הספר מקבל מנגינה

צילום: ורה בלו
צילום: ורה בלו
שמיניית 'ססילייה' מבית 'מקהלות מורן' מציגה: 'הזהו אדם?' על פי ספרו של פרימו לוי

לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תקיים שמיניית זמרי 'ססילייה' מבית מקהלות מורן, קונצרט מיוחד ובו קטעי אופרה מאת המלחין הישראלי משה רסיוק, על פי ספרו של הסופר היהודי איטלקי, פרימו לוי, 'הזהו אדם?'. הקונצרט יתקיים ביום ראשון, 1.5, בשעה 20:30 באודיטוריום שטריקר של הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה בתל אביב.

לוי, ניצול שואה, פרסם ספר תיעודי אודות החוויות האישיות על מאסרו ועבודתו בכפייה במחנה אושוויץ מונוביץ בתקופת השואה. הספר יצא לאור באיטלקית בנובמבר 1947 ובעברית יצא לאור רק ב-1988, לאחר מותו של לוי.

לוי כתב את הספר מתוך דחף לתת עדות לזוועות שביצעו הנאצים במחנה בתהליך השמדת היהודים והאנשים האחרים בשואה. הוא קרא עדויות רבות של עדים וניצולים, נכח בפגישות של ניצולים והפך בסופו של דבר לדמות סמלית של אנטי-פשיסטים באיטליה.

הספר מתחיל בלכידתו של לוי בידי האיטלקים הפשיסטים ובהעברתו למחנה אושוויץ מונוביץ בפברואר 1944, בקליטתו במחנה; ממשיך בתיאור חוויותיו במחנה עבודת הכפייה שהיה מיועד להקמת בית חרושת לגומי סינתטי, ומסתיים בשחרור המחנה בידי הכוחות הסובייטים. הקטעים שיושרו בקונצרט הולחנו בשפת המקור, איטלקית, ולסירוגין יהיה תרגום לעברית בקריאה אומנותית מפי הקריין ואיש הרדיו צבי סלטון.

מבצעים: זמרי שמיניית 'ססילייה' מבית 'מקהלות מורן' עם הסולן גיא פלץ. ניהול מוסיקלי: נעמי פארן.

נגנים: אלי שולמן ויורם ליבנה (כינורות, אבשלום שריד (ויולה), יוליה דימשיץ (צ'לו), מעיין ביידר (קונטרבס), דן ורון ואבישי בן חור (חצוצרות), דניאל לובשבסקי (טרומבון), דודו בוך (טובה) ויבגני קרסיק (כלי הקשה).

לרכישת כרטיסים: https://www.moran-choir.co.il/tickets?code=255