הכי בלתי חוקי שיש

צילום: דוברות המשטרה
צילום: דוברות המשטרה
פלסטיני ללא היתר שהייה ורישיון נהיגה גנב רכב ממבשרת ציון נמלט בפראות מניידות המשטרה תוך שפגע בכלי רכב נוספים עד שלבסוף נלכד ונעצר על ידי השוטרים בירושלים. הרכב שגניבתו סוכלה הושב לידי בעליו. היום הגישה יחידת תביעות מחוז ירושלים בבית המשפט את כתב האישום נגדו.

בימים אלו הושלמה מלאכת החקירה בעניינו ונודעה מעורבותו במקרה נוסף של גניבת רכב ממבשרת ציון וניסיון שימוש בכרטיס חיוב שהושאר באותו הרכב. הבוקר, הגישה יחידת תביעות מחוז ירושלים את כתב האישום נגדו לצד בקשה להורות על מעצרו עד לתום ההליכים.

המקרה אירע בסוף ינואר והגנב נתפס אחרי מרדף שכמוהו ניתן לראות בסרטי פעולה. כשהשוטרים בעקבותיו, ותוך נהיגה פרועה ברכב שנגנב זמן קצר לפני כן, ניסה הגנב, שוהה בלתי חוקי תושב קלקיליה להימלט מהשוטרים תוך ניגוח ופגיעה ברכבי משטרה ובכלי רכב של אזרחים תמימים שנקלעו בדרכו וניסיון להימלט רגלית שלא צלח, כל אלו הסתיימו במעצרו הנחוש על ידי שוטרי מחוז ירושלים של נאשם מסוכן שפגע בביטחונו ורכושו של הציבור וסיכן את משתמשי הדרך.

מרדף דרמטי זה אחר הנאשם, החל בדיווח שהתקבל למשטרה בתאריך 25.1.24 מעט לפני חצות ממוקד חברת "איתוראן" על רכב שנגנב ממבשרת ציון ועושה דרכו על כביש 1 מזרחה. מיד עם קבלת הדיווח, פרסו שוטרי מחוז ירושלים כוחות לאיתור הרכב ובוצעה פעילות שתוביל ללכידתו של גנב הרכב ובכך לסכל את מעשיו הפליליים.

על פי ממצאי החקירה ועובדות כתב האישום שהוגש, בשלב מסוים, הגיע הרכב הגנוב אל אזור צומת הגבעה הצרפתית בירושלים כשלפניו מספר כלי רכב של אזרחים הממתינים לאור ירוק ברמזור שבכיוון נסיעתם. אחת מניידות המשטרה שהבחינה ברכב החשוד, ביצעה את חסימתו אך בשלב זה החל הנאשם שנהג ברכב הגנוב בפעולות להימלט מהמקום תוך שנסע לאחור, פגע בכלי הרכב שסביבו והצליח לחמוק בין טורי כלי הרכב, חצה את הצומת והמשיך בנסיעה פרועה תוך שניידות משטרה נוספות בעקבותיו.

בהמשך לכך, נכנס הנאשם עם הרכב בו נהג אל צומת בניגוד לנתיבי הנסיעה, חצה בין הנתיבים תוך שעלה על מפרדת אי-התנועה כשהרכב ריחף באוויר כמעה והמשיך בבריחתו עד שבשלב מסוים נעצר בירידה ממחלף כבישים באזור צפון העיר ירושלים, הנאשם יצא במהירות מהרכב והחל במנוסה רגלית תוך שקפץ מגובה מספר מטרים מרמפת הירידה במחלף והמשיך במנוסה תוך שלא נענה לנוהל מעצר חשוד שביצעו השוטרים שכלל ירי לכיוון פלג גופו התחתון. כתוצאה מכך, הנאשם נעצר ופונה לטיפול רפואי במצב בינוני, ואילו הרכב הגנוב הושב לידי בעליו לאחר שניסיון גניבתו סוכל על ידי השוטרים.

