המדריך לאבחון וקשקשים בשיער והטיפול בהם

כמה פעמים הפריעו לכם אותם 'פתיתים לבנים' אשר נושרים לכם מהקרקפת ונמרחים על החולצה? * רוצים לשים לזה סוף?

תופעת הקשקשים היא אחת מהבעיות השכיחות ביותר ברפואת עור. בבתי מרקחת מציינים, כי שמפו נגד קשקשים הוא השמפו הנמכר ביותר בבתי מרקחת פרטיים. מדובר בבעיה נפוצה וטורדנית, אשר לצערנו הרב נוטה לבוא וללכת ולכן דורשת לעיתים 'יחס' וטיפול קבוע.

מה זה קשקשים? מדובר בבעיה נפוצה, אשר יכולה להיות סממן קליני יחיד או חלק מבעיית עור מורכבת יותר כמו סבוריאה או פסוריאזיס. מדובר בהצטברות של מעין פתיתים בגוון לבן צהבהב, אשר מורכבים מתאי עור מתים. תאי העור של הקרקפת (כמו כל תאי העור) מתחדשים ונושרים באופן קבוע. לרוב, אנו לא מבחינים בהם, אולם כאשר התהליך (מסיבה זו או אחרת) מואץ ומצטבר, הופכים הקשקשים לנראים לעין. פעמים רבות הבעיה איננה מהווה בעיה רפואית, אולם היא מהווה מטרד אסתטי משמעותי. כמו כן, כאשר מחמירה הבעיה, היא עלולה לגרום להצטברות מוקדי קשקשת על הקרקפת וקשה יותר להסירם.

חשוב לדעת, כי לרוב מדובר בבעיה שמחמירה ומשתפרת בכל תקופה עם נטייה להיות כרונית. לכן, חשוב מאוד הטיפול השוטף והקבוע. טיפול קבוע בבעיה בצורה פשוטה ולא מציקה, יכול להקטין את הבעיה כך שלא תפריע לשגרת החיים ולא תהווה מטרד. טיפול נכון ושוטף  יעזור להרחיק את ההתקף המשמעותי הבא וזו עוד סיבה לטפל.

מה תורם לקשקשת? רמות גבוהות של טסטוסטרון, מכיוון שבלוטות החלב מושפעות מהפעילות ההורמונלית בגוף והקשקשים מופיעים באזורים שבהם מרוכזות בלוטות החלב, בעיקר בתקופות שבהן גוברת הפרשת הטסטוסטרון. מרכיב נוסף שיש לו  קשר לתופעה הוא מלסזיה, פטריית שמר שמצויה על עורו של כל אדם באזורים העשירים בבלוטות חלב. במקרים מסוימים הגורם לקשקשת הוא חסר באבץ.

לפניכם מספר טיפים ועצות לטיפול בקשקשת:

ראשית, מומלץ לפנות לרופא עור לקבלת אבחון. לעיתים מדובר בקשקשים שהם חלק מבעיית עור נרחבת יותר ונדרש פה גם אבחון נכון, גם טיפול נכון וגם טיפול רפואי בעזרת תכשירים במרשם, בעיקר בהתלקחויות.

חשוב להבין, שטיפול קבוע בתכשירים כמו שמפו ייחודי, אשר מצד אחד ינקה את הקרקפת (כמו פילינג עדין לקרקפת) ומצד שני לא יגרה את עור הקרקפת (בזכות רכיבים ייחודיים כמו גליצרין, חומצה סליצילית, ניאצין אמיד ועוד) – זה הבסיס החשוב ביותר לטיפול בקשקשים. מכיוון שמדובר בבעיה הנוטה לחזור, יש חשיבות מכרעת לטיפול מתחזק משמר ומונע.

מומלץ לחפוף פעם ביומיים בממוצע בשמפו פילינג כגון דרקוס, שמפחית עד 100 אחוז ממראה הקשקשים כבר מהשבוע הראשון. באמצעות שילוב של מרכיבים פעילים, מאזן השמפו את המיקרוביום בקרקפת. הפורמולה מכילה אחוז אחד של פירוקטון אולמין וכן 1.3 אחוז חומצה סליצילית וגליצרין שמנקים את הקרקפת, מאזנים את הקילופים ומסירים אותם.

חשוב להבדיל בין טיפול מתחזק ומונע אשר ירחיק את ההתקף הבא וישמור על מצב רגוע, לבין טיפול בעת התקף.

במידה ויש כבר קשקשת שדבוקה לקרקפת, אל תנסו בכוח לקלף אותה, אלא למרוח למשך מספר שעות תכשיר שומני ואז להשתמש בשמפו שמכיל חומצה סליצילית ולסרק את שיער בעדינות עם מסרק סמיך. טיפול כזה ירכך את הקשקשים ויסיר אותם בעדינות מבלי לתלוש שערות.

לא לפחד לחפוף את הקרקפת. חפיפה נכונה ללא סירוק אגרסיבי איננה מחמירה נשירת שיער (בניגוד למיתוס הרווח).

ניתן לאחר החפיפה להשתמש במרכך שיער הרגיל שלכם.

מומלץ לסרק ולהבריש את השיער, שכן היא עוזרת להסרה טבעית של הקשקשים.

אנשים בעלי עור יבש עשויים לפתח קשקשת שאינה שומנית. אוויר חורף קר בשילוב עם חדרים מחוממים, מעודד את הנטייה לעור יבש.