העוקץ המקסיקני

כך נחשף ונעצר על ידי המשטרה עולה חדש ממקסיקו, שביצע הונאות סדרתיות בכרטיסי אשראי זרים בהיקף של מאות אלפי שקלים * בין אלה שנפלו קורבן להונאה: בעלי צימר, בית מלון יוקרתי, עמותה המסייעת לנזקקים ובתי עסק שונים ברחבי הארץ * בתום חקירה שנפתחה בתחנת 'הראל' הוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת הגשת כתב אישום

בשבוע שעבר, התקבלה בתחנת 'הראל' תלונה מנציגי בית מלון יוקרתי באזורנו על חשד להונאה. על פי התלונה, התארח אצלם לאורך תקופה ממושכת אדם ששילם להם על השהייה במלון באמצעות מספר רב של כרטיסי אשראי זרים. האורח התחזה לאיש עסקים ממשפחה אמידה בחו"ל.

מיד עם קבלת התלונה, עיכבו שוטרי הסיור של תחנת 'הראל' את החשוד שהיה באותה עת בתהליך עזיבה של המלון. לאחר שנלקח לחקירה, נעצר החשוד והועבר להמשך טיפול מחלק ההונאה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים. על פי הודעת המשטרה, מדובר בגבר כבן 32 שאינו מתגורר במקום קבע.

במסגרת החקירה שנוהלה במשטרה, התברר כי מדובר בדפוס פעולה חוזר של עבירות הונאה ומרמה שבוצעו על ידי אותו החשוד. חוקרי ההונאה בימ"ר ירושלים איתרו חמישה מקרים נוספים של הונאה שביצע החשוד באמצעות כרטיסי אשראי זרים. במהלך החקירה התברר, כי בתקופה האחרונה, התקבלו בתחנות משטרה נוספות ברחבי הארץ חמש תלונות ממתלוננים שונים שרובם בעלי עסקים, על כך שבוצעו מהם הזמנות טלפוניות של מוצרים שונים ומזמין המוצרים שילם להם באמצעות מספרי כרטיסי אשראי זרים. בדיעבד ולאחר התשלום ואספקת המוצרים, התברר כי בעלי כרטיסי האשראי שנמצאים בחו"ל לא היו הרוכשים ואותו חשוד ביצע את ההזמנות במרמה וללא ידיעתם.

על פי החשד, ביצע החשוד הונאות בשווי כולל של מאות אלפי שקלים, בהם 110,000 שקלים ששולמו למלון שבו שהה, ארבעה בתי עסק ומוכרים שונים שמהם רכש סיגריות, מזון, תכשיטים, כרטיסים להופעה של זמר מוכר ועוד. בנוסף התברר, כי לפני שהותו במלון שבאזורנו, שהה זמן ממושך בצימר באזור השרון ושילם גם במקרה זה בכרטיסי אשראי שאינם שלו.

במהלך החקירה חשפו חוקרי ימ״ר ירושלים, כי בנוסף לכל אלה, הונה החשוד עמותה שמסייעת לנזקקים בהיקף של עשרות אלפי שקלים. ההונאה בוצעה על פי החשד, בכך שהחשוד הציג מצג שווא על כך שהוא מגייס כספים רבים מתורמים מחו"ל עבור העמותה. החשוד העביר לעמותה מספרים של כרטיסי אשראי זרים מחו"ל בטענה שמדובר בכרטיסי תורמים. כרטיסים אלה חויבו על ידי העמותה, באישורו של החשוד, בסכום של כ-140,000 שקלים, ובתמורה שילמה העמותה עשרות אלפי שקלים לצרכים שונים של החשוד.

עוד התברר בחקירה, כי כבר לפני כעשור, שהה החשוד בישראל באשרת תייר זר ועל פי החשד הונה תלמידי ישיבה בעשרות אלפי שקלים לאחר שהתחזה לחולה סרטן. בהמשך שב לחו"ל, עד שחזר בשנה שעברה כעולה חדש לישראל ואף קיבל אזרחות ישראלית.

במהלך החקירה, נמצאו על ידי המשטרה ראיות שקושרות את החשוד לעבירות המיוחסות לו, בין היתר קבצים עם מאות מספרים של כרטיסי אשראי זרים הכוללים גם קוד CVV, תוקף הכרטיסים וכן התכתבויות עם גורם זר ממקסיקו, ממנו רכש את הקבצים עם נתוני כרטיסי האשראי ששימשו לביצוע ההונאות ושייכים לתושבי דרום אמריקה וצפון אמריקה. כמו כן, חשפו חוקרי הימ"ר חשדות כי אותו החשוד הזמין שני דרכונים מקסיקניים מזויפים על שמות אחרים, זאת כדי לסייע לו בביצוע ההונאות והצגת מצג השווא.

מעצרו של החשוד הוארך מעת לעת בבית משפט השלום בירושלים. עם סיום החקירה וגיבוש תשתית ראייתית על ידי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, הוארך מעצרו של החשוד בארבעה ימים נוספים והוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום, שיוגש בימים הקרובים על ידי הפרקליטות.