם בדת שאליה נולד אדם נמצאים השורשים שלו? אם כן, ישנם אנשים בעולם שנוטשים את דתם לטובת דת אחרת. מה זה אומר על השורשים שלהם?

בקורס מפקדי תחנות משטרה זכורה לי הרצאה בנושא של אחד ממפקדי המשטרה הבכירים, שבין דבריו אמר: “הכוח שלכם לפקד ולהוביל מגיע מהשורשים שלכם. החינוך שקיבל בילדות כל אחד שיושב כאן הוביל אתכם לרגע הזה להיות מפקדים מובילים״.

האם השורשים שלנו קובעים את העתיד שלנו? האם השורשים של אדם יוצקים בו את תכונות האופי שלו? מה המשקל האמתי של שורשיו? כיצד משפיעים הם על חייו?

הרצון של ב' להיות חופשי ללא התייחסות לעברו, מלמד כי שורשיו של אדם יכולים להוות מכשול התפתחותי עבורו.

ברשת חברתית במקום העבודה החדש שלי, הועלה הנושא 'שורשיו של אדם' לדיון חברתי. יש כאלה אשר טענו כי אדם ללא שורשים הוא אדם פחות חזק מנטלית מאשר אדם שמחובר לשורשיו. יש כאלה שטוענים כי על כל אדם לחפש את שורשיו, להתחבר אליהם, לחפש את השורשים גם אם הם נמצאים מעבר לים. כמעט איש לא חשב כי אדם יכול לחיות חיים שלמים ללא צורך בהתחברות לשורשיו.

האם בגלל היותנו חברה שמרנית, חברה אשר המשפחה המורחבת חשובה בה כל כך, אנחנו נותנים משמעות גדולה כל כך לשורשים שלנו? הרי ישנם בעולם בני אדם שחיים בחברה ליברלית ללא זהות דתית או לאומית, חיים בעולם בעלי מקצועות חופשיים, יוצרים מערכות יחסים עם בני אדם בעלי זהות שונה לגמרי ממקום החיים שלהם, משוחררים ומנותקים מכל השורשים שלהם – לאומיים, דתיים ואפילו משפחתיים. האם אותם בני אדם פחות מאושרים מאתנו?

בנסיעות בעולם אנחנו נחשפים לצבעים אחרים, מאכלים שונים, שפות וצורות חיים מגוונות. לעיתים, החשיפה לעולם הגדול מלמדת אותנו תובנה חשובה: צורת החיים שלנו היא רק אפשרות אחת לחיות, אך ישנם אופנים שונים לחיות. הכוח ההתפתחותי של אדם לא נובע רק מהשורשים שלו. לעיתים, הכוח והיכולות של אדם להתפתח נובעת דווקא מהיכולת להיות פתוח לעולם, להתנתק מהשורשים שלנו ומהעבר שלנו.

הרגשתי חובה לומר לב': ״תראה, בנית חיים מלאים, לא בהכרח זה כובל אותך. החיים האלה הם הבסיס המוצק שלך להישען תמיד לאחור. זה לא נוגד את הרצון שלך ואת התחושה שלך לבעוט בכל החיים שאתה מכיר, אבל באמת אין צורך. אם יש צורך למשהו, זה לטיול מרתק שלך עם עצמך. תחשוב על אפשרות זו״.

מבחינתי, שורשיו של אדם בהחלט משמעותיים בהתפתחותו ובהמשך חייו.