המדריך לחומצה היאלורונית

החומצה ההיאלורונית הפכה בשנה האחרונה לפופולרית לא רק בהזרקות למילוי קמטים, גם בתכשירי קוסמטיקה וטיפוח * לחומצה ההיאלורונית יתרונות רבים, הנחוצים לכולם בכל הגילאים, גם כטיפול מתחזק מונע וגם כטיפול משמר בגילאים בוגרים יותר * החומצה מסייעת לעור להיראות חיוני, מלא ברק וגמיש יותר

תהליך ההזדקנות הוא תהליך רב סיבתי, אשר מושפע מתהליכים רבים במקביל. נהוג לחלק את ההזדקנות לתהליכים פנימיים ולתהליכים חיצוניים – כלומר, גורמים חיצוניים. בעוד שעל התהליכים הפנימיים אין לנו כמעט יכולת להשפיע והם תלויים ככל הנראה במטען הגנטי שלנו, על הגורמים החיצוניים-סביבתיים יש לנו הרבה איך להשפיע, לשפר ולמנוע. נזקי שמש, עישון, רעלים מהסביבה, תזונה ואורח חיים בריא – אלה רק חלק מהגורמים הסביבתיים אשר ביכולתנו לשפר ואשר יכולים לשפר את מצב העור שלנו לאורך זמן.

מכלול הגורמים החיצוניים נקרא 'אקספוזום' והוא כולל בתוכו סביבתיות, התנהגותיות והורמונליות. ההשפעה המצטברת של אקספוזום היא זו שיכולה לשבש את התפקודים הביולוגיים של העור ולהאיץ את הזדקנותו.  כמו כן, גורמים סביבתיים כגון נזקי שמש, סביבה, עישון וכו' מגדילים את ייצור הרדיקלים החופשיים אשר פוגעים בחומצה ההיאלורונית של העור. הנזק הופך במהירות להיות ברור וניכר לעין. העור מאבד מגמישותו, הוא פחות מוצק וקמטים מופיעים.

מהי בעצם חומצה היאלורונית ולמה היא משמשת?

חומצה היאלורונית היא חומר המיוצר באופן טבעי על ידי הגוף. היא מצויה כמעט בכל תא: בסחוסים, בעצמות, במפרקים, בעיניים ובחניכיים. העור הוא המאגר הגדול ביותר שלה ומכיל 50 אחוז מכל החומצה ההיאלורונית הקיימת בגוף. חומצה היאלורונית בעור מסייעת לשמור על התכונות הביו-מכניות שלו, כלומר, עוזרת למראה רך, גמיש ואלסטי.

החומצה ההיאלורונית עוזרת לשמור על מים בעור כיוון שהיא סופחת מים בכמות מאוד גדולה. היא מסונתזת הן באפידרמיס והן בדרמיס. בשכבת הדרמיס, מעניקה חומצה היאלורונית נפח למרווח שבין התאים, כלומר, משמשת כמו חומר ריפוד במזרון או כמו הבלוקים בין קורות הבטון בבניין. לכן, בסופו של דבר, היא חשובה מאוד במבנה הפנים.

בשכבת האפידרמיס שומרת החומצה ההיאלורונית על המים הקיימים בעור, מבטיחה לחות טובה ומחליקה קמטוטים וקמטים. עם הגיל, השנים ובהשפעת תהליך ההזדקנות, מופר המאזן הנכון כך שהרבה יותר חומצה היאלורונית מתפרקת מאשר נוצרת. לכן, בשורה התחתונה, יש ירידה משמעותית בכמות החומצה ההיאלורונית בעור – דבר המוביל לעור יבש, חסר ברק, נפול ולא גמיש. כאשר קיימת חומצה היאלורונית בכמות מספקת, העור חלק, אלסטי ומלא. במהלך ההזדקנות, יורדים מאגרי החומצה ההיאלורונית, דבר אשר מוביל להופעת קמטים.

כיצד אנו יכולים למזער נזקים?

השוק מוצף כיום בתכשירים קוסמטיים למריחה המכילים חומצה היאלורונית וכמובן בחומרי מילוי. ההבדל בין חומצה היאלורונית במזרק לחומצה בתכשירים קוסמטיים הוא שהחומצה במזרק מכילה מולקולות גדולות ובעלות קשרי צילוב, מה שמצד אחד מאפשר להן להחזיק מעמד בעומק העור לזמן רב, אולם הן לא יכולות לחדור לעור. חומצה היאלורונית משמשת – בהזרקה לרוב – לשחזור נפח שירד ולמילוי קמטים.

בניגוד לכך, מזינה חומצה היאלורונית בתכשירים קוסמטיים, באופן שוטף, את השכבות החיצוניות של העור, משפרת קמטוטים ומאפשרת לעור לשמור יותר על מים ופחות להתייבש. מכיוון שהעור הוא איבר חי, יש צורך בטיפול ובהזנה שלו מידי יום לאורך השנים על מנת למזער את נזקי ההזדקנות מהסביבה. תכשיר טוב, עם אחוז גבוה של חומצה היאלורונית, יספק לעור את אבני הבניין שהוא צריך ויסייע בשמירה על מראה בריא וצעיר.

בימים אלה, משיק המותג וישי , סרום חדשני ופורץ דרך ליפטאקטיב חומצה היאלורונית אפידרמיק פילר הסרום ייחודי בכך שהוא מכיל 1.5% של חומצה היאלורונית טהורה. זהו ריכוז גבוה מאד וייחודי.

הפורמולה הייחודית משלבת את המים הוולקניים של מעיינות וישי בצרפת, יחד עם מרכיבים פעילים דרמטולוגיים הידועים ביעילותם נגד קמטים: כגון חומצה היאלורונית, ויטמין C גלוקוז בריכוזים גבוהים ופעילים וכל זה ללא חומרים משמרים וללא בישום- כך שזה מתאים לכל סוגי העור ולכל הגילאים- ומשלב בריאות וטיפוח גם יחד.  השילוב הייחודי הזה יעזור לעור לשחזר את החומצה ההיאלורונית האובדת לו עם הזמן, וויטמין C שנמצא עוזר להילחם בגורמים הסביבתיים כיוון שהוא נוגד חמצון ועוזר להפחית את פירוק החומצה היאלורונית בעור.