היסטוריה קטנה של הצילום

האוצר ד"ר גלעד רייך על רקע התערוכה (צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)
האוצר ד"ר גלעד רייך על רקע התערוכה (צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)
תערוכה חדשה באגף לאומנות מודרנית של מוזיאון ישראל: בעקבות ולטר בנימין

התערוכה 'היסטוריה קטנה של הצילום: בעקבות ולטר בנימין' במוזיאון ישראל, מאפשרת לראות ולחוות את עבודותיהם של כל הצלמים המופיעים בחיבורו הקאנוני של ההוגה היהודי גרמני ולטר בנימין – היסטוריה קטנה של הצילום. זו הפעם הראשונה מאז פרסום החיבור, לפני כמעט 100 שנים, שעבודותיהם של צלמים אלה מוצגות יחדיו לצד המהדורות המקוריות של ספרי הצילום ששימשו השראה לכתיבתו של בנימין. התערוכה היא הזדמנות חד פעמית לראות את התפתחות מדיום הצילום כפי שראה אותו אחד המבקרים החשובים ביותר של המאה ה-20.

ד"ר גלעד רייך, אוצר הצילום של מוזיאון ישראל, שזו תערוכה ראשונה עבורו כאוצר במסגרת תפקידו, ליקט מתוך אוסף הצילום העצום והייחודי שברשות המוזיאון את כל התצלומים המרכיבים את התערוכה. בין הצלמים המפורסמים ביותר שעבודותיהם מופיעות בתערוכה: נאדר, דייוויד אוקטביוס היל, ג'וליה מרגרט קמרון, אוגוסט זאנדר, מאן ריי ומהולי נאג'. לצד העבודות של אומנים אלה, כוללת התערוכה גם אלבומי תמונות מהמאה ה-19, כרטיסי ביקור מצולמים, אלבומי תמונות נדירים וכן עבודה עכשווית אחת.

ד"ר גלעד רייך: "גיליתי במוזיאון ישראל אוצר בלום של תצלומים יוצא דופן, יותר מ-100 תצלומים מתוך האוסף הזה מוצגים בתערוכה. אנחנו נותנים למבקרים הזדמנות נדירה, אולי חד פעמית, לקרוא באופן חזותי את המסע ההיסטורי-תאורטי של בנימין ולפסוע בין התצלומים המקוריים שעל פיהם ניסח ההוגה המרכזי של תרבות השעתוק את תובנותיו".

על ולטר בנימין: אחד מההוגים החשובים ביותר של המאה ה-20 ומי שהיה חבר קרוב של דמויות כגון חנה ארנדט וגרשום שלום. בנימין נחשב מבקר תרבות פורץ דרך ומאמרו 'עבודת האומנות בעידן השעתוק הטכני' נחשב אחד מהטקסטים החשובים ביותר בתחום התרבות החזותית. החיבור 'היסטוריה קטנה של הצילום' הוא טקסט מוקדם יותר בו הוצגו לראשונה הרעיונות שיפתח בנימין ב'עבודת האומנות בעידן השעתוק'. גם למותו של בנימין היה חלק בגיבוש המיתוס סביבו. בנימין התאבד בספטמבר 1940 בעיירת הגבול הספרדית פורטבו מכיוון שחשש שיוסגר לידי הגסטאפו. המזוודה שנשא אתו וכללה חיבור מונומנטלי עליו עבד, מעולם לא נמצאה.

אוצר: ד"ר גלעד רייך. עוזרת לאוצר: לילך עובדיה. מעצבת: ליבת עדן.

התערוכה תוצג עד ה-2.3.