הים נתן, הים קיבל

על תערוכה שכולה אווירת ים בגלריית 'על הצוק' בנתניה

תשעה אומנים שהים הוא חלק מנוף חייהם, מנהלים דיאלוג חזותי, רגשי ואישי עם הים. השאלות שעולות מתוך האובייקטים המוצגים בתערוכה הן: מה נתן לך הים? מה לקח ממך? מה נתת לו? ומהו הדיאלוג? אומנים אלה, כמי שעבורם הים הוא חלק מהאוויר שהם נושמים ומהמראות שהם רואים, מתרחקים מהבנאליות של נופי שקיעה מרטיטי עין ויורדים אל מצולות נשמתם שלהם.

בתערוכה מוצגות עבודות תחריט, הדפס, טכניקה מעורבת, ציור, מיצב, וידאו, קולאז', צילום ופיסול. האומנים בודקים – באמצעות המדיה שבה בחרו לעבוד-  מצבים של זיכרון, שמחה מול כאב, מחאה מול התענגות, געגוע מול חרדות, כעס ושמחה כמו גם מצבים של אור, רוח וריח. יש מהם המשתמשים בחומרים שהים אכן מביא פיזית – פולט ומותיר; ויש המתייחסים לחומרים אלה כמקור השראה ליצירתם. בדרכים של הדפס, צילום וחריטה, מעצימים הם את האובייקט, מאדירים אותו ובכך מעבירים אותו ממצב של חומר נפסד ומזיק לאובייקט מטאפורי.

התערוכה שהמוקד בה הוא השאלה הפתוחה "מה נתן הים?", מקבלת ממד סובייקטיבי שבו בוחן כל אומן את מערכת היחסים שלו עם הים המונח על פתח ביתו בבחינת מעשה יום יום. על אף השאלה המנכיחה את הים כנושא התערוכה, ניכר ועולה מהתערוכה כי הנושא הוא "האדם" – הוא עצמו ומערכת היחסים האישית שלו עם הים. ומכאן, מכל מה שנתן הים לכל אחד ואחד מהיוצרים המשתתפים בתערוכה, הרי שהתערוכה עצמה היא בבחינת מה עכשיו קיבל הים.

גלריית 'על הצוק' בנתניה (רח' המעפילים 19) משקיפה אל הים ובתערוכה הנוכחית הים המשתקף דרך החלונות הופך להיות חלק מהתערוכה – בבחינת משקיף ומשתקף.

האומנים המשתתפים: נעמי כרוך, חדוה ארזי, חני אלישע, ענבל קרן מור, יוסף קפליאן, ד"ר נורית צדרבוים (אוצרת התערוכה), סמדר ברנע, חן וינקלר ונטע אבידר.

התערוכה תיפתח ביום שישי (25.3, 12:00) ותינעל ב-24.4.

שעות ביקור בתערוכה: שני-חמישי – 10:00-17:00, שישי-שבת – 10:00-14:00.