במסגרת חקירתו בתחנת לב הבירה של מחוז ירושלים, לאחר שהושלם הטיפול הרפואי, נאספו בין היתר עדויות רבות מאותם אזרחים שרכבם ניזוק במהלך ניסיונות בריחתו של הנאשם וכמו כן עלה כי הנאשם מעורב במקרה גניבת רכב נוסף יומיים קודם באותו יישוב וכי בעניין זה מתנהלת חקירה בתחנת הראל מרחב ציון.

בתאריך 23.1.24 נפתחה חקירה בתחנת המשטרה הראל לאחר שדיווח תושב היישוב כי קיבל שיחת טלפון ממוקד ביטחון חברת האשראי על שנעשה ניסיון לבצע רכישה באמצעות כרטיס החיוב שעל שמו. למרבה פליאתו, לא ביצע כל ניסיון רכישה שכזה אך נזכר כי אותו כרטיס חיוב נמצא ברכבו וניגש לכיוון מקום חניית הרכב אז הבחין כי רכבו נגנב. במסגרת חקירה זאת, נאספו ממצאים שונים ביניהם תיעוד רגעי גניבת הרכב שעות ספורות קודם ונודע בעניין זה כי הרכב שנגנב הועבר אל שטחי איו"ש מיד לאחר גניבתו. על פי התיעוד ממצלמת האבטחה, נצפה הנאשם יחד עם אדם נוסף מבצעים את מעשיהם טרם ובמהלך גניבת הרכב. בהמשך לכך והודות לפעולות החקירה המגוונות שערכו חוקרי תחנת הראל בתיק, גובשה תשתית ראייתית כנגד אותו הנאשם.

לאחר שחקירת המקרים כאמור הסתיימה בימים האחרונים וגובשה תשתית כנגד הנאשם, הגישה הבוקר יחידת התביעות המשטרתית במחוז ירושלים את כתב האישום נגד הנאשם בגין עבירות של כניסה או ישיבה בישראל שלא כחוק (שב"ח), פריצה לרכב, גניבת רכב, נהיגה פוחזת של רכב, נהיגה ללא רישיון נהיגה- לא הוצא מעולם, נהיגה ללא ביטוח ועבירות נוספות, ולצד כתב אישום זה הוגשה גם בקשה לבית המשפט להורות על מעצרו עד לתום ההליכים.

קצין אגף החקירות והמודיעין בתחנת לב הבירה מרחב ציון, סגן ניצב ליאור בן שלום, ציין- "פעילות מקצועית ונחושה של שוטרי מחוז ירושלים ומרחב ציון בפרט, הובילה למעצרו של נאשם שוהה בלתי חוקי שנכנס למדינת ישראל שלא כחוק במטרה לבצע עבירות פליליות המסכנות את שלומו ורכושו של הציבור, גנב כלי רכב ונהג בו על אף שלא הוציא רישיון נהיגה כחוק, ניסה להימלט תוך נהיגתו הפרועה ופגיעה ברכביהם של אזרחים תמימים שנקראו בדרכו ורק הודות לאותה נחישות של שוטרי הסיור שחששם הרב התעורר כלפי אותו נאשם בעקבות אופי מעשיו, הוא נעצר. במקביל, תוך שילוב חקירתי פורה, נמצא כי נאשם זה מעורב במקרה נוסף שהתרחש ימים ספורים קודם לכך והוא נחקר גם בגינם בתחנת הראל, שכנתנו במרחב. לאחר שחקירתו הגיעה לסיומה, הגישה יחידת התביעות בירושלים את כתב האישום נגדו הבוקר בבית המשפט. שוטרי מחוז ירושלים- סיירים, בלשים וחוקרים כאחד, ימשיכו כל העת בפעילות לסיכול עבירות פליליות בדגש לעבירות הרכוש, זאת במטרה להגביר את ביטחון האזרחים, מעצרם של חשודים בעבירות אלו ומיצוי דין עמם בהתאם".