הם משלנו

כמו בכל שנה, גם ביום העצמאות תשפ"ב יש לאזורנו ייצוג בטקס היוקרתי של 'מצטייני הנשיא'

אירועים רבים ומרגשים מתקיימים מידי שנה ביום העצמאות והפכו למסורת. אחד האירועים הללו הוא הענקת אותות הצטיינות לחיילים ולחיילות במשכן נשיאי ישראל. אות מצטיין הנשיא הוא אות הצטיינות ל-120 חיילי צה"ל, נגדיו וקציניו, מעיטורי נשיא מדינת ישראל, המוענק על ידי נשיא המדינה במעמד ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלופי צה"ל ונכבדים נוספים. עד לפני כמה שנים גם ניתן היה לראות נוכחות של לוחמי תש"ח באירוע אך הדור הולך ומתמעט.

טקס זה נערך לראשונה בשנת 1959 בתקופת כהונתו של הנשיא המנוח יצחק בן צבי ובית הנשיא היה למעשה 'צריף'… במעמד קבלת האות, מקבלים החיילים המצטיינים מלגת לימודים בסך 1,000 דולר תרומת קרן בלווטניק מבריטניה באמצעות האגודה למען החייל. בנוסף, מופיעים כל המצטיינים בטקס יום העצמאות בהר הרצל במופע של בניית צורות חיות כחלק מן הדגלנות שנערכת ברחבה.

ביום חמישי הקרוב, ייערך הטקס בפעם ה-64 (ליתר דיוק בפעם ה-63, לאחר שבשנת הקורונה נערך הטקס במתכונת מצומצמת בקריה בתל אביב). וכמו בכל שנה, גם הפעם יש ייצוג לאזורנו, ולא סתם ייצוג – ייצוג כפול.

נפתח בצוערת והקצינה לעתיד שיר בן אבו שמשרתת בגדוד 'דקל' של בית הספר לקצינים ומתגוררת במושב בית מאיר. "את ההצטיינות קיבלה שיר בזכות היכולות הגבוהות שהפגינה ובזכות מסירותה לתפקיד", נמסר מדובר צה"ל.

כאשר נשאלה שיר על חוויה משמעותית משירותה הצבאי, ענתה ללא היסוס: "מבצע שומר החומות. הייתי מפקדת בסוללה בזמן המבצע. זה היה מאוד מאתגר ובו בזמן היה מעצים. פתאום הרגשתי את משמעות התפקיד ואת גודל המערך שבו שירתתי". אחרי תקופה של שירות בחיל האוויר, יצאה שיר לקורס קצינים בבה״ד 1, שם היא נמצאת גם היום. בעוד מספר חודשים תסיים את הקורס ותהיה קצינה.

תשובה מרגשת ביותר נתנה שיר כאשר נשאלה על אדם מיוחד שמוביל אותה במהלך הדרך: ״סבי, רב סמל ראשון יהודה בן עבו ז״ל ששירת בחטיבה 7 של חיל השיריון. הוא נמצא כל הזמן במחשבות שלי. לוחם אמתי  שהשתתף בכמה ממלחמות ישראל, ביניהן מלחמת ששת הימים. אני מקווה שאני גורמת לו לגאווה״.

אבא של שיר: "כשהיא סיפרה לנו את זה התגובה שלי הייתה 'תשמעי, בשבילי עשית לי את החיים'. כהורה, אתה משקיע ומשקיע ובשורה כזאת זה כמו לקבל תמורה על ההשקעה. שיר ילדה מופלאה, ילדת סנדוויץ' מבין חמישה אחים. מאחל לכל הורה שיהיו לו ילדים כמו שיש לי. הבשורה הגיעה אלינו למשפחה בהפתעה לאחר שורת פגישות מסתוריות, יום אחד סיפרה שהיא הולכת לפגישה עם מפקד של מערך ההגנה האווירית ואחרי הפגישה סיפרה שיש לה עוד פגישה עם מפקד חיל האוויר. מיד שאלתי אם קרה משהו ואולי היא צריכה עזרה עם משהו. אחרי הפגישה היא שלחה לנו בקבוצת הוואצאפ המשפחתית בשתי שורות 'יש לי בשורה משמחת. אני בין מצטייני הנשיא, לא לקבוע שום דבר ליום העצמאות'. לא ראיתי את ההודעה מיד ואז הטלפון התחיל להשתגע. הייתי צריך הפסקה מהעבודה מרוב שמחה והתרגשות. מזמין את ראש המועצה לחגיגות שיתחילו ביום העצמאות לכבוד החיילת המצטיינת".

ומכאן לנציג השני שלנו על מדשאת בית הנשיא, סגן ש', שמתגורר באחד מיישובי מטה יהודה שבאזורנו ומשמש כמפקד צוות בגדוד 'דקל' בבית הספר לקצינים. "סגן ש׳, קיבל את ההצטיינות בזכות היכולות הגבוהות אשר הפגין ובזכות מסירותו לתפקיד", נמסר מדובר צה"ל.

ש׳ התגייס ללוחמה ביחידת יהל״ם בחיל ההנדסה ובתפקידו הקודם היה מפקד צוות ביחידת יהל״ם לפני שהגיע לתפקיד מפקד צוות בבית הספר לקצינים. ש' הגיע לשירות הצבאי כשהוא בכושר טוב, ולראיה, במשך תריסר שנים היה לוחם טקוואנדו וזכה אף לתארים בתחרויות בינלאומיות. בדובר צה"ל הוסיפו כי "על אף שיכול היה להתגייס על תקן ספורטאי מצטיין, בחר בשירות קרבי ואף המשיך ויצא לקורס קצינים. כיום הוא משרת בתפקיד משמעותי ומהווה מקור השראה לכולנו".

אביו של ש': "רגע הבשורה היה כשש' הגיע הביתה ובדרכו שלו אמר בצניעות וקור רוח 'קיבלתי הצטיינות נשיא, מקבל את זה ביום העצמאות'. לא לגמרי תפסנו את גודל הבשורה מיד. זה מרגש ועושה המון טוב על הלב. הסבא והסבתא מאוד התרגשו, תחושת גאווה, מאמינים שזו הדרך שלו והאופי שלו. לא לוקחים קרדיט, אני לא מרגיש שאני עשיתי משהו, זה הוא עשה בדרך שלו. תמיד במעמד המכובד אומרים תודה להורים, אבל אני ממש מרגיש שזה לגמרי שלו. מחמם את הלב, גאווה לאומית, מקומית ואישית. הוא תמיד היה פעיל מאוד במועצה, בצופים, בספורט ומחובר מאוד למועצה".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, ברך את המצטיינים: "הלב מתמלא גאווה והתרגשות שבנינו ובנותינו עושים חיל ושומרים על ביטחון המדינה. אתם דוגמה למצוינות ומופת, המשיכו כך. אנו במועצה גאים בכם ומאחלים לכם בהצלחה בהמשך ונאחל לכל חיילנו – תשמרו על עצמכם ותחזרו בשלום הביתה".