היתושים עדיין אתנו

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
החורף רחוק מאתנו וסכנת היתושים עדיין מרחפת * מחזיק תיק הסביבה במועצה, ד"ר שי בנימין, עם דרכים להימנעות מיצירת מפגעי יתושים

יתושים בדרך כלל הם נגזרת למזג האוויר החם של האביב והקיץ. כפי שכולנו מרגישים, ימי הקור רחוקים מאתנו ואפילו שעון החורף יחל רק בסוף החודש. ומי עוד אתנו עדיין? היתושים כמובן.

"איך פותרים את מכת יתושי הנמר האסייתי במבשרת?", שאל השבוע תושב היישוב באחת מקבוצות הפייסבוק היישוביות כפי שפורסם בחודש מאי (גיליון 1017) המשרד להגנת הסביבה יצא בקמפיין בנושא וכמובן שגם המועצה נערכת עם הכלים שברשותה כדי להתמודד עם הופעת מפגע זה כמו מפגעים רבים אחרים.

אכן יתוש הנמר האסייתי הוא זן בעייתי יותר מן האחרים וההיערכות אליו היא מיוחדת ומורכבת. האם אכן נצפו יתושים מזן זה ביישוב? לא ברור. לא לכל אחד הידע להבחין בין זנים שונים של יתושים. מה שכן, הדרך להימנע ממגעי יתושים מכל הזנים, נמצאת בידי כל אחד מאיתנו.

מחזיק תיק הסביבה במועצה, ד"ר שי בנימין, הגיב לפוסט של אותו תושב תוך כדי התייחסות ממוקדת ליתוש הנמר האסייתי: "את היתוש הזה מייחדים שלושה גורמים: טווח המעוף הקצר שלו – עד כמאה מטרים, היכולת שלו להתרבות במקווי מים קטנטנים – למשל כף מים ואפילו כפית, וזמן ההתפתחות הקצר שלו – שבעה עד עשרה ימים. חשוב לדעת – מקווי מים זה לא רק בריכות ומזרקות. שכחתם משאית צעצוע של הילד בחצר? הנה לכם בית גידול נהדר ליתושים. צמיג משומש שנקוו בתוכו מים? היתושים מתים על זה. גביע קוטג' או כוס חד פעמית בגינה? בום! יש בה מקום לעשרות, אם לא מאות זחלים וגלמים. לכן, האחריות העיקרית להתמודדות עם יתושי הנמר האסייתי מוטלת על כל תושב בביתו ובחצרו. חיסול מקווי המים של כל תושב בסביבתו הקרובה היא הפעולה החשובה ביותר להתמודדות עם היתוש הזה. אם לא יהיה להם היכן לגדול או אם לא יוכלו להשלים את מחזור חייהם במים, לא יהיו יתושים".

ד"ר שי בנימין פירט את ההנחיות להתמודדות עם מניעת המפגע: "1. מוודאים שאין שום מקווה מים או שלולית בתחום החצר או בתוך הבית. 2. מחליפים מים לחתול או לכלב אחת ליומיים שלושה. 3. מרוקנים עציצים, עציצים הידרופוניים, צנצנות מים להנבטת אבוקדו, אגרטלים וכו'. 4. מנקבים צמיגי משחק או ממלאים אותם בחול כך שלא יאגרו מים. 5. מוודאים שאין צלחות או כוסות חד פעמיות זרוקות בשולי החצר. 6. מנקים את המרזבים מעלים ומוודאים שהם יבשים. אם יש לכם עוד רעיונות – מוזמנים לשתף".