הערכים התזונתיים של הכרישה

צילום: Jacqueline Macou, Pixabay
צילום: Jacqueline Macou, Pixabay
היא נראית כמו בצל ירוק, אך בעלת טעם מתון יותר, מעט מתקתק, אשר מעניק טעם קרמי יותר בבישול

כרישה היא אחד מהמאכלים הנהוגים בערב ראש השנה ולכל עדה יש שם אחר לירק הזה – כרישה, פראסה, פורי ולוף. היא נראית כמו בצל ירוק ענקי אך בעלת טעם מתון יותר, מעט מתקתק, אשר מעניק טעם קרמי יותר בבישול.

הכרישה נפוצה בלא מעט תרבויות ומשמשת כירק בסיס, המעשיר בטעמו ובמרקמו הסמיך תבשילים רבים – ממטבחי אירופה, דרך אסיה ועד המזרח התיכון. הכרישה שייכת למשפחת ירקות הנקראת ירקות 'אליום' כמו שום, שאלוט, בצל ירוק ועוד. הם מכילים תכונות בריאותיים דומות וזו אחת מקבוצות הירקות הנחקרות ביותר לקידום הבריאות. כל זני הכרישה מאוד מזינים ובעלי תכונות בריאותיות שונות.

התכונות התזונתיות של הכרישה

1. עשירה במיוחד בוויטמין K שהוא הכרחי לקרישת הדם ולבניית עצמות. הוויטמין עוזר בשמירה על איזון המינרלים בעצמות, במיוחד סידן.

2. עשירה בוויטמין B6 שהוא מאוד חשוב למטבוליזם של חלבונים, שומנים, פחמימות וליצירת כדוריות דם אדומות. הוא מקושר לתפקודים של מערכת החיסון ובעל תפקיד חשוב בתהליך ייצורם של מוליכים עצביים.

3. מכילה רכיבים הנקראים פוליפינולים. נראה כי צריכת פוליפנולים גורמת בגוף לתגובה שיוצרת עמידות מסוימת בפני עקה ומגינה על התאים. השפעה זו של פוליפנולים מושגת בזכות הסגולות שלהם נגד חמצון ונגד דלקות.

4. עשירה בוויטמין C ההכרחי לריפוי פצעים, לשמירה על מערכת חיסון בריאה וחזקה, לייצור קולגן ולחיסול וירוסים, חיידקים ופולשים שונים לגופכם.

5. מקור טוב למנגן, נחושת, ברזל וחומצה פולית.

6. עשירה בסיבים תזונתיים, אשר מאטים את ספיגת הסוכר בדם ויכולה לסייע בשיפור מחלת הסוכרת. בנוסף, הסיבים התזונתיים מגדילים את נפח המזון ועל ידי כך יוצרים תחושת שובע ומלאות. באופן זה הם מסייעים לשמירה או להפחתת המשקל. אכילת מזונות עשירים בסיבים תזונתיים קשורה לאיכות חיים טובה יותר ולירידה בסיכון לחלות במחלות לב, כלי דם וסוגי סרטן שונים.

מבחינת הערך הקלורי של הכרישה, מנת כרישה מבושלת של 100 גרם מכילה כ-30 קלוריות בלבד. החלקים הטובים בכרישה הם החלק התחתון שצבעו לבן, והחלק אמצעי, הירוק בהיר. אלה חלקים עדינים במרקמם, מתקתקים וקלים לחיתוך ולשימוש. לחלק הירוק, העליון, יש מרקם סיבי, אבל הוא מלא בטעמים עמוקים ולכן יכול להשביח ולהעשיר מרקים צחים וצירים. למעשה, ברוב המתכונים שמכילים בצל ניתן להמיר את הבצל בכרישה ולקבל טעם מעודן.

כדי להקטין למינימום את אובדן הערך התזונתי בבישול, אופן ההכנה המומלץ ביותר לכרישה, כמו  לשאר הירקות, מאוד חשוב. שיטת הבישול הכי טובה אשר מאפשרת שימור מקסימלי של הערכים התזונתיים של כרישה היא שיטת הבישול 'סאוטה', שהיא הקפצה במעט שמן או בישול מהיר במיעוט נוזלים.

לסיכום, צריך להתרגל להשתמש בה במטבח. אך ברגע שמתחילים, מתאהבים בטעם שלה ובתרומה הקולינרית שלה למתכונים שונים.