הפגיעה שהצילה

צילום ארכיון: דוברות הכבאות, מחוז מרכז
צילום ארכיון: דוברות הכבאות, מחוז מרכז
בית המשפט מחל לבני זוג על הפיגור בתשלומי פשיטת הרגל מאחר שרקטה פגעה ישירות בביתם 

איש מאיתנו אינו רוצה שטיל ינחת על ביתו, אבל עבור בני זוג, תושבי הדרום, הרקטה שפגעה פגיעה ישירה בביתם במלחמת "חרבות ברזל" הייתה דווקא קרש הצלה.

בני הזוג, ט', בן 40, וב', בת 35, מנהלים חיים משותפים ללא נישואים, ולהם ילדה משותפת, בעלת צרכים מיוחדים. בין השנים 2016-2015, כאשר הם נקלעו לחובות כבדים, הם פנו לעורכי הדין אמיר סטרול ושי חלפון ממשרד עורכי הדין סטרול, חלפון ושות', שפתחו בשמו של כל אחד מהם הליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל). במסגרת תוכנית הפירעון, חויב כל אחד מהם לשלם מדי חודש בחודשו סכום של כמה מאות שקלים לקופת כונס הנכסים (הממונה על ההליך). 

בתצהיר ההסתבכות, שהגיש ט' לבית המשפט בשנת 2015, הוא מתאר מצוקה כלכלית קשה, ומפרט את רשימות ההוצאות החודשיות הכבדות, ביניהן סכום של 2,200 שקלים בחודש, דמי מזונות לבנו מנישואיו הקודמים.

עוד טוען ט' בתצהיר, כי הסתבכותו הכלכלית החלה שלוש שנים קודם לכן, כאשר במקום עבודתו התחלפה הבעלות, ובמשך מספר חודשים הוא לא קיבל משכורת. עקב כך, לטענתו, הוא נכנס לסחרור של הלוואות מבנקים ומגורמים נוספים. נוסף על כך, גם העובדה שבת זוגו אינה עובדת באופן סדיר, מאחר שהיא נאלצת לטפל בבתם בעלת הצרכים המיוחדים – תרמה למצב הכלכלי הקשה. 

בתצהיר ההסתבכות שהגישה ב' לבית המשפט בשנת 2016, היא פורשת את אותן הטענות ומוסיפה, כי הסתבכותה הכלכלית החלה, כשנה וחצי קודם לכן, כאשר בן זוגה הצטרף לחשבונה בבנק, כשכבר רבצו עליו חובות כבדים.   

אלא שמצבם הכלכלי הקשה של בני הזוג הורע עוד יותר במהלך השנה האחרונה, והם לא עמדו בתוכנית הפירעון, שנקבעה להם במסגרת ההליך, והחלו לפגר בתשלום ההחזרים החודשיים שנקבעו להם.

לדברי עורכי הדין סטרול וחלפון, הליך חדלות פירעון מגן על חייבים מנושים ועיקולים, אולם פיגור בתשלומים לקופת הממונה בחדלות פירעון עלול להביא להפסקה מיידית של ההליך, ולהחייאת כל ההליכים שנפתחו נגד החייבים ערב הגשת הבקשה. 

לדברי עוה"ד סטרול וחלפון, הדחה מהליכי חדלות פירעון היא צעד חריף בעל השלכות קשות ביותר. כאשר הדבר קורה, כל הנושים יכולים להטיל עיקולים על כספי החייבים, לעקל את משכורתם, ולמעשה, להפוך את חייהם לאומללים ביותר. בנוסף, כל מי שהודח מהליך חדלות פירעון, קלושים סיכוייו כי יתקבל להליך דומה בעתיד.

רגע לפני סילוקם של בני הזוג מהליך חדלות הפירעון על השלכותיו הכלכליות הרות האסון, פרצה מלחמת "חרבות ברזל", וביתם נפגע ישירות מרקטה ששוגרה מעזה, ונגרם לו הרס רב. 

בעקבות זאת, פנו עורכי הדין סטרול וחלפון לממונה על הליך חדלות הפירעון בבקשה להתחשב במצב שאליו נקלעו בני הזוג, ולתת להם ארכה של ארבעה חודשים, במהלכם יסדירו את חוב הפיגורים. הן הממונה והן כבוד השופט גיל דניאל מבית המשפט המחוזי בבאר שבע נעתרו לבקשה.  

לדברי עורכי הדין סטרול וחלפון, עוד בטרם חלפו ארבעת החודשים, הצליחו בני הזוג לשלם את כל הסכומים שנקבעו על ידי בית המשפט, לרבות חוב הפיגורים, קיבלו הפטר מכל חובותיהם ויצאו לחיים חדשים.  

עורכי הדין סטרול וחלפון: "יש לציין, כי כל הצדדים בתיק הזה גילו חמלה ואנושיות מתוך הבנת המצב הקשה ששורר במדינה בכלל ובדרום בפרט".

עורכי הדין שי חלפון ואמיר סטרול, ממשרד עורכי הדין סטרול חלפון ושות' https://strulhalfon.co.il/  מתמחים בייצוג חייבים בהליכי חדלות פירעון, וכן בתחום הנדל"ן והמקרקעין, ייצוג דיירים, קבלנים וחברות בנייה בפרויקטים של התחדשות עירונית.