הכול הגדה

על תוכנית 'גני הילדים ובתי הספר של החגים' שפעלה בחופשת הפסח ביישוב

תוכנית 'ניצנים בחופשות' התקיימה גם השנה ביישוב בשבוע הראשון של חופשת הפסח בגנים ובבתי הספר היסודיים. בפעילויות התוכנית השתתפו כ-280 תלמידים מבתי הספר היסודיים – 'מולדת', 'הדרור', 'חמד"ת השקד' ו'השלום. כמו כן, נטלו חלק בפעילות כ-650 ילדים מכ-30 גנים. התוכנית התקיימה בהתאם למתווה משרד החינוך תחת הכותרת 'הכול הגדה', וכללה מערכי פעילות יומיים תוך כדי עיסוק בשירים, סיפורים ויצירות ייחודיות בנושא חג הפסח ועונת האביב.

התוכנית יצאה לפועל בעבודה משותפת של  צוות אגף החינוך במועצה בעידודה של מנהלת האגף נעמי חזן, מפעילת הצהרונים ביישוב חברת 'קיטו מרום', מנהלת 'ניצנים' יישובית ותוכניות בתי הספר של החגים והחופש הגדול דנה בריק, מנהלת מדור גנים במועצה רחל קיויתי, רכזי הגנים – אנני בצלאל, פאדי סלאמה ואילה דוד – רכזים  נוספים מתוך בתי הספר והגנים שקצרה היריעה מלהכיל את שמותיהם, סייעות המועצה, מדריכי המוגנות מתוך בתי הספר, צוותים שגויסו לצורך התוכנית והצוות המסור והאחראי של צהרוני 'ניצנים' בבתי הספר וצהרוני הגנים שהמשיכו את הפעילות עד השעה 16:00 לטובת הילדים שמשתתפים בצהרונים לאורך כל השנה וילדים שהצטרפו לימי החופשה. הצוותים עברו השתלמות בתוכנית בהנחייתה של חלי זלינגר, המנהלת הפדגוגית ב'קיטו מרום'. 

במסגרת הפעילות, נהנו המשתתפים בגילאים השונים ממגוון חוגים בתחומי תוכן שונים: תעתועי ראייה, טביעות אצבע, חוג אנגלית, מחזור המים בטבע, משחקי זיכרון ועוד. מערך החוגים פעל הודות לגיא ניב, רכז חוגים והעשרה ב'קיטו מרום', המדריכים שגויסו וצוות המשרד שדאג להכנת כל הנדרש לצורכי הפעילות.  

דנה בריק, מנהלת רשותית ב'ניצנים': "אני מעריכה מאוד את עבודתם הברוכה ומעומק הלב של כל השותפים למען הצלחת התוכנית הנפלאה ביישוב. כך למשל, סופר במליאה סיפור יציאת מצרים. הילדים הרחיבו על הנס הגדול שהיה באותו יום, תיארו רגשות ומחשבות. ניכר היה עד כמה היו הילדים מרותקים לדברים אף שבכל שנה התוכן מסופר מחדש. הילדים הכינו את דגם קריעת ים סוף מאל-בד, פלסטלינה וחמר: דמויות בני ישראל, חיות ים, פירמידות, עצי פירות ושיחים שונים להנאתם של בני ישראל שחצו את הים – הכול פרי דמיונם. היו קבוצות שהמחיזו את הנושא, התחפשו לבני ישראל על מנת לחוש את המאורע וכל זאת לצלילי שירי פסח. הילדים סיפרו גם כיצד הפך משה מקל לנחש ויצרו נחש מפריח בועות. במהלך כל הסיורים במסגרות, ניכרה הנאת הילדים והצוות מהפעילות העשירה, המגוונת והנינוחה לאחר שנה לא פשוטה. ללא ספק, התממש הציווי 'והגדת לבנך ביום ההוא לאמור'. משמח היה לראות עד כמה אכן הועבר המסר 'בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים' כפי שנאמר בהגדה. באגף החינוך ובתוכנית 'ניצנים' לא נחים ומיד לאחר החג תחל ההיערכות לפעילות הגנים ובית הספר של החופש הגדול ולרישום לצהרוני 'ניצנים' לשנת הלימודים תשפ"ג".