הפחדים שלנו

האם הפחדים שלנו קובעים עברנו את הדרך לחיות? * מהי חוזקה אצל בני אדם שגורמת להם לנצח את הפחד ולנסות שוב ושוב למרות הכישלון הצורב שעברו לא מזמן?

"אני לא מספיק טובה, אני לא אצליח". מוכר? לכולנו יש פחדים אשר מלווים אותנו במהלך החיים. יש כאלה בעלי הערכה עצמית נמוכה וזאת בעקבות כישלונות שלא אפשרו להם להמשיך להתמודד שוב עם סיטואציות חדשות.

במהלך חיי ייעצתי לעשרות אנשים – הן כמפקד במהלך שלושה עשורים והן כיועץ בחיי האזרחיים. פגשתי דפוס קבוע אצל בני האדם. פחד יכול לשתק אותם ולהוביל אותם לחוסר עשייה, אפילו למנוע מהם את הרצון לנסות. לא הכרתי אדם בחיי שלא נכשל ולא הכרתי אדם שאין לו פחדים אישיים ומקצועיים. כולנו כבני אדם מורכבים גם מפחדים.

מהי חוזקה אצל בני אדם שגורמת להם לנצח את הפחד ולנסות שוב ושוב למרות הכישלון הצורב שעברו לא מזמן? תמיד מתנגנת בראשי שורה נפלאה מתוך שיר "עדיף כישלון מפואר מחלומות במגירה". כל כך מדויק, כל כך חזק, תנסו שוב ושוב, תיפלו ותקומו שוב.

באחד מהמקרים בו ייעצתי במהלך משא ומתן עסקי, פגשתי את רוני (שם בדוי), העוסק ביזמות בתחום הנדל"ן. הוגשה בפניו עסקה עם נתוני פתיחה טובים למדיי. ניהול המשא ומתן נתקע פעם אחר פעם. לא הצלחתי בתחילת הדרך להבין מדוע זו התוצאה של הפגישות. לאחר מספר פגישות הבנתי שיש צורך לערוך שיחה אישית עם רוני ולרדת לשורש הבעיה באופן קבלת ההחלטות שלו בנוגע לעסקת הנדל"ן.

רק לאחר שיחת עומק אישית עם רוני הצלחתי להבין. לא מדובר בנתוני העסקה אשר הוצעה במהלך המשא ומתן. רוני סוחב על כתפיו פחד עצום מכישלון בתחום הספציפי הזה. הפחד מנהל אותו. הפחד לא מאפשר לו לקבל החלטה נכונה.

בעבר, נכשל רוני בעסקה דומה אשר הותירה בנפשו פחד. במקום ללמוד מהכישלון, להפיק לקחים, לנסות שוב – הפעם כאדם בעל ידע וניסיון בתחום (כי גם ניסיון שלילי הוא ניסיון) – רוני איפשר לפחד לבלום אותו. הפחד תקע את רוני במקום. ביקשתי מרוני לוותר על העסקה הגדולה הזו למרות הנתונים הטובים שלה, לגשת לעסקאות קטנות יותר ולצבור סיפורי הצלחה קטנים אשר יגרמו בעתיד לפחד לאט לאט להיעלם לפני עסקה גדולה.

פחד דורש התמודדות. פחד אינו נעלם ככה סתם ביום אחד. פחד שאינו מטופל גדל לממדי ענק ועלול לצאת משליטה. כל אחת ואחד מאתנו נדרש לשאול את עצמו מהם הפחדים האישים שלו, לרשום אותם על דף ולהתבונן על הרשימה תוך מחשבה כיצד אני מטפלת או מטפל בפחד, מצמצם את הפחד או גורם לו להיעלם. נכון שחלק מהפחדים שלנו שומרים עלינו או על בני המשפחה שלנו, אך מרבית הפחדים לא מאפשרים לנו להתפתח, לצאת מאזור הנוחות שלנו ולחוות דברים חדשים.

דוד (שם בדוי), חבר יקר המתגורר במרכז הארץ, למד איתי במסגרת אקדמית. במהלך הלימודים חווה תהליך גירושין מכוער וקשה עם תוצאות כלכליות הרסניות עבורו. דוד הפסיק להאמין באהבה, בזוגיות ובקשר עם נשים. הפחד מהחיים אצל דוד היה עצום ובלתי ניתן להבנה באותם ימים.

באחת השיחות שלנו שאלתי אותו "מה מפחיד אותך יותר – זוגיות או להזדקן לבד?". דוד שתק ולא ענה לי תשובה ישירה.

לאחר לימודים של שנתיים ניגש אליי דוד ואמר "זוכר ששאלת אותי לפני שנה מה יותר מפחיד אותי יותר – זוגיות או בדידות?". "בוודאי שאני זוכר את השאלה", אמרתי לו. "אז דע לך, הנה דוגמא לפחד שדווקא הניע אותי. פחדתי מהבדידות ולכן התחלתי קשר חדש". בהחלט מקרה מעניין בו פחד גורם להחלטה חיובית ונכונה.

ישנם פחדים אשר ליוו וילוו אותנו כל חיינו, אך השתדלו לא לתת להם לנהל אותנו.