הנצחה אומנותית

הכלניות שיצרו תושבות היישוב
הכלניות שיצרו תושבות היישוב
מה שהתחיל ברצון של תושבת היישוב ליצור משהו עם קבוצת חברות, הפך למיזם יישובי שהשתתפו בו לא פחות מ-120 נשים * בסיוע של המועצה ושל סניף 'יד לבנים' אצלנו, נוצרו 660 כלניות מקרמיקה, שיוצבו השבוע בכיכר אבני חן לזכרם של הרוגי השבת השחורה ומלחמת 'חרבות ברזל'

מי שיגיע בעוד מספר ימים לכיכר אבני חן ביישוב, יראה נוף שונה. כ-600 כלניות מקרמיקה יעטרו את הכיכר. את הקשר בין הכלניות לימים אלה אין צורך להסביר – זה הפרח שמסמל יותר מכל את אזור עוטף עזה, שספג מכה קשה בשבת השחורה ושתושביו נאלצו לגלות מבתיהם עד יעבור זעם.

סיגלית בצלאלי, יו"ר 'יד לבנים' ביישוב, הובילה את המהלך שבסופו של דבר הניב את התוצאה המרהיבה. השבוע סיפרה ל'זמן מבשרת', כי "זה התחיל כיוזמה של תושבת היישוב אירית בן חיים, אשת הייטק שפרשה לאחרונה ומקדישה את זמנה להתנדבויות. בנה נמצא בעזה והיא חשה צורך לעשות משהו עבור אותם חיילים ואזרחים שלצערנו לא זכו לחזור הביתה. במקור, התוכנית שלה הייתה לעשות משהו קטן בינה ובין החברות שלה – כלניות מקרמיקה".

איך היא הגיעה אלייך?

"היא פנתה לראש המועצה יורם שמעון והוא הפנה אותה אליי בגלל שאני יו"ר 'יד לבנים' ביישוב. החלטתי ללכת עם זה הכי רחוק שאפשר ולהפוך את זה למיזם חברתי גדול. הפצנו לתושבים 'קול קןרא' לבוא וליצור כלניות. דרך קישור שבנינו נרשמו כ-120 נשים. ההרשמה נסגרה בתוך שלוש שעות".

וכך, במשך יותר משבועיים, נפגשו כל הנשים קבוצות קבוצות ויצרו את הכלניות. התוצאה הסופית: כ-600 כלניות שיעטרו את כיכר אבני חן. בחישוב פשוט, כל משתתפת יצרה בממוצע חמש עד שמונה כלניות. בסך הכול התקיימו כעשרה מפגשים. היוצרות הגיעו פעם אחת כדי ליצור את הכלניות ופעם נוספת כדי לצבוע אותן.

בימים לא פשוטים ועם הסמליות של הכלניות, איך הייתה האווירה בעת היצירה?

"ניכר היה כי כל אחת השתמשה ביצירתיות שלה וברגשות שהיא סוחבת איתה על המלחמה. הן יצרו כלניות עם כל מיני עיצובים. אחת הוסיפה שבלולים, אחרת חיפושיות וכמובן גם היו כאלה שהוסיפו שמות של הרוגים. הגענו לתוצאה מושלמת ומרשימה. זה המקום לציין כי רובן באו ללא ידע בקרמיקה והן ממש יצאו אלופות עם היצירה.

במהלך המפגשים אנשים שיתפו בקשר שיש להם עם המלחמה. אנשים שיתפו בקשר שיש למשפחה שלהם עם המלחמה – זה מכיר הרוג, זה מכיר פצוע וזה מכיר חטוף. הרגשתי גאווה ענקית כי המלחמה הזאת לימדה אותנו כמה אנחנו מאוחדים, אין בינינו שום הבדל וכולנו במטרה אחת – אהבת האדם והרצון לחיות בשקט בארץ הקטנה שלנו.

המפגשים היו מאוד מרגשים ומאחדים. אנחנו כל כך הרבה תושבים ואין לנו הזדמנות להכיר אחד את השני. המפגשים האלה יצרו חברויות ושיח כל כך מאחד. זה היה פשוט מדהים. בכל מפגש כזה יצאתי עם עיניים דומעות ועם תחושה של כמה אנשים טובים אנחנו".

אני מקווה כבר השבוע לקיים בכיכר אבני חן טקס לכבוד הצבת הכלניות בהשתתפות כל התושבות שיצרו את הכלניות וכמובן שכל התושבים מוזמנים להגיע, להיות חלק באירוע ולהביע הזדהות.

כל ה-600 כלניות יוצבו בכיכר ויהיה במקום שלט מוטבע בתוך סלע טבעי שיסביר על כל המיזם, מי יצר ולשם מה.

סיגלית בצלאלי: "אני רוצה להודות לראש המועצה יורם שמעון שסייע לנו במשאבים שונים כדי להקים את המקום המכובד שינציח את הימים הקשים שאנו עוברים. המועצה נתנה לנו תקציב של אלפי שקלים עבור חומרי הגלם לעבודה זו. תודה גם לאנשי 'יד לבנים' ביישוב שנרתמו גם בהתנדבות להצלחת המיזם. תודה לגננים של המועצה שהכשירו את שטח כיכר אבני חן והתאימו אותו להצבת כמות כה אדירה של כלניות מקרמיקה. וכמובן תודה לאירית בן חיים היוזמת, שיחד עם חברותיה יפה סולימני ושולי קריב הובילו את הפרויקט".