המחיר היקר של הפגיעה המוחית

תביעה מיליונים נגד בית חולים: בני זוג נפגשו באמצעות אפליקציה להורות משותפת, אך חרף היריון תקין ילדם הפך לפגוע מוח 

בן להורים בהורות משותפת, השלים בבטן אמו היריון של תשעה חודשים במצב תקין לחלוטין – אך הפך למשותק בעקבות רשלנות קשה של הרופאים בבית החולים – כך נטען בתביעה אותה הגישו עוה"ד דניאל פרקש ודוד פייל ממשרד פייל ושות', בשם ההורים ובנם.

על פי התביעה, ההורים הכירו לפני כשמונה שנים באמצעות אפליקציה להורות משותפת ללא זוגיות, והחליטו להביא לעולם ילד בהליך הזרעה. התהליך והלידה עברו בהצלחה, ונולד להם ילד בריא, אותו הם מגדלים בהורות משותפת. ארבע שנים מאוחר יותר החליטו השניים להביא לעולם ילד נוסף. 

בכתב התביעה נטען, כי בשל גילה המבוגר (42), נזקקה האישה לטיפולי פוריות רבים ומתישים, אך לאחריהם התפתח הריון תקין לחלוטין. בהמשך הפך ההיריון לעודף (שבוע 1+41), כלומר חצה את מכסת השבועות הנורמלית להיריון, מצב המצריך בחינה של זירוז הלידה. 

לדברי עוה"ד פייל, האישה הופנתה למחלקת הלידה בבית חולים ושם בשל מיעוט מי שפיר, מצב המסכן את העובר, היא עברה זירוז לידה (השראה), שלא צלח. 

בשלב זה, נטען בתביעה, הוחלט להעביר את האישה לבית החולים אחר. לטענת האב, בבית החולים הראשון סירבו להמשיך ולטפל בהם, מפני שהם משפחה אלטרנטיבית (הוא חד מיני והיא רווקה) אולם ברישומי בית החולים צוין, כי הסיבה להעברתם נבעה מחוסר מקום במחלקה.

לדברי עוה"ד פייל, מאחר שהאישה סבלה ממיעוט מי שפיר, היה צורך להבהילה באופן מיידי לניתוח קיסרי, אולם במקום זאת, בחרו בבית החולים החדש לבצע זירוז לידה נוסף. בתביעה נטען, שבמהלך הלילה פיתח העובר מצוקה, שלא נוטרה על ידי הצוות הרפואי בזמן. רק בבוקר, כאשר התברר שהאישה מתבוססת בדם קרוש ועלה חשד להיפרדות שליה, או אז הובהלה האישה לניתוח קיסרי, אך גם זאת – לאחר עיכוב של כשעה.

לדברי עוה"ד פייל, בשל העיכוב בלידה, ספג הילד פגיעה מוחית קשה. "אין ספק כי הלידה התארכה מעבר לסביר, ועל הצוות הרפואי היה ליילד את התינוק בניתוח קיסרי הרבה לפני לידתו בפועל, ואף לפני השראת הלידה הכושלת, שתוצאותיה היו צפויות מראש", טוען עוה"ד פייל בכתב התביעה, "אילו יולד קודם לכן, נכותו הייתה נמנעת והוא היה זוכה לחיים בריאים ומאושרים".

לכתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית של ד"ר רוני רביע, מומחה בגינקולוגיה ומיילדות, 'מפורום רופאים' אשר קבע, כי הצוות הרפואי התרשל, בין היתר, בכך שלא זיהה מיד, כי לא ניתן לזרז את הלידה. 

לדברי ד"ר רביע, הלידה נמשכה מעבר לזמן סביר, והעובר סבל ממצוקה, שהצדיקה ביצוע ניתוח קיסרי מיידי. "מדובר במקרה קשה, שבעקבות טיפול רשלני של רופאים נולד ילד עם פגיעה רב מערכתית קשה מאוד, שמשפיעה ישירות על איכות חייו וחיי הוריו, כמובן", קבע המומחה.

ד"ר רביע התייחס גם לעובדה שמדובר בהיריון יקר מאוד של יולדת כבת 42, שבדרך להשגתו עברה טיפולי פוריות רבים ומתישים. הוא קבע, כי בשקלול הנתונים, הצוות הרפואי היה צריך סיבה טובה במיוחד, כדי לא לנתח את היולדת מיד עם הגעתה לחדר הלידה.

גם חוות דעתה ד"ר צופיה דויטש-קסטל, מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד ורופאת ילדים, צורפה לתביעה. על פי חוות דעתה ד"ר דויטש-קסטל, הילד סובל מאיחור התפתחותי כללי ומשיתוק מוחין. 

לדבריה, הילד איבד כושר לחיים עצמאיים לצמיתות ויזדקק כל חייו להשגחה צמודה ולעזרה מלאה בכל צרכיו הבסיסיים. היא העריכה את נכותו בשיעור של 100% בגין שיתוק המוחין ושל 65% בגין מוגבלותו השכלית-התפתחותית.

עוה"ד פייל הגיש, בשמם של ההורים וילדם, תביעת פיצויים בסכום עתק (9 מיליון שקלים). התביעה הוגשה אל בית המשפט המחוזי בתל אביב. 

משרד עו"ד דוד פייל  ושות' http://www.df-law.co.il מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים.