היכן עובר הקו האדום?

הדרישה החוזרת לחזור ולבנות את הכפרים איקרית ובירעם: עד כמה רחוק מסוגלת 'ממשלת הריפוי' ללכת?

במהלך השבוע האחרון נשאלה שוב ושוב השאלה עד כמה תפליג ממשלת הריפוי בחיזוריה אחרי חברי הכנסת הערבים שמפלגותיהם בין מרכיבי הממשלה.

כאן מדובר בין היתר בדרישה לחזור ולבנות את הכפרים איקרית ובירעם, שפונו במהלך מלחמת השחרור על פי דרישת הצבא. הכפרים הללו היו בקרבה מסוכנת לגבול לבנון. בצבא חששו מחזרה למצב הלחימה דאז ולכן הובטחו הבטחות אין ספור לאותם כפריים, נוצרים אגב, כי הם אכן יורשו לחזור לכפריהם. בין היתר הבטיח זאת גם ראש ממשלת ישראל דאז, מנחם בגין ז"ל. גורמים בכירים בצבא התמידו בהתנגדותם.

הפעם חוללה דרישה זו וכמשוער גם ההסכמה מראש, של לפיד, לעצם נוכחותה במסמך (שאם לא כן לשם מה הועלתה מלכתחילה על הנייר?), סערה גדולה מאד. הסיבה: המהות האמתית של הסכם כזה שמצויה באופייה התקדימי של הדרישה.

מפוני איקרית ובירעם מזמן ביקשו לנתק את מאבקם מזה של הערבים המוסלמים שתובעים למימוש את זכות השיבה. המפונים הנ"ל שוקמו ופוצו מזמן. חלק מצאצאיהם אף שירתו ומשרתים בצה"ל.

אלא שצוק הזמנים שנשתנה, נשכח כנראה מזיכרונם של ח"כ זועבי ושל 'החליפי'. בגבול הצפון חלה מזמן תהפוכה שלא ניכנס אליה כאן. נאמר רק את הידוע לכל: שני הצדדים עוסקים בהתבצרות אינטנסיבית. המצב הגיאו-טקטי דהיום הוא לא זה ששרר אז, אלא השתנה במהותו ואפשר אף לומר לרעה. כוחות אחרים מאיימים על יישובי הגליל העליון. גם המצב הטופוגרפי לא עזר אז למפונים במאמציהם לשכנע את גורמי הצבא והביטחון לאפשר להם לחזור. השיקולים הללו אף התעצמו מאז.

שאלת השאלות הנשאלת עכשיו מדוע חזרה ח"כ זועבי על העניין עכשיו? מדוע הסכים לפיד להצגת דרישה זו במסמך האמור? ואם אכן ניתנה הסכמה שבחשאי – להיכן עוד תגיע 'ממשלת הריפוי'?

על המפכ"ל להניח את המפתחות על שולחן ראש הממשלה

לנוכח הידיעות על ריבוי הפגיעות ה'רנדומליות' שמבצעים ערבים בתושבים יהודים ברחבי הארץ, שאלת השאלות היא – האם יש בכלל משטרה בשטח? אם כן, היכן היא? במדינה נורמלית, סביר להניח, כאשר אחד הצופים במחזה היה מודיע למשטרה על מעשה הפשע, תוך זמן קצר הייתה מגיעה לשם ניידת. אבל מסתבר שהמשטרה 'סגרה את הבסטה' לאירועים 'רנדומליים'…

כך קרה וקורה במאות אם לא באלפי אירועים בשנה. כך קרה בעת הפרעות לפני שנה ביפו, ברמלה ובלוד. שנה קודם לכן בעכו ושם כמעט הסתיים ברצח ולשם גם לא הגיעה ניידת. אבל כידוע, פטור בלא כלום אי אפשר ולכן 'קינחו' שם בהצתה של בית מלון בבעלות יהודית…

ידוע כי המפכ"ל ביקש תוספת כוח אדם. כמה? במשטרה מדברים על תוספת של כ-5,000 שוטרים.

ואם לא נותנים לו? במקרה כזה מן הראוי שיגלה אומץ לב ציבורי ויניח את המפתחות על שולחנו של ראש הממשלה. המשך המצב הקיים מהווה ביזוי של הציבור הנזקק נואשות לשירות החשוב הזה; וגם לא פחות חשוב, ביזוי של המשטרה ושל השוטרים הנאמנים שמופקדים על שלום הציבור.

המציאות לפיה נעדרת המשטרה משדות הקרב בנגב, בכבישי הנגב, בסמיכות לבסיסי צה"ל, בגליל, ברחובות הערים המעורבות והלא מעורבות – מסכנת באופן חמור את שלום הציבור. מצב זה מחייב טיפול רדיקלי ותיקון דחוף.