המפל הנסתר

צילום: אוריה פרנקל, איגוד ערים כינרת
צילום: אוריה פרנקל, איגוד ערים כינרת
מסלול טיול לכל המשפחה ב'שביל סובב כינרת' מכפר נחום לטבחה * קחו אוויר והפוגה

עם הגעתם של אלפי מפונים מהצפון והדרום לשהייה ממושכת במלונות, בבתי הארחה ובאכסניות סביב הכינרת, ולנוכח חשיבותן של פעילויות הפגה והתרעננות, ממליץ איגוד ערים כינרת, עבור המפונים בפרט וחובבי הטבע בכלל, על מסלול טיול משפחתי ב'שביל סובב כינרת', לאורך רצועת חוף קסומה בצפון האגם הלאומי, בה שוכן ה'מפל נסתר' שנוצר מבאר ארטזית שוצפת ותצפית מרהיבה על הכינרת.

איך מגיעים? מחנים את הרכב בחניון חוף כפר נחום 3.5 ק"מ מצומת כפר נחום מזרחה, נקודת הסיום בעין איוב. מומלץ לארגן רכב איסוף שימתין ברחבת החנייה בכניסה לפילגרהאוס. יש לנקוט משנה זהירות במעבר בכבישים.

תיאור המסלול: מתחילים בסמוך לחוף כפר נחום והולכים מערבה אל בין הכינרת למטעי המנגו והזיתים. לאחר כקילומטר, מגיעים למבנה בזלת חסר גג וממשיכים ללכת עם השביל שמוביל אל חצי אי עם תצפית מרהיבה אל הכינרת. הולכים לצד מטע הזיתים ובקצהו כבר שומעים את שצף המים הנופלים ב'מפל הנסתר' ישירות אל הכינרת. מגיעים אל עין איוב והמפל הנסתר ונהנים מתצפית ומנוף עוצרי נשימה.

המפל השוצף הוא תוצאה של קידוח של תה"ל משנות ה-60, כחלק מהמאמץ של המוביל הארצי למניעת נביעת המעיינות המלוחים בכינרת. הבאר ארטזית, כלומר פורצת בכוחות עצמה בלחץ המים ללא משאבה. כיוון שנתגלה שהמים הם בעלי מליחות נמוכה, הם זורמים בחופשיות אל הכינרת.

משפת הכינרת עולות מדרגות אל כביש 87. בדרך למעלה אל הכביש מבחינים משמאל במבנה עגול, 'באר איוב'. זו בעצם בריכת הרמה שנבנתה מעל עין איוב. המעיין הנובע בין קירות הבריכה ממלא אותה ומאפשר השקיית שדות סמוכים. בסיום המדרגות פונים שמאלה והולכים עוד כ-200 מטרים לרחבת החנייה בכניסה לפלגרהאוס, שם יחכה הרכב במידה וחניתם. אם לא, מהמפל חוזרים חזרה לתחילת המסלול.

אורך המסלול: 2 ק"מ.

רמת קושי: בינוני, לאוהבי לכת.

ציוד: נעליים סגורות ונוחות להליכה, כובעים ומים.

השביל מסומן – ללא תשלום

'שביל סובב כינרת' הוא אחד הפרויקטים המרכזיים של איגוד ערים כינרת. השביל חובק את הכינרת, אורכו כ-65 קילומטרים, מקיף 85 אחוז מחופי הכינרת ומאפשר מעבר חופשי לחופים באמצעות שביל טיילות, נוח ונגיש, לטיול רגלי ללא תשלום, בשביל מסומן, עם נופים ועם פינות חמד נסתרות. 

הצעות לטיולים ומקטעים נוספים ב'שביל סובב כינרת': באתר www.kineret.org.il.