העיקר הבריאות

ספר חדש בסדרת ה'ספרייה העסקית' מאת ד"ר אודי פרישמן

התיאור נוצר באופן אוטומטיבשנה האחרונה מערכת הבריאות ניצבת על שולחן הניתוחים הציבורי. משבר הקורונה הציף לפני השטח את תחלואי הרפואה הציבורית בישראל ואת הפער בין הדימוי הציבורי הגבוה של בתי החולים לבין המציאות הבינונית אותה כולנו מכירים: בתי החולים בישראל צפופים, הרופאים משוועים לכוח אדם נוסף שלא מגיע, השליטה הממשלתית חונקת – ואת המחיר הטרגי משלמים החולים בחייהם: בישראל מתים ממחלות זיהומיות יותר אנשים מכל מדינות ה-OECD (ביחס לגודל האוכלוסייה).

הספר 'העיקר הבריאות' חושף כיצד השילוב הקטלני של רגולציה, קיבעון מחשבתי וכוונות טובות יכול להרוג: כיום משרד הבריאות מעדיף תורים ארוכים, רופאים שחוקים, ציוד ישן, וחדרי המיון גדושים עד אפס מקום – ובלבד שלא תיפגע השליטה הממשלתית בתחום הבריאות.

בכתב אישום חריף, סוחף וכן להפליא, חושף ד״ר אודי פרישמן את הכישלון המתמשך בהכשרת כוח האדם הרפואי בישראל; את השקר בטענות שכל מה שדרוש הוא "עוד תקציבים"; את המחדל הרגולטורי שמשאיר את אזרחי ישראל ללא ציוד רפואי מתקדם וחדשני; את האיחור במעבר לרפואה בקהילה – שהיתה יכולה למנוע את הסגרים בתקופת הקורונה; ואת ההיסטוריה המרתקת של מערכת הרפואה הישראלית, מערכת בירוקרטית מקובעת שמנהלת את בריאותנו מהעריסה עד הקבר. הפתרון שפרישמן מציע מהפכני: מתן אפשרות לאזרחי ישראל לבחור את הטיפול הרפואי המיטבי בעיניהם, תוך שילוב כוחות בין הרפואה הפרטית והציבורית לטובת הבריאות של אזרחי ישראל.

ד"ר אודי פרישמן מלווה את מערכת הבריאות וביטוחי הבריאות במשך עשורים רבים, וכיום הוא היו"ר המייסד של חברת הייעוץ פרש קונספט. הוא כיהן כסגן מנהל בית החולים אסותא, ניהל את אגף הבריאות בחברת הפניקס, וייעץ לשר הבריאות לשעבר יעקב בן יזרי. ד"ר פרישמן מייעץ לגופים הגדולים במשק הישראלי, ועוסק שנים ארוכות בניסיון לחשוף בפני הציבור הרחב את יתרונות הרפואה הפרטית.