הנצחה שכולה חסד

משפחתו של חיים כהן, סמנכ"ל המועצה שהלך לעולמו, יצאה במיזם של חסד לזכרו של אב המשפחה האהוב

לפני חודש וחצי הלך לעולמו סמנכ"ל המועצה חיים כהן. פטירתו הפתאומית של חיים כהן, כשהיה בן 56 בלבד, הותירה את בני משפחתו, עובדי המועצה ואת כל מכיריו ומוקיריו בהלם מוחלט.

חלפו ימי השבעה וגם השלושים ומשפחתו יצאה במיזם של חסד ושמו "חיים חסד" לזכרו של חיים. הודעה על כך פורסמה בקבוצות הפייסבוק היישוביות ובה נכתב:

"בעקבות מותו הפתאומי של אבינו היקר חיים כהן, שהיה מוכר וידוע ביישוב, ניסינו לחשוב על דרך להנציח את זכרו ולהמשיך את מסורת החסד והנתינה שלו. ברצוננו להקים 'סופר חינמי' שמטרתו לספק מוצרי צריכה בסיסיים למשפחות ולאנשים קשי יום ביישוב. ברצוננו לפתוח את הסופר פעם בשבוע ולאפשר לאנשים להגיע ולקחת מוצרים על פי צרכיהם. אם אתם מכירים מקום או מחסן שנוכל לנצלו לאחסון וחלוקת המצרכים, נשמח שתקשרו אותנו. אנו מחפשים מקום שנוכל להשתמש בו בהתנדבות ללא תשלום על מנת שנוכל להשקיע ברכישת המצרכים".

בתיה, אלמנתו של חיים כהן: "אנחנו פועלים לקדם את המיזם ולמצוא מקום. כבר יש בפנינו כמה אופציות. הרעיון הוא לספק מוצרי מזון בסיסיים ומי שזקוק יגיע וייקח מה שהוא צריך. בניגוד למיזמי חלוקת מזון, הנזקק קובע מה הוא יקבל. כרגע אנחנו מדברים על פתיחה של המקום אחת לשבוע, ביום חמישי, על מנת לסייע למשפחות להתארגן לשבת. אשמח מאוד אם עד פסח כבר יהיה לנו מקום. אם לא, נארגן בלי נדר מבצע חלוקה לחג".

הבת, קרן: "אימא מובילה את המיזם הזה והאמת היא שחשבנו על כך עוד כשאבא היה בחיים. תמיד לפני חגים עושים חלוקות של מצרכים למשפחות נזקקות אבל אותן משפחות זקוקות לסיוע כל השנה וחשבנו על משהו שיוכל לעזור להן לעתים תכופות יותר. נודע לנו שמיזם במודל הזה שאנחנו רוצים, יש בפתח תקווה. מיזמים די דומים, אבל עם הבדלים מסוימים, פועלים במקומות אחרים, כמו למשל כאלה שפועלים על בסיס יומי".

איך התגובות שקיבלתם להודעה שפרסמתם על כך?

"תגובות רבות ומפרגנות – הן על עצם הרעיון והן על כך שמדובר בהנצחה לאבא שלי, שהיה איש חסד גדול ועשה הכול בשקט ובצנעה. שמעתי על כך הרבה בזמן ה'שבעה'. תמיד ידעתי שהוא איש של חסד. רק לא ידעתי עד כמה, מכיוון שהוא לא עשה רעש סביב העניין. אנשים הציעו עזרה בתרומת מצרכים והיו גם כאלה שהציעו עזרה במציאת מקום. אני מאמינה שהחלטה על המקום תתקבל בהקדם ואנחנו מאוד מתרגשים. זה ימלא אותנו מאוד ובעיקר את אימא שלי, היוזמת של מפעל החסד הזה. הקושי והגעגוע מאוד קשים לה והיא חיפשה דרך שתעזור לכולנו להתמלא ולהמשיך את הדרך של אבא. כפי שאמרתי, קיבלנו תגובות חמות ומרגשות. היו כאלה שהגיבו בגלוי וכאלה שבאופן פרטי. כמעט כולם אמרו שאין דרך טובה ויפה יותר מאשר מיזם שכזה כדי להנציח את זכרו של אבא ז"ל, שהיה איש חסד גדול".

כיצד בכוונתכם לפעול על מנת שמי שבאמת צריך עזרה יקבל ולא יהיו מי שינצלו זאת שלא לטובה?

"אני מאמינה שבסופו של דבר יגיעו אלה שבאמת צריכים את הסיוע הזה. אם יהיה צורך, ניעזר ברווחה או בגורמים אחרים שעוסקים בעזרה למשפחות נזקקות ביישוב. זו יוזמה מבורכת ואני מקווה ומאמינה שתצליח".

למידע נוסף: 054-7573442 (קרן), 0545692232 (בתיה), 054-5495088 (ליטל).